A Hősök tere fővárosunk egyik legimpozánsabb látványosságaként vonultatja fel a hét vezért. Álmos szobra is előkelő helyet kapott a Budai várban. A turulmadarak pedig egész seregben lepik el Budapestet. A magyar eredetmonda egyik főszereplőjéről azonban nemhogy szoborcsoport, de még egy szerény mellszobor sincs a fővárosban. Önöknek már feltűnt?
Nincs olyan Budapestre érkező turista, aki ne látogatná meg a Városliget szélén álló Millennium emlékművet. A monumentális szoborcsoport átfogó képet nyújt történelmünk nagyjairól, így a hét vezér közt a magyarokat a Kárpát-medencébe vezető Árpád fejedelemről is méltóképp megemlékezik.
Képguru.hu, Papp Zoltánné fotója
Álmos vezérről mintázott impozáns emlékmű áll többek közt a Halászbástya északi tornyának feljárójánál, és az országház keleti homlokzatán is.
Köztérkép – Göröntsér Vera és Siskovits Attila fotója
A magyar eredetmondák mitologikus madara a 2000-es években szinte megszállta (haha) az országot. A Köztérkép adatai szerint országszerte több mint száz turul-emlékmű van, Budapestet pedig legalább 7 ilyen szobor díszíti, például a sikló melletti turul a várban, az Istenhegyi úti emlékmű és a Szabadság-híd díszei.
Fotók: Köztérkép
Az eredetmonda egyik szereplője azonban méltatlanul elfeledett: a nő. A magyarok mondabeli ősanyja, Emese ugyanis egyetlen köztéri szobrot sem kapott a fővárosban.
Budapesten csupán egyetlen domborművön szerepel a III. kerületi Árpád Gimnázium homlokzatán.
Köztérkép – Ády fotója
Ezen kívül semmi.
Egyébként országos szinten sem árasztanak el bennünket az Emese-szobrok. Hét ilyen alkotásról tudok. Akad köztük kopjafa-szerű faszobor, mellszobor, kútdísz és dombormű, de teljes alakos kő- vagy bronzszobor egész Magyarországon nincs.
Emese álma – Matl Péter szobra Zalakaroson
Emese mellszobor Szennán
Országzászló tartóoszlop Pomázon
Turul és Emese üvegrelief a verőcei Kárpát-Haza Templomában
Emese-kút a Csongrád megyei Szeged-Szőrén
Emese álma Homokkomáromban
Millennium emlékmű a szerencsi gimnázium oldalán