Üdvözöljük a párhuzamos valóságban, ahol mindennek az ellenkezője igaz.
Másfél hete,
- amikor az a CEU bezárása a világlapok címlapjain szerepelt,
- amikor Trump végképp jelezte, nem ereszkedik addig, hogy Orbánnal szóba álljon,
- amikor Brüsszelben egymást érték a harcias nyilatkozatok a Fidesz (illetve sajnos Magyarország) kizárásáról,
- amikor Budapesten többtízezres tömegtüntetéseken álltak ki az emberek a CEU mellett, és követelték Orbán távozását,
akkor a kormánypropaganda előállt azzal, hogy mindez nem baj, ez csak a Soros-hálózat, a hangos kisebbség, a “félrevezetett fiatalok”, akiknek Soros fizette a repülőjegyét, a csendes többség velük van.
A kormánykitartott Századvég azt közölte, mérésük szerint a magyarországi választók 70 százaléka egyetért a kormánnyal. Ekkora arányban válaszoltak ugyanis igennel arra a kérdésre, hogy
Ön inkább egyetért vagy nem ért egyet azzal, hogy Magyarországon csak olyan külföldi egyetem adhasson ki diplomát, amely betartja a magyar jogszabályokat és külföldön is folytat valós oktatási tevékenységet?
Erre az eredményre nagyon büszkék voltak a Fideszben, mert ez azt jelentette volna, hogy a legfontosabb közegben, ahonnan a hatalmuk ered, erős és megingathatatlan a helyzetük. És ha a 70 százalék igaz volna, akkor a helyzet csakugyan ez volna.
De ezt a 70 százalékot, ti., hogy ennyien támogatják a CEU bezárását, empirikus tapasztalatok alapján már akkor sokan megkérdőjelezték most pedig még inkább kétségessé vált. Vagy inkább kiderül róla, hogy
nem igaz.
Két másik cég ugyanis homlokegyenest ellenkező eredményre jutott:
nemhogy támogatnák a választók az Orbán-kormány politikáját, de a népesség többsége egyenesen ellenzi azt.
Sőt, még a Fidesz-szavazók többsége se áll Orbánék mellett a CEU ügyében.
Előbb a Jobbik-közeli Iránytű Intézet közölte, nemhogy 70, de csak 7 százalék támogatja a CEU likvidálását, bezárását, külföldre űzését. A teljes népesség 53 százaléka szerint ez kifejezetten rontaná a magyar felsőoktatás helyzetét. Még a Fidesz-szavazóknál is csak 11 százalék véli úgy, hogy javítaná.
Szombaton pedig a Vasárnapi Hírek tette a közzé a Publicus Intézet felmérését, amely szerint
a szocialisták, jobbikosok, bizonytalanok egyöntetűen ellenzik a CEU bezárását is – és a fideszesek 35 százaléka is. Utóbbiak körében rendkívül magas azok aránya – 26 százalék –, akik nem válaszoltak érdemben a kérdésre.
Az jól látható, hogy a 3 közvélemény-kutató más kérdésre kért választ:
- a Századvég a törvények betartását és a valós oktatási tevékenységet hangsúlyozta,
- az Iránytű és a Publicus a CEU bezárásáról érdeklődött.
A kormánypropaganda intézet kérdése erősen befolyásolta vagy inkább meghatározta a választ is, hiszen ki ne várná el a törvények betartását (legalább a másiktól).
A kérdés nemcsak manipulatív, hanem megtévesztő irreleváns és hazug volt:
a CEU-t nem a létező törvények betartására kötelezték, hanem új jogszabályt hoztak az ellehetetlenítése érdekében, ami – ha a helyzet nem változik – ahhoz vezet, hogy bezárni kényszerül a Budapesten oktató, de 90 százalékban amerikai diplomát adó egyetem.
Ezt így látják Washingtonban, Brüsszelben, a CEU-n. A világon mindenütt, leszámítva Felcsútot és a Kossuth tér bizonyos részeit.
A Századvég tehát nem megkérdezni akarta a választókat a CEU bezárásáról, hanem meggyőzni őket (a megkérdezetteket és a “kutatást” olvasókat is), hogy nem ez történik. Ha a bezárásról kérdeztek volna, akkor – mint az a másik 2 cég eredményeiből látszik – mást válaszolnak még a fideszesek is.
- Lehet persze, hogy meg is kérdezték, csak a nyilvánossággal nem közölték az eredményt.
- Meg az is lehet, a Századvégnél tényleg azt hiszik, nem lesz bezárás, mert az amerikaiak végül meghajolnak majd Orbán előtt.
Ha ez utóbbi a helyzet, akkor magukat is átverik. Akkor nemcsak sikerült megteremteniük egy alternatív tényekből álló alternatív univerzumot (ahol a CEU-t nem zárják be, Magyarország nem autokrácia és Orbán világpolitikai tényező), de