Közönséges fasisztának nevezte Orbán Viktort az országot elárasztó Soros-plakátok miatt Bokros Lajos. A Modern Magyarország elnöke antiszemita gyűlöletkeltéssel vádolja a kormányt, s nevetségesnek tartja azt a kormányzati reagálást, mely szerint ő Soros pénzéből élne, s ebből a pozícióból rágalmazná az ország miniszterelnökét.
Bokros szerint az ország lakói felháborodottan és egyelőre dermedten nézik, ahogy a Fidesz arcátlanul maga alá gyűri és lerabolja az országot. De úgy látja: a megfélemlítés ellenére a nép megbuktatja majd a kormányt, amely lassan egy évtizede képtelen javítani az ország teljesítményén.
B1 blog: Miért gondolta, hogy jó ötlet volt fasisztának nevezni Orbán Viktort, aki egy ilyen kritikából akár még növelheti is a népszerűségét, ezért építi erre pártja Soros kampányát. Nem érzi, hogy tévedett?
Bokros Lajos: Ha valakinek a nevét nyilvánvaló hazugságkampánnyal, az illető zsidó mivoltát kiemelve, gyűlöletkeltés szándékával besározzák, legyen az Soros György, vagy bárki más, akkor az maga a fasizmus. Ennek kimondása pedig elemi szükség és kötelesség.
Még egy jóakarója, Tamás Gáspár Miklós is azt üzente, hogy „menj nyaralni, Lajos”, mert a fasiszta minősítéssel a kormánytábor egysége erősödik. Elindult már a tengerpart felé?
Most, amikor már nem a kertek alatt ólálkodik, hanem a pofánkba vicsorog a fasizmus, akkor ordítani kell. Nem lehet finomkodni. Ki kell mondani, hogy állj, ne tovább! A kormány önző szándékkal könnyen polgárháborúba sodorhatja Magyarországot, mert a hatalom pillanatnyi érdekeinek megfelelően játszadozik az ország jövőjével. Ez rendkívül veszélyes és ezt mindenképpen elutasítom.
De a történészek is elemezgették a helyzetet, s kétségtelenül találtak fasiszta vonásokat az Orbán rendszerén, de a klasszikus definíció szerint a rendszer egészére még nem mernék rányomni a jelzőt. Ez sem érdekli?
Azt írtam, hogy Orbán Viktor fasiszta. A miniszterelnök személyéről beszéltem, nem pedig a rendszerről. Ez óriási különbség. Állításomat fenntartom. A sopánkodó történészeknek pedig azt javaslom, hogy most, amikor ideológiai és kulturális élet-halál harc folyik az országban, amikor eljött az ideje a nemzet becsülete és az emberi méltóság megmentésének, akkor ne szemantikai problémákkal foglalkozzanak, hanem ők is ordítsanak!
Valaki azt is felvetette, hogy a fasizmus valójában nem volt antiszemita, csak a nácizmus. Nem mintha előnyösebb, a magyar kormányfő számára, ha inkább Hitlerhez, mint Mussolinihoz hasonlítaná. Tényleg, Hitler nácizmusát már súlyosnak érzete?
Nem lényeges a különbségtétel. A szőrszálhasogató vitákat meghagyom a történészeknek.
Szóval a fasiszta vádra a kormány részéről nem erős cáfolat érkezett, cserébe inkább Soros-bérencnek nevezte a propagandahivatal, amire persze ön újra visszalőtt. A szócsatát néhány újság döntetlenre hozta, de győztesnek önt kevesen hozták ki, tudja?
Én tényekre alapozva állítottam, hogy Orbán Viktor fasiszta, mert Soros György arcképével feldíszített plakátok kihelyezése aljas, undorító, és hazug antiszemita propaganda, amely erősíti az idegengyűlöletet. Mindezt olyan fiúk engedik meg maguknak, akiket Soros nagyvonalúan egyetemre járatott, de aztán életükben nem dolgoztak, ehelyett szakmányban lopják az adófizetők pénzét. Szemben velük én egy nemzetközi hírű felsőoktatási intézmény, a Közép-európai Egyetem oktatójaként a munkámért kapom a fizetésemet, azért megdolgozok. Orbánék számára ez ismeretlen tevékenység. Viszont rágalmazni, hazudozni kiválóan megtanultak, ez benne van politikai kelléktárukban.
Gondolja, hogy van értelme újból és újból leleplezni a mai rendszert, hisz a hatalom már rég nem rejti el valódi arcát? A Soros plakátokkal kódoltan zsidózik, míg Orbán a férfibarátság jegyében elérzékenyülten szorongatja a török elnök vagy az egyiptomi diktátor véres kezét.
Egyik rosszabb, mit a másik. De amíg Erdogan török államfő legalább választás útján került hatalomra, addig az egyiptomi elnök, Abdel-Fattáh al-Szíszi katonai puccsal. Ez a magyar kormányfő díszes társasága.
Miközben tehát Orbán Viktor az elnök urakkal parolázik, úgy tűnik Mészáros és Rogán barátai zavartalanul lopják az ország pénzét, de ez már senkit nem érdekel. Így van értelme bármilyen a leleplezésnek?
Maximálisan cáfolom a kérdésben rejlő állítást. Ön azt sugallja, hogy az ország állampolgárait nem érdekli az ország kifosztása. Ezt legfeljebb azok mondják, akik nem ismerik a társadalmat. Az elmúlt két és fél hónapban rengeteg vidéki településen és a fővárosban osztottam a Modern Magyarország Mozgalom gyönyörű szórólapjait. Több ezer emberrel elbeszélgettem a piacok előtt, a főtereken és az utcákon. Azt tapasztaltam, hogy a magyar társadalom túlnyomó többségét mélységesen felháborítja az az aljas, gonosz, fejlődésre képtelen és erkölcstelen önkényuralmi rendszer, ami Magyarországot hét éve eluralta.
Ha ez így lenne, akkor minden bizonnyal megjelenne a közvélemény-kutatásokban is, de ennek nyoma sincs. Így aztán legfeljebb a kispártok önértékelését javítja, nem gondolja?
Miután nincs sajtószabadság, nincs közvetítő közeg, amelynek segítségével a legkisebb település lakói is tisztában lehetnének a mai helyezettel, ezért oda kell menni az emberekhez, beszélni kell velük, el kell mondani a tényeket és meghallgatni az ő véleményüket. Mindenhol komoly félelmet érzékeltem. Nem merik elmondani véleményüket a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók, az önkormányzati alkalmazottak, a bíróságok, vagy az ügyészségek munkatársai. Sok vidéki településen az állam az egyetlen munkaadó. Ha maradt is néhány magánvállalkozó, őket vagy megvesztegették, vagy megfenyegették. Nekik is megmondta a kedves vezér, az önmagát felkent nemzetvezetőnek képzelő nemzetvesztő, hogy „nix ugribugri”. Szorongás hatja át a lelkeket és a szíveket. Éppen ezért kell felemelni a szavát az értelmiségnek! Most nem szemantikai szőrszálhasogatás a feladat, hanem ordítani kell, amíg nem késő. Az ordas ugyanis nem a kertek alatt ólálkodik, hanem már a főtéren lesi az áldozatait. Ordítani kell uram, ordítani, minél hangosabban, mert nem engedhetünk a kormányzati politika rangjára emelkedő fasizmusnak!
Viszont a történelem azt bizonyította, hogy egy fasiszta, vagy náci rezsimmel szemben tehetetlenek az ország vitázó polgárai, ha a demokraták nem fognak össze az ellen, ami történik. Akkor csak elmenekülni lehet, ahogy megtette már félmillió, s követné további egymillió ember. Vagyis lehet még menekülni?
Nem keverjük össze a kivándorlás és a menekülés jelenségét. Nyilvánvalóan vannak olyanok, akik a mérhetetlenül aljas, mérgezett magyarországi politikai viszonyok miatt hagyják el az országot. Úgy látom azonban, hogy a többség azért távozik, mert itthon nincs számukra megfelelő és elegendő munkahely. Bizony a fiatalok számára nincs jövő. Sokkal több jövedelmet, képzettségüknek megfelelő munkát és jobb életkörülményeket találnak Nyugat-Európában. Bizony gyarapodik azok száma is, akik a rettenetes hazai közállapotok, az oktatás és az egészségügy romlása, illetve az önkényuralom elől menekülnek.
Ők valamennyien a fasisztának nevezett rendszer ellen menekülnek, nem is tehetnek mást, hisz szembeszállni vele, igazi politikai versengésben legyőzni szinte reménytelen. Ön hogy látja?
A szélsőjobboldali, fasiszta rendszerek megerősödésének időszakában, a múlt század 30-as éveiben ez az állítás talán igaz lehetett. A világtörténelem viszont azt mutatja, hogy a fasiszta rendszerek képtelenek értékelhető teljesítményre, a polgárok ellenük fordulnak, a diktátorok sorsa tehát a bukás. Latin-Amerika példája már sokkal inkább ezt bizonyítja. Orbán önkényuralmi rendszere is el fog bukni, mert vele a magyar nemzet minden téren folyamatosan veszít: gazdaságilag, politikailag, nemzetközileg, kulturálisan és erkölcsileg is.
Figyeltem, hogy az ellenzék csak ímmel-ámmal fordult a Soros plakát ellen. Talán, mert a pártok el vannak foglalva olyan akciókkal, hogy pl. miként lehet megbuktatni azt a Hajdú Lászlót, aki a demokrata koalíció színeiben nem engedett a túlszámlázásnak, vagyis a lopásnak. Ezért a szocik, a Jobbik, illetve a Fidesz is le akarta váltani. Ha mindenki a Fidesz zsebében csücsül, akkor lehet harcolni a fasizmus ellen?
Nem kívánom kommentálni az ellenzék belső küzdelmeit. Visszautasíthatatlan erkölcsi követelménynek érzem, hogy felszólaljunk minden lopakodó gyalázat ellen. leginkább, ami a plakátokról vicsorog ránk.
Azt nem tartja erkölcstelennek, hogy a kormány úgy költött közel hat milliárdot a Soros-plakátokra, hogy egy hete már törvényt fogadtak el a kampányidőszakon kívüli politikai falragaszok tiltására?
Tudjuk, hogy a Fidesz nemcsak lop, hazudik, de szükség esetén törvényt is sért. Ha megnézi, a gyalázatos Soros-plakátok aljára odaírták, hogy “készült Magyarország kormánya megbízásából”. Az akció ezzel kikerült az érintett törvény hatálya alól, mert többé nem pártpropaganda, hanem kormány üzenet. Ez egyrészt nyilvánvaló hazugság, másrészt viszont remekül leleplezi, hogy a adófizetők pénzéből finanszírozzák a Fidesz hazugság- és gyűlöletkampányát.
Óvatosak a zsidó szervezetek is, a Mazsihisz szerint a Sorost célponttá tevő kampányok elindíthatnak antiszemita képzettársításokat, még ha a kormánynak nem is volt ilyen szándéka. Ez azért finomabb, mint az ön fasisztázása, nem?
A Mazsihisz elnöke, Heisler András bevallotta, hogy ennél sarkosabb véleményt azért sem akartak megfogalmazni, mert ők olyan intézményeket is működtetnek, amelyek állami támogatásban részesülnek. Nem engedhetik meg maguknak, hogy a kormány megorroljon rájuk. Nos, éppen ez a szörnyű az önkényuralom körülményei közepette: nincsenek már igazán önálló és szabad intézmények.
Tehát foglyai a helyzetnek. Ön nem?
Pártom, a Modern Magyarország Mozgalom működéséről barátaimmal együtt saját magam gondoskodom. Engem az orbáni hatalom nem tud megfélemlíteni, megvásárolni, vagy ellehetetleníteni. Önkényuralmi rendszerben – ami nálunk hetedik éve működik – mindenféle autonómia megszűnik, vagy csorbul. Ma már semmilyen önállósága és értéke nincs az Alkotmánybíróságnak, a Magyar Nemzeti Banknak, a Médiahatóságnak. Az Ügyészség már régóta nem teljesíti törvényben előírt feladatát, az igazságszolgáltatás függetlensége nem biztosított. Haladunk a totalitárius berendezkedés felé, amely minden intézmény politikai betagozódásával jár.
Visszatérve, gondolt arra, hogy a fasiszta jelző csak az idősek számára elborzasztó, az ifjúságot, különösen az egyre jobbra tolódó ifjúságot nem rázza meg, talán még tetszik is neki, hisz sokan gondolják úgy, hogy a fasiszta önkényuralmi rendszernek, vagy ha jobban tetszik, diktatúrának vannak előnyei?
Semmilyen előnyét nem látom, mert a társadalom fejlődése egyértelműen bizonyítja, hogy szabadság nélkül kenyér sincs. Magyarország felzárkózása az európai életszínvonalhoz kizárólag jogállami keretek között képzelhető el. Először helyre kell állítani a demokráciát, utána lehet gazdasági felzárkózás.
Erre ma kicsi az esély, de ön lát arra módot, hogy akár a Jobbikot is bevonják egy technikai koalícióba, amely leváltja Orbán rendszerét?
A Jobbik jelenleg nem vallja magát demokratikus pártnak. Persze, ha a Jobbik egyértelműen kinyilatkoztatja, hogy többé nem antiszemita, nem fasiszta, az önkényuralmat sem pártolja, hanem egy demokratikus közösség, s ez tükröződik a programjukban, és meglátszik a vezetőségben is, akkor természetesen lehet velük együttműködni. De akkor azt a pártot már nem Jobbiknak fogják hívni.
Már a Soros-plakátkampány előtti időszakról azt mondta, hogy annál már nincs lejjebb. Fenntartja?
Tévedtem, a kormány működését figyelve tapasztalom, hogy van lejjebb.
S ha emiatt ordít, akkor a nemzetközi szervezetek figyelmét keresi, vagy a hazait. Tölgyessy szerint az előbbi nélkül nincs változás, de még a hazai politikai közösség támogatása sincs meg.
Tetszik nekem, amikor az értelmiség megmagyarázza a maga tehetetlenségét. Ezzel nem foglalkozom. Viszont előre szólok, hogy akik most a maguk cselekvőképtelenségből próbálnak meg erényt kovácsolni, miközben ezért a felelősséget a népre kenik, azok később, amikor már újra demokrácia lesz, ne jelentkezzenek majd, hogy ők is “ellenállók” voltak. Akkor már késő lesz.