Brüsszel beavatkozik a magyar választásokba, hogy elsöpörje a migráció útjában álló magyar kormányt – harsogták nemrég kórusban fidesznyik potentátok. Miközben pontosan tudták, hogy hazudnak. De hát az igazmondásért nem jár hatalom.
Március elején a Fidesz médiagépezete arról tudósított, hogy: “A Magyarországról szóló brüsszeli országjelentés egy újabb kampányjelentés, Brüsszel beavatkozik a magyar választási kampányba, a jelentéssel pedig az ellenzéket segíti. … a brüsszeli jelentés célja a nyomásgyakorlás Magyarországra, a nemzeti kormány megbuktatása, helyette pedig egy “Brüsszelnek is elfogadható bevándorláspárti” kabinet, amely lebontaná a kerítést, és végrehajtaná a kvótákat. … a dokumentum precedens nélküli beavatkozást jelent a magyar választási kampányba. A politikai jellegű jelentés odadobott valamit a magyar ellenzéknek, hogy a következő időszakban legyen miről beszélni”. Az országjelentés elkészítésében magyar baloldali politikusokhoz közel álló emberek is részt vettek, például Magyar György baloldali képviselőjelölt fia, Magyar Gábor, aki egyébként Biszku Béla ügyvédje is volt. Elfogadhatatlan, hogy egy ilyen típusú jelentés egy ellenzéki képviselőjelölt ügyvédi irodájában íródjon.”
Lázár János szerint “Brüsszel kampányjelentést készített, és be akar avatkozni a magyar választásokba. Kifejezetten barátságtalannak tartjuk azt, hogy a magyar választási kampány kellős közepében, 30 nappal a választások előtt az Európai Bizottság egy politikai állásfoglalást tesz közzé.”
Szájer József szerint: A szöveg ellenséges Magyarországgal és intézkedéseivel szemben, amit az is tükröz, hogy a bizottság jelentésében szereplő adatok a valósággal gyakran köszönőviszonyban sincsenek.”
Az Origo szerint: “Brüsszel újabb alkalmat talált arra, hogy hivatalos dokumentumok közé bújva nyomást gyakoroljon a bevándorlásellenes magyar kormányra. A jelentést a Soros-szervezeteken kívül olyan ellenzéki magyarok írták, mint például Magyar György fia, Magyar Gábor.”
Viszonylag egyszerű logika húzódik meg e fenti mondatok mögött: a választók hülyének nézése. A fideszesek ugyanis meg vannak arról győződve, hogy a szavazóknak eszük ágában sincs saját erejükből tájékozódni, ellenben bármit hallanak az isteni vezér valamelyik sameszától, azt gátlás és fenntartás nélkül beszopják. Könnyen elképzelhető, hogy minden igaz is saját szavazóikra – ám ez csupán az ország választójoggal rendelkező állampolgárainak alig egyharmada.
Kétségtelen, kevesen olvasgatták megjelenésekor az országjelentést, azzal pedig talán még kevesebben vannak tisztában, hogy az ilyen dokumentumok félévente születnek az Európai Unióban, az első pedig – akár van választás Magyarországon, akár nincs – márciusban jelenik meg. Az EU 27 tagállamának valamelyikében mindig van kampány márciusban, mégis a magyar az egyetlen, amely egy rendszeresen és pontosan érkező dokumentumra hirtelen ekkora vehemenciával támad. Főleg a jelenlegi esetben, amikor az országjelentés alapvetően pozitív állításokat tartalmaz. Elismeri a kormány gazdasági erőfeszítéseit, értékeli a 4 százalék körüli GDP-növekedést, a munkanélküliség csökkenését, stb… Nem is véletlen, hogy az ellenzék nem tette ki az ablakba a szöveget. A jogállami problémák, valamint a korrupció elleni elégtelen harcon kívül más kritika aligha található a szövegben. Ez annál is inkább igaz, minthogy Brüsszel a márciusi jelentések alapján 12 tagállammal szemben fogalmazott meg igen éles kritikát – ám a magyar nincs köztük.
Ha mindez nem lenne elég. A kormányt akkora meglepetésként érte ez a drasztikus brüsszeli beavatkozás a választási kampányba, hogy az országjelentés szövegét február 19-én – vagyis a hivatalos megjelenés előtt majdnem egy hónappal – megvitatta a parlament uniós ügyekért felelős bizottsága. A jelentéssel kapcsolatban Balogh László, a gazdasági minisztérium helyettes államtitkára konkrétan ezt mondta a bizottsági ülésen: “Még egy szót arról, hogy maga az országtanulmány tekintetében a párbeszéd, ahogy erről beszéltünk, a korábbi évekhez hasonlóan fokozatosan és folyamatosan erősödik a Bizottsággal. A Bizottság idén is követte azt az egyébként jó és hasznos gyakorlatot, ami szerintem a Bizottságnak is érdeke, természetesen a magyar félnek is érdeke, hogy az országtanulmány munkaváltozatát, tervezett formátumát egy korai szakaszban eljuttatta a magyar hatóságok számára véleményezésre. Megkaptuk, átnéztük, véleményeztük. Az egyik az, hogy mindent, ami makrogazdasági, mindent, ami gazdasági tevékenységről szól, úgy látjuk, hogy a Bizottság nagyjában-egészében elfogadja, visszaigazolja, és pozitívan igazolja vissza a gazdasági növekedést, a gazdaság egyensúlyi helyzetét és azokat a pozitív változásokat, fejlődéseket, amelyek az utóbbi egy évben bekövetkeztek. Tehát ez mindenképpen pozitív.”
Csak nem? A kormány pontosan tudta mi lesz a szövegben, mert Brüsszel azt előre megküldte véleményezésre, majd a kormány észrevételeit beépítette a szövegbe? Hát akkor hogy lehet, hogy néhány héttel később mégis ez lett minden idők legdurvább beavatkozási kísérlete? Esetleg csak nem úgy, hogy a bizottsági zárt ülésen nem kellett kampányolni, míg a rivaldafényben már kötelező fekete övesként hazudozni?