Bizonyára ti is találkoztatok már Vasarely “mozgó”, szinte vibráló geometrikus képeivel. Nem kell azonban múzeumba mennetek ahhoz, hogy eredeti Vasarley-alkotásokat lássatok. Elég, ha kiléptek az utcára, hiszen hazánkban a művész négy remekművét is megcsodálhatjátok köztéri szobrok és épületdíszek formájában.
Ezen a napon 108 éve született Pécsen Victor Vasarely (születési nevén Vásárhelyi Győző) francia-magyar festőművész, akit az optikai festészet (vagy op-art) atyjának is neveznek.
Vasarely munkáival igyekezett megszabadítani a művészetet „elitista” hagyományaitól. Jelmondata az 1950-es évektől az volt:
a művészet legyen elérhető mindenki számára.
Jel-szobor Pécsen (1977)
Vasarely részletes színvázlattal és dokumentációval ajándékozta szülővárosának a Jel-szobor tervét, amelyhez valószínűleg Tridim Q című festményét vette alapul. A 15 színárnyalatban pompázó szobrot végül 1977-ben adták át. A hatszög síkjából kiemelkedő vagy bemélyedő kettős kocka azóta is gyakran becsapja az arra járók szemét.
Geometrikus kép a Déli Pályaudvar előtt (1986)
Ha utaztatok már a Déliből, szinte biztos, hogy elmentetek a világhírű művész alkotása mellett. A vasbeton oszlopon színes kerámialapokból készült kompozíciót a pécsi Jel-szobor testvérének is tekinthetjük.
Ez egyébként már a második Vasarely-féle Geometrikus kép ezen a helyen. Az első murália sajnos elpusztult a nyolcvanas évek elején. Erről is megmutatunk egy archív képet.
Győri Nemzeti Színház épületdíszei (1978)
A Győri Nemzeti Színház modern épülete kitűnik a barokk belváros házai közül. Két oldalát Vasarely geometrikus formái díszítik. A mozaikok érdekessége, hogy az egyik oldalon lévő kép a másik inverze.
Vasarely képe 1977-ből, amin egyben látható a két alkotás:
Lecek Kecelen (1984)
Kecel ezt a Vasaraly alkotást dr. Koszta Sándor állatorvosnak köszönheti. Ő levelezte le a nagy művésszel, hogy a város nagy örömmel venné, ha a nevelési központ UNESCO-díjas épületét Vasarely-kompozíció díszítené. Vasarely először elutasította a kérést, később mégis meggondolta magát, és terveket adományozott a mozaik elkészítéséhez. Az alkotásnak a Lecek címet adta, ami nem más, minta város nevének fordítottja.
Forrás és képek: Köztérkép – Berci, Ády, Csuhai István, Hársch Ferenc képei