Rettenetes történet a demokrácia haláláról, a környezetvédelem haláláról, a budapestiek semmibe vételéről és egy kisebb puccsról a Fideszben – egyben.
„Tarlós keresztbe feküdt a margitszigeti mega-teniszstadionnak” – olvashatjuk mindenhol. Sajnos az egész történet nem ilyen egyszerű. A kormány ugyanis 14 500 négyzetméteres, 26 méter magas teniszstadion építéséről döntött a Margit-sziget zöldjébe. Szűcs Lajos, a Magyar Tenisz Szövetség elnökének egyéni képviselői indítványát egy nap alatt át is nyomták a parlamenten.
A beruházás szokás szerint kiemelt minősítést kapott,
vagyis itt sem kellene sokat bajmolódni környezet- és örökségvédelmi szempontokkal. Az új épületet és az ideiglenes lelátókat illetően nem kell figyelembe venni a fővárosi önkormányzati rendeleteknek
- a parkolás rendjére,
- az építtetők személygépkocsi-elhelyezési kötelezettségére,
- a fás szárú növények védelmére, kivágására és pótlására vonatkozó,
- valamint az árvízvédelemmel összefüggő előírásait.
Vagyis a kormány
bármit, bárhogy építtethet a Margit-szigetre, anélkül, hogy bármilyen előírásnak eleget kellene tennie.
Ismerős?
Ugyanez történik jelenleg a Városligetben, ahol a megalomániás Liget Projektet hajtják végre, a budapestiek, a környezetvédők, az építészek és a tájépítészek tiltakozása ellenére. Nincs még egy város a világon, amely ilyen mértékben építené be és pusztítaná el a saját parkjait.
A törvény lehetővé teszi olyan drasztikus lépések is megtehetőek, mint az, hogy
„a beruházás érdekében az önkormányzat a tulajdonában lévő önkormányzati vagyon tulajdonjogát az állam javára versenyeztetés mellőzésével átruházhatja, vagy a tulajdonjog állam javára történő ingyenes átruházására vonatkozó megállapodást köthet”.
Nem csak az brutális, hogy milyen pusztítást végezhetnek így a Margit-szigeten az építkezők, hanem az is, ahogy az egész törvényt átnyomták a Parlamenten, ellenállás nélkül.
A demokratikus folyamatok halálát jelzi, hogy nem intézmények egyeztetnek, nincsen igazi társadalmi igény és a jogszabályokat totálisan semmibe veszik.
Van egy valaki a Fideszben, akinek elég nagy hatalma van és az rákényszeríti az ötletét az ország fővárosára.
A hírek szerint Tarlós István főpolgármester ugyanakkor keresztbe tett a projektnek: arról tájékoztatta a Magyar Nemzetet, hogy a döntést a főváros nem hajtja végre, erről pedig már a kormányzattal is egyeztetett. Hozzátette, személyesen Rogán Antal miniszterrel tárgyalt, aki azt mondta neki, felülvizsgálják a döntést. A parlament ebben a ciklusban többet már nem ülésezik, ezért kérdés, milyen formában törvényesítik a változtatást.
Látszólag ez a jó hír. Hiszen azt jelzi: van még józan ész és demokratikus elkötelezettség legalább a főváros vezetésében. Amikor azonban tovább olvasunk, kiderül, hogy nincs. Az apró csavar a történetben, ami jól jelzi Tarlós elkötelezettségét a demokrácia, a városlakók egészsége és a város parkjai iránt: a főpolgármester ugyanis azt mondta,
nem önmagában a teniszstadion építésével van problémája a fővárosnak, viszont csak olyan tervet tudnak támogatni, melyről velük is egyeztetnek.
„Ezt a törvényt el lehet felejteni” – mondta Tarlós István, a kormánnyal ugyan abban maradtak, hogy egy új teniszcsarnok építését a főváros is támogatja, ám ez csak az önkormányzattal és a fővárosi közgyűléssel egyeztetve valósulhat meg.
Tehát, nézzük még egyszer: Tarlóst nem érdekli, hogy
- a Margit-szigeten mennyi a zöld, a fa, a természeti érték egy percig se.
- Az se zavarja, hogy semmilyen előírást nem fognak betartani az építkezésnél, hogy nem lesznek tekintettel semmilyen szabályra és valami szörnyeteg betonmonstrumot szabadítanak a zöldnek megőrzött szigetre.
- Az se zavarja, hogy a Margit-szigetet a vizes vb miatt már egyszer felforgatták,
- vagy, hogy az ilyen építkezést nyilván valamelyik oligarcha kapja (lás a Városligetet ismét, ahol Mészáros Lőrinc és Garancsi István építkezik jelenleg is).
- Az se zavarja, hogyan nyomták át ezt a törvényt a Parlamenten.
- Hogy semmilyen társadalmi egyezetetés nem történt,
- hogy senkit sem érdekelt a budapestiek véleménye a Fideszben.
Őt csupán az zavarja, hogy vele erről nem egyeztettek.
Tarlós István duzzog, mert kihagyták a milliárdos buliból.
A mazsola a kuglófban, hogy a Népszava azt is kiderítette: a főpolgármester szerint a párt meghatározó vezetői nem is tudtak a margitszigeti óriás-teniszstadionról benyújtott törvényjavaslatról. Ahogy a lap fogalmaz,
„a NER legjobb pillanatait idéző módon két fideszes képviselő Szűcs Lajos és Kucsák László önálló indítványára egy nap alatt átnyomta a Parlamenten”
a 26 méter magas betonkolosszus-stadiont a Margitszigeten.
A lap azt írja: Tarlós mostani elmondásában félreértések vígjátékának írta le a történteket. Szerinte
- Orbán Viktor miniszterelnök Bulgáriában hallott az ügyről és amikor meghallotta, hogy mi történt a távollétében, csak a fejét fogta.
- Rogán Antal is csak a repülőtéren hallott a törvényjavaslatról és a miniszter abban a hitben volt, hogy a beterjesztők leegyeztették a dolgot a fővárossal.
- Gulyás Gergely frakcióvezetőt ellenben úgy tájékoztatták, hogy mindent megbeszéltek Rogánnal. Ez utóbbit azért tarthatta fontosnak megjegyezni a főpolgármester, mivel a Fidesz frakciótagok név szerinti aláírásukkal támogatták, hogy sürgősségi javaslatként tárgyalja a törvényt a Parlament.
A Népszava kérdésére, a főpolgármester szerint elképzelhető-e, hogy két fideszes képviselő ilyen fajsúlyú ügyben partizánakcióba kezd a párt és a kormány háta mögött Tarlós leszögezte: ismeretei szerint a Fidesz mértékadó vezetői nem értesültek arról, hogy pontosan milyen törvény kerül a plénum elé.
Tarlós szerint Szűcs – akinek a javaslata máskülönben olyan gyöngyszemeket is tartalmazott, hogy az állam kisajátíthasson önkormányzati területeket, vagy hogy a betonstadion milliárdos közbeszerzését meghívásos módon bonyolítsák le, azaz, még lophassanak is belőle a tűzközeli vállalkozók – valóban tárgyalt a fővárossal, ám főváros egyáltalán nem adta az áldását az ötletre, ellenkezőleg, Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes a fenntartásait közölte az ügybuzgó fideszes képviselővel.