Ennél nagyobb butaságot talán még Németh Szilárd se tudna mondani.
A kancelláriaminiszter a csütörtöki ún. kormányinfón a CEU-val szemben kiemelte, hogy a Magyarországon működő McDaniel College mindenben megfelel a törvényi követelményeknek, noha az egy szimbolikus liberális egyetem.
Mondjuk a törvényi követelményeknek a CEU is mindenben megfelel, már persze a hatályban lévőknek, nem azoknak, amiket éppen most készülnek meghozni, és éppen ellene.
De hogyan lehet a McDaniel College liberális egyetem? Egyáltalán hogyan lehet bármelyik egyetem liberális?
Lázár azt mondta, a McDaniel College
liberálisnak nevezi magát.
Atyaúristen.
A McDaniel College-nak valóban az a neve, hogy College of the Liberal Arts and Sciences, de
a liberal arts nem liberális, hanem szabad művészeteket jelent.
A középkorban szabad művészeteknek nevezték a grammatikát, a retorikát, a dialektikát, a matematikát (a számtant és a mértant), a zenét és a csillagászatot, azaz mindent, amit tanulni és oktatni érdemes, kivéve a teológiát, a jogot és az orvoslást.
Ez jóval több, mint ami befér a mai magyar szabadbölcsészet kereteibe, a humán tárgyak mellett a reáliák is idetartoztak, és az azóta eltelt sokszáz évben természetesen még inkább kibővült a szabad művészetek néven oktatott tárgyak köre.
Angolszász területen az egyetemek eléggé tradícionalisták ahhoz, hogy továbbra is a régi latin kifejezést (liberal arts) használják magukra, míg Magyarországon a XIX. századi nyelvújítóknak ez nem (ez sem) felelt meg, hanem az ilyen oktatási intézményeket egyszerűen tudományegyetemeknek nevezték el.
Az esetnek több tanulsága is van.
- Egyfelől a nyelvújítási buzgalom idegenné és a laikus számára érthetetlenné tette az alapműveltséget meghatározó latin kifejezéseket.
- Másfelől Lázár, bár jogot végzett, sem tartozik azok közé, akik értenék, hogy liberal és a liberális azonos tövű, de nem azonos.
- És végül: mivel a McDaniel College tudományokat, azaz szabad művészeteket oktat, tehát szabad, és mint ilyen: liberális, azaz sürgősen ki kell tiltani Magyarországról őket is.
Hiszen az illiberális szó szintén a latin liberből (szabad) ered. Annak fosztóképzővel ellátott változata. Annyit jelent: nem szabad.