Nem csupán megalázó, de alkotmányellenes is, amit a kormány épp művelni készül a magyar egyetemekkel. A nácik és a kommunisták bélyegeztek meg tudományterületek – no meg a Fidesz.
A kormány betiltani készül egy egyetemi szakot. Mégpedig egy olyat, amelyet évek óta akkreditál a felsőoktatási szakigazgatás, 2016-ban saját rendeletben rögzítette e szak feltételeit az EMMI, amúgy pedig a világ több száz egyetemén oktatják-kutatják. Az elmúlt száz évben nem példa nélküli az ilyen beavatkozás a tudományos-egyetemi életbe:
– a nácik például az elméleti fizikát tiltották be, mint “zsidó fizikát”,
– a kommunisták pedig a reformpedagógiát és a pszichológiát, mint “imperialista tudományt”.
Ehhez a dicső sorhoz kíván most csatlakozni az Orbán Viktor vezette magyar kormány, amely a “liberális tudományt” kívánja betiltani.
Néhány alapvetés a gender-szak tervezett betiltásához:
– Az Alaptörvény szerint:
Magyarország biztosítja a tudományos kutatás és művészeti alkotás szabadságát, továbbá – a lehető legmagasabb szintű tudás megszerzése érdekében – a tanulás, valamint törvényben meghatározott keretek között a tanítás szabadságát. Tudományos igazság kérdésében az állam nem jogosult dönteni, tudományos kutatások értékelésére kizárólag a tudomány művelői jogosultak.
Ehhez képest Rétvári Bence, EMMI államtitkár kijelentette: a társadalmi nemek “nem a tudományos igényesség okán, hanem ideológiai okokból alakult meg. Mert a gender ugyanúgy ideológia, mint a marxizmus–leninizmus, és a liberálisok ugyanúgy tudománynak akarják láttatni, mint korábban a kommunisták a saját ideológiájukat.”
– Rétvári azzal is érvel: “A képzés más szakoktól vesz el erőforrásokat, rontja az egyetemek gazdasági stabilitását. Az állami közfinanszírozású egyetemeknek mindezt figyelembe kell venniük…” Bizonyosan jól hangzik, hogy ne az adófizetők pénzéből finanszírozzanak olyan képzést, ami épp nem tetszik az állampárt ideológusainak – a valóságban azonban erről szó sincs. Ugyanis mind az ELTE-n, mind a CEU-n (utóbbi nem is közfinanszírozású) önköltséges a gender-szak, vagyis aki ezt kívánja tanulni, az saját pénzén teheti csak meg. Így nem csupán helytelen, de szándékosan hamis az az állítás, hogy ez veszélyeztetné az egyetemek gazdasági stabilitását.
– Csak közbevetnénk: mióta aggódik az EMMI a CEU gazdasági stabilitásáért?
– Az állam nem arra készül, hogy az állami fenntartású egyetemen fizetőssé tenné e szakot – hiszen az. Hanem arra, hogy konkrétan betiltsa a társadalmi nemek egyetemi kutatását, tanulmányozását. Ugyanis e szak akkreditációját kívánja megszüntetni, vagyis Magyarországon senki nem tanulhatja majd ezt a területet. Ez nem más, mint az Alaptörvényben rögzített tanszabadság elvének semmibe vétele.
– Mindezt pedig valami homályos ideológia mentén teszi a hatalom. Nehéz lenne eltagadni, hogy a biológiai nemnek komoly társadalmi következményei vannak. Például aki nőnek születik, kizárólag ivarszervei milyensége okán az esetek elsöprő többségében nem kap ugyan annyi fizetést ugyan azért a munkáért, mint az övétől eltérő szaporítószervekkel rendelkezők, vagyis a férfiak. Ugyancsak érdemes lehet azon elgondolkozni: miért kell karrier és család között választania az embereknek? Miért gondoljuk, hogy csak a nő mehet gyesre, noha a törvények már lehetővé teszik, hogy az apa maradjon otthon a kicsivel? Miért van sokkal kevesebb nő a politikai-kormányzati szférában, mint azt a társadalmi arányuk indokolná? És milyért ugyan ennyire torz a nemek aránya például az óvodapedagógusi szakmában? Ezernyi – jogos – kérdés, mely a társadalmi szerepek nemi azonosságaihoz kötődik. A kormány mégis úgy gondolja: liberális elhajló, aki ilyenekkel foglalkozik. Miért is?
Végezetül pedig egy kis vendégszöveg, mégpedig Bencsik Gábortól, a Demokrata főszerkesztőjének testvérétől, a kormányzati szócsövek állandó szereplőjétől a gender-szak betiltásának híréről:
“Ne legyen igaz a hír
Ha igaz a hír, akkor most eljött a pillanat, hogy a kormány politikáját támogató nemzeti keresztény konzervatív értelmiségiek megvédjék a kormányt saját rossz döntésétől.
Ha igaz a hír, az ELTE és a CEU illetékes vezetői huszonnégy órát kaptak egy olyan előterjesztés véleményezésére, melynek értelmében nem indulhat több képzés a társadalmi nemek, hétköznapi nevén a gender szakon.
Ha igaz a hír, akkor szögezzük le, hogy egy egyetemmel, különösen húsba vágó kérdésekben nem szokás huszonnégy órás határidővel levelezni. Ez egyszerűen sértés, vagy ami még rosszabb, hatalmi arrogancia. Az egyetemen tiszteletre méltó emberek dolgoznak, akik a tehetségük mellett kemény munkával lettek azokká, akik. Kijár nekik, hogy időt kapjanak az álláspontjuk megfogalmazására.
Ha igaz a hír, akkor itt ráadásul alapvető tájékozatlansággal van dolgunk. A gendertudomány ugyanis nem az, amit felületes újságírók írnak róla. Nem túltolt feminizmus, nem a család szétverése, nem kisgyerekek nemváltásának támogatása, nem tetszés szerinti biológiai nemek konstruálása. Hanem annak vizsgálata, hogy a biológiai nem miként jelenik meg a társadalomban. Márpedig megjelenik. És ennek ezer vonatkozása van. És ha ezeket nem ismerjük, hogyan akarjuk elérni például azt, hogy a társadalom visszanyerje a reprodukciós képességét? Hogyan akarjuk megtalálni az eszközöket ahhoz, hogy a férfiak és a nők újra szeressék a gyerekeket?
A gendertudományokat az egész világon kutatják és oktatják. Ezekben a szellemi műhelyekben bőven van zabhegyezés is, meg túltolt feminizmus is, számos tanszék a szélsőséges liberalizmus fellegvára. Más műhelyekben pedig értékes munka folyik, segít megértenünk, hogy miért viselkednek úgy az emberek, ahogy, és mit kellene tennünk, hogy jobban működjön a társadalom.
Nonszensz, hogy a magyar tudományosság ne kapcsolódhassék be ebbe a folyamatba, a tudományos konferenciákon ne legyen jelen magyar kutató, a folyóiratokban ne jelenjék meg magyar szerző.
Valaki azt írta az ügy kapcsán: nem kell félni ettől a konfliktustól. Igaza van, de ellenkező előjellel. A betiltás ugyanis nem konfliktus. Legyen genderszak, és mi, keresztény konzervatívok ütközzünk velük. Aki bízik a saját érvei erejében, az nem akarja betiltani az ellenfelét.
Ne legyen hát igaz a hír. A kormány ne akadályozza meg a társadalmi nemek mesterszak további működését. Bízzon bennünk, nemzeti keresztény konzervatív értelmiségiekben, hogy megvédjük azokat az értékeket, amelyekkel azonosul.”