A magyaroknak sokkal jobban bejön Putyin, mint Merkel. A Nézőpont Intézet 1000 ember megkérdezésével készített közvélemény-kutatást külföldi vezető politikusokról.
- Míg a magyarok 39 százaléka inkább szimpatizál Angela Merkellel, addig 42 százalékuk inkább rossz véleményt alkot róla.
- Jean-Claude Junckerről a magyarok 22 százaléka jó, 23 százaléka rossz véleményt alkot. De a megkérdezettek harmada nem is ismeri az Európai Bizottság elnökét.
- Mindezzel szemben a megkérdezettek csaknem fele (46 százalék) jó véleménnyel van Vlagyimir Putyinról, a kritikusok aránya csak 28 százalék.
- “Az amerikai elnökről alkotott kép hasonlóan pozitív“, Barack Obama személyével a felnőtt magyar lakosság háromötöde (59 százalék) szimpatizál, és csak 18 százaléka kritikus.
Ez elsőre elég rosszul hangzik, ha kicsit is hiszünk a Fidesz propagandistáinak. Mert akkor erős vezető kell a nemzetnek, kifelé a bent sem lévő migránsokkal, stb. És akkor el kell ismernünk,
Orbán jó lóra tett, amikor az erőskezű vezetőt alakítja, aki megvédi az országát még a nem létező veszélyektől is.
Kicsit rombolja azonban ezt az okfejtést, hogy a magyarok körében Putyin alig népszerűbb, mint Merkel, Obama viszont mindkettejüknél sokkal népszerűbb. Ebből vajon mi következik?
Orbán holnaptól polgárjogi harcos lesz? Vagy egyenesen néger?
A Nézőpont nem tudta megtagadni önmagát. amikor azt írta, hogy “az amerikai elnökről alkotott kép hasonlóan pozitív“, már ti. Putyinhoz. Vagy csak nem tudják értelmezni a saját maguk által közölt számokat. Az 59 és a 46 százalék között azért elég jelentős a különbség, csakúgy, mint a 18 és a 28 között is.
Lehet amúgy, hogy a Nézőpont csak azt akarta fölmérni, éppen hol tart az Orbán-kormány a német kancellér elleni karaktergyilkossági kísérlete. Mert Merkel relatív gyenge eredménye nyilvánvalóan jórészt ennek tudható be.
De hogy mi értelme van tovább folytatni a magyarországi menekülthisztériát, miközben ezt az országot nem érinti a probléma, azt ne tőlünk kérdezzék.
Meg azt se, hogy miért kell karaktergyilkolni Merkelt Magyarországon. Mert az igaz ugyan, hogy Orbán nyilván a párton belüli bajor ellenfeleinek hatalomrajutását kívánja, de a kancellári poszt sorsáról ugyanilyen nyilvánvaló módon nem a magyar választók döntenek.
De lehet, hogy ebbe nem kell többet látni, és ez már csak az irracionális viselkedés szokásos önjárása.