Amit Orbán és a család tesz, azért más európai országokban már börtönben ülnének

Amit Orbán és a család tesz, azért más európai országokban már börtönben ülnének

Az egész család nyeri el az állami pénzeket, a vejénél súlyos korrupciós gyanú merült fel. Az ügyeknél csak a miniszterelnök pofátlan reakciója a felháborítóbb.

orban-kerites-1101x660.jpg

Ha valaki még emlékszik Nicolas Sarkozy francia elnök korrupciós botrányára, ott is hasonló dolog történt. Vagy ott volt 2009-ben a brit költségtérítési botrány. Mindegyikben közös pont: az állami és a magánpénzek összemosása, a politikai és a gazdasági elit összejátszása, hogy az általuk megfelelőnek tartott pártot tartsák hatalomban. Mindkét esetben a kormányzó párt bukott hatalmasat, a rendőrség nyomozást indított és a felelősök lemondtak, eltűntek a közéletből, jobb esetben egy börtöncella mélyére.

Magyarországon ugyanez a botrány a maradék független sajtó címlapján olvasható minden nap, mégsem rázza meg a Fideszt: a szavazók többségét hidegen hagyja az állami, felső szintről irányított korrupció, vagy egyszerűen el se jut hozzá a hír.

De miről is van szó? Többek között a Direkt36 és az Átlátszó nevű oknyomozó portál folyamatosan tárja fel Orbán Viktor miniszterelnök családjának üzleti ügyeit, így hosszú cikksorozatban értesülhetett a közvélemény arról, hogy

Orbán Viktornak nem csak vízvezetékszerelő barátja, a veje, de a testvére és az apja is hasznot húz abból, hogy a család tagja.

Szögezzük le: önmagában az etikátlan, hogy Orbán családja állami beruházásokból jut közpénzhez. Az viszont a pofátlanság csúcsa, ahogy a Fidesz által behálózott ügyészség nem indít nyomozást, vagy ahogy a miniszterelnök reagál ezekre az ügyekre, amikor végre egy-egy újságíró szembesíti. 

Mégis, milyen ügyekről van szó?

A legszembetűnőbb Tiborcz Istvánnak, Orbán Viktor vejének volt cége, az Elios, amely sorozatban nyert el milliárdos állami megbízásokat úgy, hogy

  • az esetek túlnyomó részében senki mással nem kellett versenyeznie a munkákért;
  • melyek természetesen iszonyúan túlárazottak voltak;
  • valamint eleve a pályázatot olyan cég készítette elő, amelynek tulajdonosa a későbbi nyertesben is érdekelt volt.

Összesen több mint két tucat, direkt rájuk kiírt közbeszerzést nyertek meg, több mint 10 milliárd forint értékben.

A botrány már 2015-ben kirobbant (cikkeink itt és itt 2015-ből) a rengeteg megnyert pályázat és pénz miatt. Elindult az OLAF vizsgálata és elindult egy itthoni rendőrségi nyomozás (ahol persze nem találtak semmit). Végül idén januárban az EU csalás elleni hivatala, az OLAF azt indítványozta az ügyészségnek, indítson eljárást az ügyben. (Részletes cikk az ügyben itt.) A Polt-féle ügyészség bejelentette, hogy el is kezdi az eljárást. Borítékolhatjuk az eredményt. 

Családtagok az állami pénzek körül

A Direkt35 cikksorozatban tárta fel, hogy az elmúlt években látványosan növekvő Orbán-cégek teljesítményéhez számos állami, főként EU-s finanszírozású munka járult hozzá. Részt vettek több nagy csatornázási és útépítési munkában, illetve megjelentek a Balaton déli partján zajló vasútfelújítási projektben is. Ebben nem csak beszállítóként, de alvállalkozóként is: a Nehéz Kő Kft. nevű fuvarozó cég közel 300 millió forinthoz jut ebből a projektből. A 2004-ben alapított cégnek korábban Orbán Viktor két öccse, ifjabb Orbán Győző és Orbán Áron is tulajdonosa volt, tavaly október óta azonban idősebb Orbán Győző kizárólagos tulajdonában áll. A Nehéz Kő Kft. 2012 óta végzi a – szintén Orbán édesapjának többségi tulajdonában álló – Dolomit Kft. építőanyagainak szállítmányozását, áll a cég honlapján.

A Szántód és Balatonszentgyörgy közötti 53 kilométeres vasútvonal felújításánál ismerős cégekre bukkant az oknyomozó portál: a beruházás kivitelezője a Déli-part 2016 Konzorcium, amelynek három tagja van

  • a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló R-Kord Építőipari Kft.,
  • a V-Híd Zrt.
  • és a konzorciumvezető Swietelsky Vasúttechnika Kft., az osztrák Swietelsky cégcsoport egyik leányvállalata.

A beruházást az eredetileg tervezettnél 16,9 milliárd forinttal drágábban, összesen 72,4 milliárd forintból valósítják meg. A költségek 79 százalékát európai uniós forrásból finanszírozzák – tárta fel a Direkt36, amely a TASZ segítségével kiperelte az államtól az alvállalkozók listáját, ott bukkantak Orbán családjának és Mészáros Lőrincnek a nyomára. (Aki a sajtónak megerősítette: luxus magánrepülővel jár focimeccsre.)

Orbán reakciói: majd megnézem, majd a hatóságok megvizsgálják

“Meg vagyok lepődve azon, hogy ön azt állítja, hogy van olyan európai uniós projekt, ahol vállalkozóként, fővállalkozóként vagy alvállalkozóként az én családomból elindult volna valaki.”

– mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Direkt36-nak tavaly júniusban, egy brüsszeli sajtótájékoztatón. 

Ma az Index címlapon hozta Orbán Viktor bécsi sajtótájékoztatójának videóját, ahol azt mondta a kamerák előtt: a hatóságok majd mindent megtesznek. De ő nem foglalkozik üzlettel: 

 

 Ő nem. Ő csak hagyja, hogy a családja a saját lábára álljon. 

Facebook Comments