Rákosinak nem jutott az eszébe, de Orbán megtette: a saját kamu házi intézete közpénzből kiderítette, hogy Orbán mekkora nagy államférfi

Rákosinak nem jutott az eszébe, de Orbán megtette: a saját kamu házi intézete közpénzből kiderítette, hogy Orbán mekkora nagy államférfi

Orbán Viktor jobban képviseli a magyar nemzetet, mint Kossuth Lajos, vagy Petőfi Sándor – ez a Nemzetstratégiai Intézet kutatásából derült ki. Minderről Szász János, a közpénzen fenntartott kamuintézet elnöke Tusnádfürdőn számolt be.

tusvanyos_nemzetize_kutatonintezet.jpg

A magyar állami fenntartású (vagyis a mi adóforintjainkból dolgozó) Nemzetstratégiai Kutatóintézet állítólag kikutatta, hogy a jelenlegi Orbán-kormány tette a legtöbbet a határon túliakért.

Orbán Viktor pedig jobban képviseli a magyar nemzetet, mint Kossuth Lajos vagy akár Széchenyi István. 

(Azért írtuk, hogy állítólag, mert a Nemzetstratégiai Kutatóintézet egy tökéletes fantomszervezet: rengeteg közpénz megy el arra, hogy Orbán Viktor haverjai fontoskodva előadhassanak valami kamudumát Tusványoson a nemzet egyesítéséről. Azért is állítólag, mert a kutatás sehol sem érhető el, nincsenek egzakt eredmények, sem módszertani leírás hozzá sehol. Az intézetről lásd a keretes anyagunkat.)

Mindez Tusványoson, a Fidesz házi fesztiválján derült ki, egy beszélgetésen, ahol ilyen arcok jelentek meg:

  • Szili Katalin, az MSZP-s házelnökből lett Semjén Zsolt munkatárs, autonómiaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott;
  • Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, aki korábban Székelyudvarhely polgármestere volt;
  • Papp Z. Attila, MTA Kisebbségkutató Intézet Igazgatója;
  • Szakály Sándor, Veritas Történetkutató Intézet igazgatója;
  • a moderátor pedig Bali János volt, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója.

Mi a fene az a Nemzetstratégiai Kutatóintézet?

A hvg.hu megpróbált ennek utánajárni; mert a Nemzetstratégiai Kutatóintézetnek igazából nincs semmilyen tevékenysége (kutatások, események, folyóiratok), mégis, milliárdok mennek el rá. Még maguk a romániai magyarok is úgy vélekednek róla, hogy az egész egy nagy kamu. Viszont milliárdokat kapnak – ahogy a HVG kiderítette. 

Annyi azért kiderült:

  • nincsenek kutatói ösztöndíjai,
  • nem tudni, hogy mit kutat,
  • alig költ könyvekre és folyóiratokra.

2014-ben a hvg.hu-nak is nehézséget okozott a Nemzetstratégiai Kutatóintézetet felkutatása.
Könyvre 42 ezer forintot, külföldi kiküldetésekre, reklámkiadásokra és reprezentációra viszont 37 milliót költöttek csak abban az évben. Amúgy a Kutatóintézet néven semmit nem csináló valamilje a Miniszterelnökség évi 1,3 milliárd forintból gazdálkodó háttérintézete. A Nemzetstratégiai Kutatóintézetet (NSKI) egy volt romániai magyar politikus, Szász Jenő vezeti, akit baráti kapcsolat fűz Kövér Lászlóhoz.

A portál adatigényléssel kikérte az intézet 2014-es költségvetését, állománytábláját, továbbá a pénzügyi és tevékenységi beszámolóját. Ebből kiderül, hogy az intézet vezetője évi 12,5 millió forintot keres, a munkatársaknak pedig 4,3 milliót adtak üdülési hozzájárulás címen.

Vagyis: jól keresnek és üdülnek a mi pénzünkön.

Érdemes a HVG cikkeit végigkattingatni a témában, fergeteges. 

A tusványosi beszélgetésen csupa fideszes / közpénzen hizlalt igazgató és kormánytag kórusban szidta az MSZP-SZDSZ-kormányt, amiért 2004-ben sikertelen lett a kettős állampolgárságról szóló népszavazás.

Az Index beszámolója szerint Szili a beszédes “2004 szégyene távolodóban” című beszélgetés alaphangját azzal a kijelentésével adta meg, hogy 2004 decembere

“a nemzet gerincét törte ketté”,

aminek nem lett volna szabad bekövetkeznie. Szili szerint a kettős állampolgárságról szóló népszavazási aláírásgyűjtést már 2004 májusában tárgyalta az MSZP elnöksége, de arra jutottak, hogy nem kell ezzel foglalkozni, mert úgysem gyűlik össze.

A nemzet gerincét kettétörte a pártpolitika – ismételte meg Szili, szerinte mi történt 2004-ben, amikor ő még bőven az MSZP-ben politizált, tehát bőven részese volt a gerinckettétörésnek.

Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója pedig jól megpíározta a az intézetét és ismertetett néhány adatot a “külhoni magyarság iránti nemzeti érzékenyítést célzó” kutatásból.

A magyarországi társadalom körében végzett vizsgálatban külön rákérdeztek, hogy melyik történelmi vagy ma is élő személy képviselő legjobban a magyar nemzetet. Láss csodát: Orbán Viktor nyerte a versenyt. Bali azt mondta, hogy minden válaszadó 3 személyt jelölhetett meg, és Szent Istvántól Göncz Árpádon át Hosszú Katinkáig sokféle válasz született. Ebből rajzolódott ki a következő élmezőny:

  • Orbán Viktor 18,2 %
  • Kossuth Lajos 15,5 %
  • Széchenyi István 11,8 %
  • Petőfi Sándor 9,5 %
  • Áder János 6,6 %

“Ezt nem mi mondjuk, hanem a magyarok” – tette hozzá Szász Jenő. Ugyanebből a kutatásból derült ki az is, hogy a magyarok megítélése szerint mely kormányok tették a legtöbbet a határon túliakért. Az első és második Orbán-kormányt csak egy kabinet tudta megelőzni: a jelenleg is kormányzó harmadik Orbán-kormány. Az utolsó helyen az első Gyurcsány-kormány végzett hajszállal lemaradva az utolsó előtti második Gyurcsány-kormánytól.

A kutatás módszertanáról sajnos nem tudtunk meg semmit, így az sem derült ki, reprezentatív-e, vagy egyáltalán, hogyan és mikor történt. Ezért megpróbáltuk megnézni, mit ír erről a kutatóintézet – nyilván, közpénzből fenntartott – honlapja.

A regisztráció után kiderült, hogy a honlap remekül néz ki, de belekattintva a tartalmakba, a szakmai anyagok legtöbbje több évvel ezelőtti. Valaki havonta egyszer egy apró hírrel frissíti az oldalt, de a kutatásról nem írtak semmit. Megpróbáltunk még olyan dolgokba is belekattintani, mint a szép nevű „Nemzetegyesítés Fejlesztési Programja, 2014-2020”, vagy a „Kárpát-haza fejlesztési Koncepció 2030”, de mindegyiknek csak a címlapja van fent a honlapon. 

Facebook Comments