Schmidt Mária fiát is bevinné a parlamentbe az LMP

Schmidt Mária fiát is bevinné a parlamentbe az LMP

Schiffer András viszont elveszítette befolyását a pártban.sm.jpg

A 2 éve lemondott pártelnök-frakcióvezetőnek informális hatalmát jelentősnek tartották az LMP-ben. Tavaly még sikerült meggyőzni a párt képviselőit, hogy támogassák a Fidesz új alkotmánybíróit, és az ellenzéki összefogás ellen is sikeresen gyűjtött aláírásokat az LMP-ben, amikor annak lehetősége felmerült.

A térvesztését viszont jól jelzi, hogy a hozzá kötődő országgyűlési képviselők csak a 14. és a 15. helyre kerültek a párt választási listáján, ahonnan nem jutnak be az Országgyűlésbe, elveszítik mandátumukat és velük elveszíti befolyását Schiffer is a frakcióra.

Az LMP a hétvégi kongresszusán, Kecskeméten döntött a választási listáról, amit hivatalosan vasárnap mutatnak be, de a 24.hu már leközölte.

Az nem nagy meglepetés, hogy a az első 2 helyen a 2 társelnök, Szél Bernadett és Hadházy Ákos található, valamint benne van az első ötben Schmuck Erzsébet korábbi a frakcióvezető. Az viszont már mindenképp, hogy a jelenlegi öt képviselőjükből a továbbiak, Ikotity István és Sallai Róbert Benedek csak az utolsó 2 helyre kerültek.

A 3. helyet Gémesi Györgynek adták, akinek pártjával, a nem mérhető támogatottságú Új Kezdettel az LMP szövetséget kötött. Gémesi 1990 óta Gödöllő polgármestere, 1998 és 2006 között MDF-esként már volt parlamenti képviselő.

Az Új Kezdet alelnökének, Hohn Krisztina mánfai polgármesternek csak a 12., minden bizonnyal már nem befutó hely jutott, neki nem kell majd tipródnia, hogy melyik mandátumáról mondjon le. (A polgármesteri és a képviselői tisztség a hatályos törvény szerint összeférhetetlen.)

Demeter Márta viszont aggódhat. Az MSZP-ből kilépett, majd a függetlenek közül az LMP-frakcióba átült képviselő a 7. helyet kapta a listán, ami csak jó szereplés esetén befutó. Kb. 7 százalékot kellene elérnie az LMP-nek jövőre, hogy Demeter továbbra is képviselő maradhasson. (Mondjuk ez még mindig jobb pozíció, mint amire az MSZP-ben számíthatott volna.)

up.jpgA lista 5. helyére a milliárdos vagyont örökölt Ungár Péter került, vagy inkább vásárolta be magát, ha igazak azok a hírek, miszerint beszállt a párt finanszírozásába, a 24.hu szerint ő tartja pl. el a pártközeli Reflektor-blogot.

Ungár már januárban bekerült az LMP elnökségébe, ez mér előrejelezte, hogy politikai (közelebbről parlamenti) karrierre vágyik. A kecskeméti kongresszuson a 3. legtöbb szavazatot kapta, de azt a helyet át kellett engednie Gémesinek, a 4-ről pedig azért maradt le, mert oda nőnek kellett kerülnie.

De nem kell aggódnia, a jelenlegi mérések szerint az 5. hely szinte biztosan befutó, ahhoz elég az LMP-nek elérnie az 5 százalékos parlamenti küszöböt. Ha nem éri el, akkor úgyse érne mandátumot a 3. hely sem.

Ungár helyzetét különösen pikánssá teszi, hogy anyja Schmidt Mária, az Orbán-rezsim egyik ideológusa, hivatalos történésze és oligarchája, aki a férjétől örökölt vagyonából beszállt a kormánypropaganda finanszírozásába is: egy éve megvette, kormánypártivá formálta és lezüllesztette a Figyelő nevű, korábban nívósnak ismert gazdasági hetilapot.

Schmidt és fia politikai nézetei Ungár korábbi interjúi szerint élesen különböznek, de azért az érdekes lesz, amikor az ellenzék vezető pártjának szerepére vágyó LMP képviselőjeként a kormánypropagandát, az oligarchák ügyeit vagy az Orbán-rezsim történelemszemléletét támadja majd.

Persze az is lehet, hogy a családi érintettségre tekintettel inkább hallgat majd róla.

Itt az LMP listája:

  1. Szél Bernadett, miniszterelnök-jelölt, társelnök
  2. Hadházy Ákos, társelnök, országgyűlési képviselő
  3. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, az Új Kezdet elnöke
  4. Schmuck Erzsébet, országgyűlési képviselő, frakcióvezető-helyettes
  5. Ungár Péter, elnökségi tag, külpolitikai szakszóvivő
  6. Keresztes Lóránt, pécsi önkormányzati képviselő, korábbi elnökségi tag
  7. Demeter Márta, országgyűlési képviselő
  8. Kanász-Nagy Máté, ifjúsági szakszóvivő
  9. Lengyel Szilvia, 2012-2014 között országgyűlési képviselő, korábbi elnökségi tag
  10. Ferenczi István, kispesti önkormányzati képviselő, elnökségi tag,
  11. Ábrahám Júlia, elnökségi tag, egészségügyi szakszóvivő
  12. Hohn Krisztina, Mánfa polgármestere, az Új Kezdet alelnöke
  13. Kis-Szenicey Kálmán, a Bács-Kiskun megyei önkormányzat képviselőtestületi tagja
  14. Ikotity István, országgyűlési képviselő
  15. Sallai Róbert Benedek, országgyűlési képviselő
Facebook Comments