Esze ágában sincs bármit is tenni a kormánynak az Állami Egészségügyi Ellátó Központtal – noha a szervezet sorra bukik le a megbundázott közbeszerzésekkel. Következmény természetesen nincs, csak kioktatás, ha valaki szóvá meri tenni a nyilvánvalót.
Orbán Viktor miniszterelnök a világ botrányát emlegette a parlamentben az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) megbundázott, bebukott, megbüntetett közbeszerzése kapcsán. Még egyet is tudnánk érteni a vezénylő tábornokkal, ha saját bürokratáit, tolvajmódba kapcsolt végrehajtóit illette volna ezekkel a szavakkal. (Bár a világméretű jelző ez esetben túlzásnak tűnhet, hisz mindennapos esetről van szó a Fidesz-érában.) A kormányfő azonban nem rájuk gondolt, dehogy is. Arra, aki rá mert kérdezni, hogy is van a NER-ben az előre lezsírozott, lepacsizott közbeszerzések rendszere.
Történt, hogy az ÁEEK – amelyet azért hoztak létre, hogy az egészségügyi intézmények központosítottan, vagyis a remények szerint olcsóbban, intézhessék minden közbeszerzésüket – lélegeztetőgépre írt ki pályázatot. Ám a legolcsóbb ajánlatot gyorsan kizárták, nehogy valaki a narancsos körön kívülről is nyerhessen közbeszerzést. Az érintett élt jogorvoslati lehetőségével, a Közbeszerzési Döntőbizottság pedig el is kaszálta az ÁEEK tenderét. Olyannyira, hogy 50 millió forint bírságot is kiszabott a Központra – ezt természetesen adóforintból perkálta ki az ÁEEK.
Korábban pedig 16 kórház laborgépeinek beszerzését függesztették fel, miután a gyártók jelezték, hogy a kiírás korlátozza a tisztességes versenyt. A Közbeszerzési Döntőbizottság előtt állandó vendég már az ÁEEK, minden három tenderükből kettő sáros valamilyen módon. Ennek megfelelően repülnek ám a tízmilliós nagyságrendű bírságok is.
A legújabb fordulat – már ha beszülhetünk egyáltalán ilyesmiről – az ügyben: az LMP-s Hadházy Ákos – akit sajátjai tolvajlása helyett vádolt Orbán idegen érdekek képviseletével – az iránt érdeklődött az emberminisztériumnál: lesz-e következménye az ÁEEK stabilan rossz, messziről bűzlően bundázott és lebukott közbeszerzési ügyeinek. A válasz természetesen a legfideszesebb: nem. Sőt, annyira nem – így az EMMI államtitkára, Rétvári Bence –, hogy Hadházy inkább szégyellje magát, hogy ilyesmi egyáltalán az eszébe jut. Hiszen a magyar közbeszerzéseknél tisztább átláthatóbb nincs egész Európában.
Nos, Kedves Rétvári államtitkár, ebben egyet értünk. Nincs tisztább és átláthatóbb korrupciós mechanizmus, mint amit a NER-ben felépítettek.