Érik az EU-s botrány: Magyarország idáig egyetlen menekültet sem vett át

Érik az EU-s botrány: Magyarország idáig egyetlen menekültet sem vett át

Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje, 2017. március 28.

A hangos sajtószemlét itt hallgathatja meg. 

behajtani.jpg

 

Die Presse

die_presse.jpg

Ausztria sem kér a menekültek elosztásából. Sobotka belügyminiszter ugyan tegnap az uniós szakminiszterek brüsszeli tanácskozásán támogatta a menedékkérők átvételét Görögországból és Olaszországból. De ezt a javaslatot Bécsben megkontrázta a koalíciós partner szociáldemokratákat képviselő védelmi miniszter, aki azt sürgette, hogy a kormány utasítsa el az EU programját. Ehhez azután a néppárti Sobotka is csatlakozott. A kabinet korábban kérte, hogy átmenetileg ne kelljen végrehajtania a közös döntést, de utána nem hosszabbította meg az igényét. Kern kancellár ezért a felelősséget az SPÖ nevében a konzervatívokra hárította. A belügyi tárca vezetője ugyanakkor arra hivatkozik, hogy az utóbbi két évben igen sok menekült költözött át olasz és görög földről Ausztriába és őket is figyelembe kell venni a kontingens teljesítésénél. A jelentés ugyanakkor utal arra, hogy Magyarország és Lengyelország idáig egyetlen migránst sem vett át. Viszont ha Ausztriának nem sikerül elérnie a kivételes elbánást, akkor szerződésszegési eljárással kell számolnia.

 

New York Times

new_york_times.jpg

A vezércikk szerint napjaink tekintélyelvű vezetőinek sorában magasan jegyzik az orosz elnököt, amikor könyörtelenségről és elnyomásról van szó. Mindazonáltal Putyin ellenőrzi ugyan a jelent, de abban nem lehet biztos, hogy a jövőt is irányítani tudja. Hiszen, mint a vasárnapi tüntetések bizonyítják, nem volt képes kiirtani a bátorság szellemét az orosz polgárokból, akik hajlandóak a megtorlást is kockáztatni, hogy ellenálljanak Putyin rendszerének túlkapásaival szemben. Jó öt éve nem vonultak ennyien az utcákra, a tilalom ellenére. Pedig jól tudták, mi vár rájuk. Az államfő csaknem 20 év alatt szétvert minden komoly politikai ellenzéket, független sajtót, és általában a szólásszabadságot, illetve az emberi jogokat. Igen agresszív a nemzetközi színtéren is, odahaza pedig az utóbbi öt hónapban 8 neves orosz halt meg, közülük többen gyanús körülmények között. A rendőrség két napja a várakozásoknak megfelelően brutálisan lépett fel. A letartóztatott Navalnij a járványos korrupcióra összpontosít, de az elnököt megbuktatni gigantikus feladat.

Ezzel együtt Putyinnak el kell gondolkodnia azon, hogy vasárnap a felvonulók között sok fiatal volt, akikről úgy tudni, hogy

nem az állami médiából tájékozódnak és nem tudta megfélemlíteni őket a Kreml ura.

És ehhez jönnek még az ország gazdasági, demográfiai és egyéb bajai.

 

FT

financial_times.jpg

Öt év után újra életre kelt a tiltakozási mozgalom Oroszországban és a legfelső szintű korrupció miatt bajba kerül a Kreml – hangsúlyozza a lap vezércikke. A korábbi demonstrációktól eltérően ezúttal mintegy 80 városban tartottak felvonulásokat, tehát a megmozdulások nem korlátozódtak csupán Moszkvára és Szentpétervárra. Azon kívül nagyon sok volt az utcákon a fiatal, aki már beleszületett Putyin uralmába. Azt igazolták, hogy az orosz társadalomnak elege van a hatalom csúcsain immár mindennapos lopásból. Navalnij a Medvegyev elleni vádakkal a közösségi médián keresztül ügyesen politizálni tudja a fiatal oroszokat. És ezúttal nem csupán a középosztály vonult fel, hanem sok kevésbé tehetős ember is, aki dühös, mert a sokévi stagnálás után esik az életszínvonal. Elmúlt a Kreml megszállása miatt érzett eufória. Nem valószínű persze, hogy a demonstrációkból kinőhet olyasmi, ami fenyegetné a kormány helyzetét, Putyin biztosan nem is engedné meg. Úgy tűnik, hogy kész továbbmenni a Lukasenko-féle úton. Ám az újjáéledt politikai tiltakozás alapvető kihívást jelent számára – egy évvel a választások előtt. A nyugatnak segítenie kell a korrupcióellenes küzdelemben, éspedig oly módon, hogy lecsap az orosz pénzek tisztára mosására szolgáló nemzetközi hálózatokra. És továbbra is fel kell szólalnia az oroszok alkotmányos jogainak védelmében. Mert az erkölcsi támogatást jelent sok orosznak, aki igazságosabb, inkább a jogra épülő rendszerre vágyik.

 

Der Standard

der_standard.jpg

Putyin menetel és Oroszország egyre magabiztosabban követel helyet a világban tekintélyelvű nagyhatalomként – írja Paul Lendvai. Hozzáteszi, hogy egynémely európai állam miniszterei a menekültválság látszatmegoldásával és Törökország ostorozásával vannak elfoglalva. Ugyanakkor nem veszik figyelembe a veszélyeztetett országok figyelmeztetését, mármint hogy igencsak sikeres Moszkva terjeszkedési stratégiája. Az elnök a napokban fogadta Le Pent, és ez arra utal, hogy számítása beválik.

A Kreml és a nyugati jobboldali populizmus összefogása bizonytalanságot kelt és egyre jobban befolyásolja a fejleményeket az unióban.

A Nemzeti Front vezetője a szankciók eltörlését sürgeti, és mint annyi más jobbos populista, csodálja az orosz államfőt, mert az a szemében erős nemzeti vezető, aki hatásosan lép fel az unió gyámkodása és az amerikai hegemónia ellen. Védi a nyugati civilizációt a melegekkel és a muzulmán migránsokkal szemben. Igen határozottan követi céljait a Balkánon is. Schwarzenberg volt cseh külügyminiszter meg is mondta, hogy az orosz államfő Európa ura akar lenni és azon van, hogy Trumppal közösen felossza egymás közt a földrészt. Ez valóban hatalmas veszély. Putyin nyomulását csakis közös európai biztonság- és külpolitikával lehet megállítani.

 

 

Facebook Comments