A MOL vezérigazgatóját sosem fogják kiadni Horvátországnak, egyetlen hátrány érheti: nem nagyon mozdulhat ki Magyarországról.
Abszurd jogi hercehurca folyik a MOL vezérigazgatójának és Orbán Viktor oligarchájának ügyében, méghozzá évek óta. Gyakorlatilag a saját hazája fogja lett pár évre egy vesztegetési ügy miatt Hernádi Zsolt. Hernádi azzal hívta ki a horvát politikai elit haragját maga ellen, hogy megszerezte az akkor horvát elnök segítségével a helyi energiaipari vállalat, az INA egy részét. Ez az aktus nyilván fájdalmas pont a horvát politikai elitnek (vagy azért, mert nem kaptak a pénzből, vagy azért, mert nem nekik jutott az eszükbe üzlet). Emiatt ellene és a sztoriban fontos szerepet játszó volt horvát államfő, Ivo Sanader ellen a horvát igazságszolgáltatás eljárást indított. Sanandert hétfőn el is ítélték egy másik, hasonló vesztegetéses ügyben, de folyik még ellene öt másik eljárás is. Ebből az egyik a MOL-INA-történet, amiben Hernádit azzal vádolják, hogy 2008 és 2009 között tízmillió euró kenőpénzt juttatott Ivo Sanadernek azért, hogy a Mol megszerezze az INA horvát olajipari vállalat irányítási jogait. Ebben az ügyben egyébként a per október elején előkészítő szakasszal kezdődött meg a Zágráb megyei bíróságon – Hernádi nélkül, aki egyébként évek óta tagad minden vádat.
Az abszurd a történetben az, hogy
a magyar igazságszolgáltatás következetesen védi Hernádit szemben az Interpollal és a horvát hatóságokkal.
- A magyar Központi Nyomozó Főügyészség nemzetközi kapcsolatban kötelességszegésre irányuló vesztegetés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen nyomozást rendelt el 2011 júliusában, amikor az ügy kirobbant. A főügyészség megállapította, hogy a Mol érdekében és vezetői részéről bűncselekmény nem valósult meg, ezért a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntette.
- A korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) más eredményre jutott: 2013-ban vádat emeltek Hernádi Zsolt ellen. A magyar bíróság – a magyar ügyészég korábbi döntésére hivatkozva – megtagadta a horvát ügyészség által kibocsátott európai elfogatóparancs végrehajtását.
- Bár a horvát miniszterelnököt elítélték az ügyben – Hernádi nélkül -, a horvát alkotmánybíróság 2015 júliusában hatályon kívül helyezte az ítéletet, ami azt is kimondta, hogy a korábbi miniszterelnök kenőpénzt fogadott el az INA-val kapcsolatban.
- A Mol elnök-vezérigazgatója 2016 októberéig szerepelt az Interpol körözési listáján, de itthon nem fogta el senki, hiszen sem az ügyészség, sem a bíróság nem talált semmit. Akkor az Interpol is levette a listáról, mivel a szervezet elutasította a horvát államnak azt a kérését, hogy újítsák meg az ellene kiadott elfogatóparancsot.
- A horvátok viszont nem adták fel és a Zágráb megyei bíróság 2016 decemberében az Európai Bírósághoz fordult, amiért Magyarország, Németország és Ausztria nem vette figyelembe a Hernádi Zsolt ellen kiadott horvát elfogatóparancsot.
Sőt, a horvátok idén újra rohamra indultak: egyrészt a Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsághoz (UNCITRAL), másrészt a magyar hatóságokhoz fordultak, hogy adják ki nekik a MOL vezérigazgatóját. A magyar Fővárosi Törvényszék idén augusztusban újra megtagadta az európai elfogatóparancsot. A magyar törvényszék a döntését változatos indokokat talált ki, hogy kibújjon a felelősség alól:
- „Fennáll a veszélye annak, hogy a terhelt átadása esetén sérülne a tisztességes eljáráshoz való joga és nem lenne biztosítható az ügy pártatlan elbírálása”, mindezt azért, mert Hernádi ügyvédjének nem fordították le a periratokat magyarra.
- Ebben az ügyben már volt egy eljárás ismeretlen tettes ellen, amiben meghallgatták Hernádi Zsoltot és a magyar hatóságok bűncselekmény hiányában lezárták a nyomozást. (Nyilván, Hernádi nem vallott maga ellen.) Bár az Európai Bíróság kimondta, hogy erre hivatkozni nem lehet.
Mindebből egyértelműen kiviláglik: Hernádi akármit is követett el, a magyar hatóságok körömszakadukig védeni fogják.
Ilyen az, amikor a jogot felülírja a nemzeti érdek. Hogy Hernádi ügye régen nem jogi-igazságszolgáltatási kérdés, arról a Vecernij List horvát napilap híre tanúskodik, amit a 444 vett észre. Eszerint Orbán Viktor a horvátországi nyaralása alatt tárgyalt a horvát kollégájával a kiadatásról is.
Hernádi a királyi TV2-nek panaszkodott is egy sort, méltánytalannak érzi, hogy még mindig magyarázkodnia kell az INA-ügy korrupciós vádjai miatt, mert szerinte eddig csak olyan ítéletek születtek az ügyben, amelyek kimondták, hogy nem volt vesztegetés a Mol-INA üzlet nyélbe ütésekor. A MOL-vezér vissza is szúrt a horvátoknak: szerinte valakinek szúrja a szemét, hogy az INA működésének költsége csökkent 300 millió dollárral, azaz ez a pénz „valakinek hiányzik” – fogalmazott.
Aztán belengette, hogy meg is egyezne a horvátokkal: ha a horvát állam visszavásárolná az INA olajvállalatot, a Mol készen áll az eladásra.
Hernádi Zsoltot egyértelműen védi a magyar igazságszolgáltatás: ha Horvátországban elítélik, valószínűleg akkor sem fogják kiadni a horvátoknak. De a jogi hercehurca még jó sokáig folytatódhat.