Elképesztően ordas gyurcsányozásba és hazudozásba kezdett a Fidesz, amikor több újságban is megjelent: kihalófélben lévő szakma a gyerekorvos Magyarországon.
A Fidesz szerint
-
a problémát már megoldották, nincs itt semmi látnivaló
-
Gyurcsány a hibás
A helyzet ugyanis kétségbeejtő:
- Számos helyen a „kihalás” veszélye fenyegeti a házi gyermekorvosi szakmát, mert egyszerűen kiöregedtek az orvosok és nincs utánpótlás. (Az adatok szerint 2016-ban a házi gyermekorvosok átlagéletkora 59 év volt, a praktizálók 46 százaléka hatvan év feletti, 140 orvos pedig már a hetvenedik születésnapját is megünnepelte. Ám ez nem minden: kilenc házi gyermekorvos már 80 évesnél is idősebb. Az országban összesen 1498 gyermek háziorvosi praxis működik, és ebből 500 esetében 50 és 60 év közötti az orvos.) Mivel az utánpótlás nem megfelelő, így néhány éven belül több száz praxis szűnhet meg. Tíz éven belül így az ország nagy részében megszűnhet a gyermekgyógyászati alapellátás.
- Ahol megszűnik egy praxis, ott nagy valószínűséggel már nem nyílik helyette új.
- Ilyenkor a gyerekek a vegyes praxisba kerülnek át, ami messze nem olyan, mintha képzett gyermekorvosok kezelnék őket.
- Azon körzetekből, amelyek gyermekorvos nélkül maradtak, a szülők vagy távolabbi településre kénytelenek átjelentkezni, vagy vegyes körzetbe mennek.
- Ott pedig, ahol nincs megfelelő gyerekgyógyászati ellátás, rosszabbak a gyerekek egészséges életre vonatkozó kilátásai, és gyakran hiányzik a megelőzés is. Ez azt jelenti, hogy bár a gyerekek a kötelező oltásokat megkapják, az ajánlottak esetében a háziorvos gyakran nem olyan „rámenős”, nem tájékoztat elég alaposan a rizikókról, és a gyerekeknek végül nem adják be ezeket a vakcinákat.
Mindezt Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke mondta el az MNO-nak, aki szerint mindennek oka nem feltétlenül a rossz fizetés, inkább a rengeteg adminisztráció. Ez pedig tizenegy év tanulás után nem mindenkinek vonzó, sokaknak elmegy a kedve, miután belekóstolnak abba, hogy milyenek a hétköznapok. Az ellenzéki pártok, a Párbeszédtől a DK-ig hirtelen egyszerre kezdtek el aggódni a gyerekorvosokért.
Fidesz: Gyurcsány a hibás!
A fordulat csak ezután jön: a Fidesz kiadott egy közleményt, amiben – hat év kormányzás után – megpróbálják Gyurcsány Ferencre kenni, hogy egyre kevesebb gyerekorvos Magyarországon.
– A Gyurcsány-kormányt valójában soha nem érdekelte, hogy lesz-e megfelelő háziorvosi és gyermekorvosi ellátás a magyar településeken – kommentálta a Fidesz azt, hogy a DK hétfőn a háziorvosi praxisok állami finanszírozásának emelésére szólított fel.
A Fidesz közleményében rámutatott: a Gyurcsány-kormány alatt folyamatosan kivonták a pénzt az egészségügyből, csökkentették a háziorvosi praxisok állami támogatását. A kisujjukat sem mozdították azért, hogy az elöregedő háziorvosok és gyermekorvosok utánpótlását biztosítsák, ezzel pedig veszélybe sodorták az alapellátás biztonságát – írták.
Ezután következik az ordas nagy hazugság: „a polgári kormány 2010 óta folyamatosan pótolja a pénzt az egészségügybe, az alapellátás támogatását is már 50 százalékkal növelte”.
Ha utánakeresünk a költségvetési számoknak az utóbbi hat évben, kiderül: a Fidesz folyamatosan csökkentette, vagy ugyanazon a szinten tartotta az egészségügyi kiadásokat évekig. A 2016-os év az első, amikor pozitív fejlemény történt, 2017-re ígértek még többet.
A Fidesz ezután csak sorolja, sorolja, mennyi pénzt tol az ágazatba, de azt nem érti meg: a rendszeren kellene változtatni.
- A betöltetlen háziorvosi és gyermekorvosi praxisok betöltésére ösztöndíjprogramot, letelepedési és praxisvásárlási támogatást biztosítanak;
- a háziorvosoknak és a házi gyermekorvosoknak idén 10 milliárd forint – praxisonként havi 130 ezer forint – plusztámogatást nyújtanak.
Ez a két dolog vonatkozik a gyerekorvosokra – a többi már csak a vaktában lövöldözés, hogy látsszon, valami történik:
- fejlesztési program indul az alapellátásban, és jelentősen nő a népegészségügyi programok finanszírozása is, hogy még több szűrővizsgálatot végezhessenek el,
- az önkormányzatoknak lehetőséget adtak arra is, hogy a háziorvosok helyi iparűzési adóját elengedjék
- 2017-ben 325 milliárd forinttal több jut az egészségügyre, mint a baloldal által utoljára benyújtott költségvetésben.
Csak azt felejtik el: annak már hét éve…