Ki az a nemes államférfi, aki azonnal gratulált Blatter újraválasztásához? Ok, Putyin az egyik. De ki a másik?

Ki az a nemes államférfi, aki azonnal gratulált Blatter újraválasztásához? Ok, Putyin az egyik. De ki a másik?

„Folytatni fogom a munkámat”

– kezdte újraválasztása után a FIFA elnöke, Sepp Blatter.

Ugyan a sporttörténet egyik legnagyobb korrupciós botrányába keveredett az általa 1998 óta irányított szervezet, de sebaj. Jó lesz ez így is.

Sőt, a régi-új elnök még azt is hozzátette „folytatom a harcomat a jó dolgokért.” És még ezt is fokozni tudta: „az én feladatom, hogy éljek a felelősségemmel, és megoldjam most ezt a helyzetet, visszaadjam a reputációnkat. És ebben a küzdelemben nem vagyok egyedül, a végrehajtó bizottság is velem van.”

Mindenesetre, a FIFA kongresszusa valóban nem volt túl kritikus vele, a 209 szavazó tagból

133-an vélték úgy, hogy maradjon Blatter.

(Ami nem is csoda a FIFA-t ismerők szerint, hiszen a testület nagy része hozzá lojális, általa valamilyen módon fizetett emberekből áll, akik maguk is szép nagy kanállal esznek, éppen Blatter jóvoltából.)

Az elnök mindenkit azon nyomban megnyugtatott, lesz itt etikai és ellenőrző bizottság, és akkor minden a legnagyobb rendben lesz. Ráadásul már évek óta minden a legjobb úton halad, hiszen négy éve kezdték meg a reformokat.

Majd azt felelte a megválasztása utáni sajtótájékoztatón a fejüket kicsit hitetlenül csóváló újságíróknak, hogy személy szerint neki nincs semmi oka aggódni a vizsgálatok miatt, mert ő mindent a nemzetközi standardok szerint tett. És különben is

”képtelen vagyok mindenkit folyamatosan ellenőrizni”.

Amúgy a botrány kitörésekor a CNN megkérdezett néhány szakértőt, hogy ők mit gondolnak a történtekről. A legjellemzőbb válasz így hangzott: a FIFA ügyeiről mindenki tudott. Azon meglepődni, hogy súlyos korrupciós ügyek történtek, körülbelül olyan, mint mikor valaki beleugrik egy teli medencébe és utána csodálkozik, hogy vizes lett.

A megértők még azt is hozzáteszik, hogy ahol ilyen sok pénz forog, ott mindig megjelennek a hiénák.  Különösen, ha hiénákra bízzák az egész nyájat.

A FIFA-nak 5,7 milliárd dollár bevétele volt négy év alatt. ( Ez körülbelül 1600 milliárd forint.) 1,6 milliárdot kapott a szponzoroktól, mint a Coca-Cola, adidas vagy Hyundai. 2,4 millliárd dollár jött be a 2014-es televíziós jogok eladásából, 527 millió dollár a 2014-es jegyeladásból. A FIFA vezetésének fizetése 88 millió dollár, Blatter fizetése 6 millió dollárt vitt el.

Az európai labdarúgó szövetség, Platinivel az élén, persze már érzi, hogy ez az ügy több, mint kínos. Platini próbálta is elérni, hogy Blatter mondjon le, vagy ne induljon az új elnökválasztáson. De hát tudjuk, a shownak mennie kell tovább.

És különben is, ha a saját testülete elégedett az elnökkel, akkor

egy kis letartóztatássorozat, egy vesztegetési botrány igazán nem számít.

És sokan a FIFA-n kívül is elégedettek Blatterral.  Megválasztása után az elsők között gratulált neki Vitalij Mutko orosz sportminiszter, azzal, hogy megválasztása tisztességes és demokratikus módon történt.

Azonnal gratulált Putyin cár is, ami nem különösebb meglepetés, tekintve a korrupciós botrány egy jelentős része épp a három év múlva esedékes oroszországi vébét érinti.

De vajon kitalálja-e, melyik ország miniszterelnöke kívánt jó munkát a folytatáshoz, bár még az adott ország labdarúgó-szövetségének elnöke se szavazott Blattera?

Ha nem, hát itt a válasz:

orblatt.jpg

 

Forrás. És hogy kétség se legyen, a megválasztott magyar miniszterelnök félhivatalos lapjának erre a cikkére hivatkozott.

D. J.

Facebook Comments