Az 1906-os év fontos mérföldkő a divat történetében. Paul Poiret divattervező ugyanis ekkor szabadította meg a nőket gyűlölt ruhadarabjuktól, a fűzőtől. A Rizsporos hétköznapok Facebook oldal gyönyörű archív képeket gyűjtött össze az önfeledten mosolygók hölgyekről.
Kiszabadítottam a kebleket és leláncoltam a lábakat
Poiret az I. világháború előtti Párizs legdivatosabb ruhatervezője volt, és mondása össze is foglalja munkásságának lényegét: fűző helyett melltartót tervezett a nőkre, és megalkotta a bukjel szoknyát, amelynek alja annyira összeszűkült, hogy maximum tipegni (vagy elesni) lehetett benne.
Az alábbi fotókon magasan szabott, lazaesésű, bokáig érő ruhákat, gyönyörű csipkebetéteket, hímzéseket, egyéb rafinált díszítéseket és hatalmas „víg özvegy kalapokat” viselnek a hölgyek, mindeközben pedig felszabadultan mosolyognak.
“Ha megfigyeljük, ezeken a képeken a kor jól öltözött hölgyei és urai már sokkal nyitottabban fordulnak a sikkes öltözetüket megörökítő „street style” fotósok felé, mint például a korábbi részben bemutatott, a kamera kereszttüzéből szemérmesen félreforduló edward kori hölgyek” – fogalmaz Lotti, a Rízsporos hétköznapok szerzője.
Poiret főleg klasszikus és keleti stílusjegyeket használt, és feltűnő, teátrális ruhákat tervezett. Szalonjából ragyogó lila, narancsszínű, kék és zöld estélyi ruhák, turbánok, háremnadrágok kerültek ki. Ő volt az első olyan tervező, aki figyelembe vette a nők egyéniségét, mikor öltöztette őket. Egy 1909-es Vogue interjúban mesélte, hogy egyszer egy étteremben a mellette lévő asztalnál öt divatos nő ült, akik mintha indigós másolatai lettek volna egymásnak: mindegyikük egyforma fűzőt és az éppen divatos egyforma frizurát viselte.
„Mintha ugyanabból az öntőformából kerültek volna ki. Nem tudtam elhessegetni a gondolatot, hogy ha esetleg összekeverednének, a férjeiknek biztosan megbocsátanánk, hogy összetévesztik egyiket a másikkal.”
Poiret véleménye szerint az igazán elegáns nő merész és kreatív, felfedezi a divatot, nem pedig követi azt.
Forrás: Rizsporos hétköznapok, trendmano.blog.hu