Európa apránként igazodik Orbánhoz

Európa apránként igazodik Orbánhoz

• A szélsőjobbos Strache titokban már tárgyalt Orbán Viktorral

• Kurz a magyar miniszterelnök példáját követve alakíthatja át országát

• Orbán engedett az óriási külső nyomásnak a CEU ügyében

                                                      Nemzetközi sajtószemle, 2017. október 14.

 

FAZ

fraknfurter.jpg

Az osztrák Szabadságpárt vezére nem hivatalosan ugyan, de már járt Orbán Viktornál. Ezt a választási kampány finisében Budapestről erősítették meg, miután Strache felvetette, hogy az ország akár lépjen be a Visegrádi Csoportba. Így elképzelhető, hogy Ausztriában a választások után a jobbratolódást Kelet-Európa felértékelődése követi. Az egyértelmű, hogy a migráció kérdésében mind a három nagy osztrák párt jobbra váltott. A Szabadságpárt közeledését a V4-ek kedvezően fogadták. A Magyar Idők pl. amelyet az ellenzék gúnyosan csak Orbán Viktor Pravdájának nevez, azt írta, hogy a visegrádiak az osztrákokkal együtt egyre kevésbé megkerülhető tényezővé válnak az unió politikájának alakításában. Ha pedig most egy hasonló összetételű kormánnyal az élen az osztrákok csatlakoznának a formációhoz, az az egész földrész javára válna – hangsúlyozta a kommentár. Persze sok mindenben különbözik is a négyek szövetsége, valamint Ausztria. Az FPÖ pl. véget akar vetni a munkaerő beáramlásának a keleti EU-tagállamokból. Azon kívül ott van a paksi bővítés, meg az is, hogy Bécs szigorúan ellenőrizni kívánja az unió külső határait, de azért tízezrével fogad be menekülteket. Így azután ha az FPÖ kapja meg a külügyi tárcát, amint azt szeretné, hamar szembe kerül a reálpolitika valóságával.

Die Presse

die_presse.jpg

1. A Bizottság ugyan belemegy, hogy Magyarország állami forrásokból finanszírozza a paksi bővétést, ám az osztrák kancellár lázadozik a döntés ellen. Kern jelenleg a jogászaival ellenőrizteti, miként lehetne panaszt emelni a beruházás ellen. Mint mondta, erre sarkallja a biztonsági megfontolásokon túl, hogy a két reaktor megépítésének sem az energiapolitika, sem a gazdaság szempontjából nincs semmi értelme. Hiszen még Brüsszel is arra a következtetésre jutott, hogy a magyar kormány masszív apanázsa nélkül soha nem fizetődne ki a befektetett pénz. Az EU döntése már nyilvános, bár hivatalosan még nem hirdették ki.Mindenesetre amint megjelentik a unió közlönyében, onnantól kezdve Ausztriának két hónapja van, hogy panaszt emeljen az Európai Bíróságon. A Global 2000 környezetvédő szervezet úgy nyilatkozott a magyar tervről, hogy az túlárazott, technológiailag már túlhaladott szintet képvisel, ráadásul eltorzítaná az áram árát az egész földrészen.

http://diepresse.com/home/ausland/eu/5302232/Kern-kuendigt-Klage-gegen-ungarisches-Atomkraftwerk-Paks-an?from=suche.intern.portal

2. A volt cseh külügyminiszter attól tart, hogy Ausztria orbanizálódhat, ha Sebastian Kurz kerül az ország élére. Schwarzenberg, aki kommunizmus idején évtizedekig élt osztrák földön, miután nagy birtokai vannak ott, megjegyezte, hogy a konzervatív vezető már átalakította a saját pártját, és most alighanem az állam van soron. A cseh politikusnak egyébként az az érzése, hogy a magyar kormányfő lassan igazodási pont lesz Európában. Arra azonban csak az osztrák, illetve cseh választás után kíván válaszolni Schwarzenberg, hogy mennyire megalapozottak az unió aggályai, miután Magyarország és Lengyelország jogokat akar visszavenni az EU-tól. Utalt ugyanakkor arra, hogy Kurz keresi Orbán társaságát, sőt nyíltan büszkélkedik a barátságukkal. Mi több, ezzel egyáltalán nincs egyedül, az egész földrészen jól kivehető ez az irányzat.

http://diepresse.com/home/innenpolitik/5302555/Schwarzenberg-befuerchtet-Umbau-Oesterreichs-a-la-Orban?from=suche.intern.portal

New York Times

new_york_times.jpg

Ausztria élesen jobbra tart a vasárnapi választáson. A jelek szerint az osztrákok az eddigi nagykoalíció helyett a konzervatívok és a szélsőjobb összefogását pártolják. Azaz a főleg bevándorlás által uralt kampány után újabb lökést adnak a populizmusnak, így a szélsőséges Szabadságpárt előreláthatólag bekerül a kormányba. A nagy esélyes Néppárt vezetőjéről, Kurzról a Carnegie Europe elemzője, Stefan Lehne azt mondja: tudja, mit akar és könyörtelen. Újracsomagolta az egyik legunalmasabb hagyományos európai pártot – teszi hozzá a szakértő. Sok tekintetben különben átvette az FPÖ programját, így a bevándorlók számának csökkentésére, valamint menekülteknek járó támogatások megkurtítására. Viszont ha a Szabadságpárttal áll össze, az ezúttal aligha vált ki olyan nemzetközi vihart, mint 17 éve, amikor Haiderék először lettek a hatalom részesei. Hiszen azóta történt egy s más a világban, főként Magyarországon, de még az USÁ-ban is, ezért a jobboldali populisták már nem számítanak tabunak, ha a kormányra jutnak. Viszont ha így lesz, az még inkább megerősíti az FPÖ helyét a politikai fő áramlatban.

https://www.nytimes.com/2017/10/13/world/europe/austria-election-freedom-party.html

FT

financial_times.jpg

Ha a Szabadságpárt bekerül a kormányba, akkor Ausztria összeállhat Magyarországgal és Lengyelországgal a bevándorlás ügyében és ez növelheti az EU ún. ‘fura osztagának’ befolyását. A választás előtti utolsó tévévitában a jobboldali-populista FPÖ vezére az illegális migráció és az ország “iszlamizálódásának” hatalmas veszélyét hangoztatta. Ezzel együtt Strache magának követelheti a kancellári címet, ha vasárnap után ugyan a várakozásoknak megfelelően a Néppárt győz, csak éppen elnöke, Kurz utána kudarcot vall a kormányalakítási tárgyalásokon. Mindenesetre már az is riadóztatná a szövetségeseket, ha a Szabadságpárt a hatalom részévé válna, hiszen akkor még inkább kieleződnének az ellentétek pl. a menekültek ügyében. Strache úgy állítja be, hogy ő a rendes osztrák családok érdekeit védi, ám ez csak tápot adott azoknak a találgatásoknak, miszerint az FPÖ nem is a Néppárttal, hanem a szociáldemoratákkal próbálna meg koalícióra lépni.

https://www.ft.com/content/b707d840-affd-11e7-beba-5521c713abf4

New York Times/Reuters

reuters.jpg

Az élelmiszerek minősége ügyében a közép-európai államok ritka jelenségként az eddiginél több jogot követelnek Brüsszelnek. Miközben a legtöbb más kérdésben, beleértve a migrációt, a nemzeti hatáskör megerősítését sürgetik. Mindenesetre a négy kormányfő az szorgalmazta a tegnapi, pozsonyi találkozón, hogy a Bizottság lépjen fel, és a nagy élelmiszeripari cégek ne árulhassák ugyanazokat a termékeket silányabb kivitelben Keleten, mint Nyugaton. Az új tagok ugyanis a jelen helyzetet úgy értékelik, hogy az azt támasztja alá: ők csupán másodrangú állampolgárok az unióban. Az EU rokonszenvvel fogadta a panaszt és megígérte, hogy megvizsgálja, miként lehet érvényt szerezni a szabályoknak. De egyébként is igyekszik mérsékelni a feszültséget, a többi közt a migráció, a munkavállalók szabad áramlása, valamint azok miatt az aggályok miatt, hogy Magyarország és Lengyelország aláássa a demokráciát és a jogállamot. A konferencián különben Orbán Viktor kijelentette, hogy amikor a kettős minőségről beszélünk, akkor az emberek úgy látják, nem csupán pénzt veszítenek, hanem hogy oda az igazság. Nyugati részről ugyanakkor csupán alacsonyabb rangú megbízottak vettek részt a tanácskozáson.

http://www.reuters.com/article/us-easteurope-food-eu/east-europeans-demand-same-quality-food-in-fresh-push-on-eu-idUSKBN1CI222

Bloomberg

bloomberg.jpg

Csehországban a lehető legmultikultibb figura vezeti a harcot a bevándorlás ellen. A 45 éves Tomio Okamura cseh anyától és japán-koreai apától született és származása miatt kiskorában annyi sérelem érte mind a cseheknél, mind a japánoknál, hogy 13 évesen dadogni kezdett és ágyba pisilt. Pártja most ellenzi a migrációt, ki akarja vezetni az országot az EU-ból és az iszlámot a hitleri nácizmushoz hasonlítja. Lehet, hogy megszerzi a 4. helyet a jövő heti választáson. Vagyis beleillik a nacionalista hullámba a térségben. Magyarországon a szélsőjobbot a Fidesz és a Jobbik testesíti meg. A kvótadöntés elutasítása miatt az unió eljárást indított a magyarok, a csehek és a lengyelek ellen. Maga Okamura azt állítja, hogy az iszlám nem faj, nem vallás, hanem gonosz ideológia, amely a terrorizmust hirdeti. Ezért a politikus szerint nem szabad befogadni egyetlen menedékkérőt sem, bár azt mondja, ő aztán a saját bőrén érezte, mi is az a rasszizmus és idegengyűlölet. Viszont nézetei miatt nem jöhet szóba partnerként a következő kormányban, de elképzelhető, hogy erre rácáfolnak a választási eredmények. Jelenleg ő a 2. legnépszerűbb politikus az országban, pártját pedig 9,2 % támogatja a felmérések alapján.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-13/xenophobia-victim-poised-to-boost-czech-far-right-in-parliament

Der Standard

der_standard.jpg

1. Kegyelemből egy éves haladékot kapott a CEU. Az egyetemnek az ellene hozott törvény dacára nem kell bezárnia, mert a kormány döntése értelmében 2019 januárjáig kell eleget tennie az új követelményeknek. A jobboldali-populista Orbán Viktor meghajlott a hatalmas nemzetközi nyomás hatására. Az egyetem az eredetileg megadott határidőig, ez év végéig semmiképpen sem lett volna képes teljesíteni azt az előírást, hogy a tengerentúlon is legyen campusa, azaz oktasson ott is. Akkor pedig elvesztette volna a magyar működési engedélyét. A miniszterelnököt azonban harapófogóba szorították, hogy ne engedje odáig jutni a dolgokat. Az unió kötelezettségszegési eljárást indított. A Velencei Bizottság elmarasztalta a magyar felet. A német kormányszóvivő pedig arra szólította fel az Orbán-kabinetet, hogy szavatolja a CEU fennmaradását. A tudósítás kitér arra, hogy Orbán az állam ellenségévé nyilvánította Soros Györgyöt, amiért az a hatalmat bíráló civil szervezeteket támogat.

http://derstandard.at/2000065971516/Ungarn-Central-European-University-bekommt-ein-Jahr-Aufschub

2. Aggódnak a diákok a liberális CEU-ért. Ezt tapasztalta a helyszínen az újság munkatársa, miután az egyetem haladó programja szálka Orbán Viktor szemében. Az intézmény bezárása igencsak sújtaná a tanulókat, valamint a fiatal kutatókat. A megkérdezettek úgy érzik: egyelőre oda az oktatás szabadsága. A múlt hónapban, a gólyák üdvözlésekor Ignatieff rektor maga is utalt arra, hogy Damoklész-kard lóg az egyetem fölött. Hogy a miniszterelnök támadásba lendült, az valószínűleg azzal függ össze, hogy az alapítót Soros Györgynek hívják, aki egyes közép-európai országokban a nép elsőszámú ellenségének számít. Az egyik magyar hallgató azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy a törvény általában bizonytalan helyzetbe hozza az oktatási intézményeket. Hiszen a hatalomnak nem csupán a tanszabadsággal, hanem a demokratikus vitákkal és gondolatokkal is gondja van. Vagyis nem akarja megengedni a szembeálló gondolatok ütköztetését. A CEU szóvivője ugyanakkor emlékeztet arra, hogy hivatalos részről Soros-egyetemként emlegetik őket. De rákérdez, hogy miért vennék a sátorfájukat, amikor Kelet-Európában, azon belül Budapesten vannak otthon? És felelősséggel tartoznak a magyar civil társadalomnak, mivel már nem sok szabad intézmény maradt az országban.

http://derstandard.at/2000065876439/Studierende-bangen-um-Ungarns-liberale-Uni

 

Facebook Comments