A királyi házasságok rendszerint inkább politikai okból köttetnek, mint szerelemből. Sok közülük katasztrofális házasélethez vezetett, és a felek máshol keresték a boldogságot. Néhány uralkodó azonban kemény küzdelmet folytatott azért, hogy a szíve választottjával léphessen frigyre.
Antonius és Klopátra
Az egyiptomi Kleopátra királynő állítólag olyan gyönyörű volt, hogy káoszt idézett elő a Római birodalomba. Eltökélte ugyanis, hogy elcsábítja a római hadvezért, Marcus Antoniust. Hajóra szállt, hogy vendégül lássa őt egy pompás bárkán. Saját szépségén kívül pedig lakomákkal és nagy fényűzéssel kápráztatta el a férfit. Antonius nemsokára elvált első feleségétől, és feleségül vette Kleopátrát.
Ex-feleségének fivére, Octavius azonban hadat üzent Antoniusnak és Kleopátrának. Kr. e. 31-ben az egyiptomi flotta vereséget szenvedett Actiumnál, az afrikai part közelében. Antonius a kardjába dőlve öngyilkos lett, Kleopátra pedig állítólag úgy vetett véget életének, hogy keblére mérges kígyót tett.
Egy halott megkoronázása
Don Pedro, a portugál XI. Alfonz fia feleségül vette Inez de Castrót. A pár azonban titokban tartotta meg az esküvőt, Alfonz ugyanis helytelenítette a frigyet. Amikor megtudta az igazságot az uralkodó meggyilkoltatta Inezt és gyermekeit.
Amikor Pedro király lett, felkutatta felesége gyilkosait, visszavitette őket Portugáliába,és mindent megkínoztatta. Majd megparancsolta, hogy Inez holttestét hozzák fel a sírból, öltöztessék koronázási palástba, és koronázzák királynővé. A nemeseknek alázatosan tisztelegniük kellett Inez holtteste előtt, mielőtt Pedro elrendelte az újratemetést.
Fogolyból szultáni hitves
A török portyázók 1523-ban foglyul ejtettek egy vörös hajú orosz lányt. Roxelena olyan szép volt, hogy rabszolgaként Nagy Szulejmán ajándékozták. A szultánt elbűvölte a lány eszessége és intelligenciája, így felszabadította és feleségül vette. 600 év után így ő volt az első szultán, aki megházasodott, a lány pedig a Hürrem szultana nevet kapta.
Hürrem olyan nagy befolyása volt az uralkodóra, hogy egyes udvaroncok boszorkánynak hitték. A nő eltökélte, hogy saját fia, Szelim lesz a következő uralkodó, ezért meggyőzte a szultánt, hogy Musztafa, a trónörökös összeesküvést sző ellene. Sikerült elérnie, hogy Musztafát kivégezzék, így amikor 1558-ban Hürrem meghalt, biztos lehetett abban, hogy fia lesz a következő szultán.
Szerelem egy idősebb nővel
A francia II Henrik, amikor még csak herceg volt 11 éves korában beleszeretett Diana de Poitiers-be, egy 31 éves nőbe. Noha Henrik összeházasodott Medici Katalinnal, addig üldözte szerelmével Dianát, míg a szeretője nem lett, és a párt mélységes szerelme fűzte egymáshoz.
Amikor Henrik belehalt egy lovagi tornán szerzett sérülésbe, özvegye megparancsolta Dianának, hogy adja vissza az össze ékszert, amit Henriktől kapott. A nő aztán visszavonult vidékre, és haláláig ott élt.
A palota kiválasztottja
Dzsahán sah, India egyik leghatalmasabb uralkodója egy bazárban találkozott feleségével, ahol a lány ajándékokat árult. Esküvőjüket nagy körmenettel és tűzijátékkal ünnepelték, a hitves pedig a Mumtáz Mahal, vagyis “a palota kiválasztottja” nevet kapta. Az uralkodó pedig 19 évig hű maradt feleségéhez.
Amikor a nő 1631-ben szülés közben meghalt, sah vigasztalhatatlan volt. Elhatározta, hogy fehér márványból hatalmas síremléket állíttat, amelynek szépsége méltó nejéhez. Ez az épület a világhírű Tádzs Mahal. Az uralkodó úgy tervezte, hogy saját sírboltja fekete márványból épül majd, amit egy ezüsthíd köti össze felesége nyughelyével. A terv azonban nem valósult meg, mert fia 1658-ban elűzte a trónról. Az urolakorő börtönben halt meg, majd felesége szarkofágja mellé temették a Tádzs Mahal egyik földalatti termében.
Forrás: Philippa Wingate: Királyok és királynők