Rezsiszilárd szerint aki csökkentené a gáz árát, az be akar avatkozni a választásba.
Ki emlékszik már arra, hogy az Orbán-kormány tavaly februárban is indított nemzeti konzultáció nevű kampányt? Akkor az egyik fő téma a rezsicsökkentés megvédése volt. Ezért kellett Brüsszelt megállítani.
A kormány azt állította:
Brüsszel veszélyes lépésre készül.
A rezsicsökkentés eltörlésére akar kényszeríteni bennünket.
Két válasz között lehetett választani:
- Védjük meg a rezsicsökkentést. Ragaszkodjunk ahhoz, hogy a magyar energiaárakat Magyarországon határozzuk meg.
- Fogadjuk el Brüsszel tervét, és bízzuk a nagyvállalatokra a rezsidíjak megállapítását.
Alig telt el egy év, és kiderült, hogy Brüsszelt nem lehet megállítani: az E.ON öt százalékkal olcsóbban kínálja a gázt a lakossági fogyasztóknak (azoknak, akik havi legalább 25 ezer forintot fizetnek), amivel átlagosan havi 1000, évi 13 ezer forintot takaríthatnak meg azok a háztartások, akik az állami közműszolgáltató helyett a szabadpiacot választják.
A német cég azért tudja olcsóbban adni a gázt, mert – mint versenypiaci kereskedő – nem hatóságilag szabályozott forrásból és árakon, hanem a szabadpiacon vásárol. Az már régen tudott volt, hogy a 2014-ben a Fidesznek választási győzelmet hozó rezsicsökkentés már középtávon is veszteséges a fogyasztóknak, mert Nyugat-Európában a piacon a magyarországi hatósági árnál olcsóbban lehet földgázhoz jutni.
Mostanra kiderül, hogy nem csak a rezsicsökkentés, hanem annak megvédése is puszta
parasztvakítás.
Mert Brüsszel lépése – az ún energiaunió, azaz az energiapiac felszabadítása az állami kötöttségek alól – egyáltalán nem veszélyes lépés.
- A fogyasztónak drágább, ha az állam határozza meg az árat.
- Piaci árszabással a lakossági fogyasztók is jobban járnak.
- Az állam ugyan adhatja olcsóbban – de nem adja – a gázt a piaci árnál, de mivel ő is a piacon vásárol, az árkülönbözetet valakinek mindenképpen meg kell térítenie.
Nincs ingyenebéd, Orbán kommunizmusa megbukott. Brüsszel veszélyes lépéstől olcsóbb lesz a gáz Magyarországon.
És mit mond erre a Fidesz legélesebb elméje, az az ember, aki az ún. rezsicsökkentésnek köszönheti a karrierjét? Hát azt, hogy az
E.ON kicsit fogja vissza az agarakat, és ne avatkozzon be a választásokba.
Meg hogy aki elfogadja az ajánlatot, annak 2 évre ki kell lépnie a szabadpiacra. (Ahol amúgy láthatóan jobban jár.) Tehát a rezsicsökkentés csak akkor érvényes, ha abból a hasznot a Fidesz tudja besöpörni.
Ezek amilyenek, egyáltalán nem zárnám ki, hogy beadnak egy törvénymódosítást, hogy a lakossági gázt nemcsak a hatósági ár fölött, de az alatt sem lehet szolgáltatni.
Lebuktak a hazugsággal, hogy az energiaunió rossz, a hatósági ár jó, és kínos helyzetükben nem tudnak mit kitalálni, mint hogy már az E.ON is indulni akar a választáson. Biztos a Soros-párttal szövetségben.