Felmérte Orbán, hogy mekkora vihart arat a CEU kizsuppolásával?

Felmérte Orbán, hogy mekkora vihart arat a CEU kizsuppolásával?

• Trump beírhat magának egy újabb elégtelent, mert ezúttal Orbán Viktor vette palira, de az ügyből európai botrány lesz

• Orbán Viktort az az erő és összefogás fékezheti meg, de ebben kár volna a Néppártra számítani

• Propaganda sivataggá silányodik le az egykor százszínű magyar sajtópiac

                                       Nemzetközi sajtószemle, 2018. december 1.

 

Washington Post

Az Egyesült Államok megpróbált kedves lenni az autokrata Orbán Viktorral, hogy megmentse a CEU-t, de felsült vele. Pedig az elnök éppen ilyen megfontolásból küldte el Budapestre az új nagykövetet, aki igyekezett is elbűvölni a mind inkább tekintélyelvű kormányfőt, semmit hogy megszégyenítse azt. Az egyetem azt tervezi, hogy hétfőn bejelenti: számára itt a vég Magyarországon, ami sötét közbeeső állomás a civil szféra elleni hadjáratban, egyben baljós jel a külföldön, autoriter rezsimekben működő amerikai érdekeltségek számára. A rektor megdöbbentőnek nevezi, hogy 25 év után éppen egy USA- és Nato-szövetséges államból kénytelenek távozni. Ignatieff hozzáteszi, hogy ami történik, az figyelmeztetés, mert ha kikezdik a jogállamot, akkor ott egyetlen intézmény sincs többé biztonságban.  

A pofon jellemző a mostani adminisztráció szemszögéből. Az elnök próbált odadörgölőzni egy sor tekintélyelvű rendszerhez, de ez nem jelenti azt, hogy képes azokat érdemben befolyásolni. Így történt ez Oroszországgal, Észak-Koreával, stb. Magyarországon Trump – Bushtól és Obamától eltérően – azon volt, hogy párbeszédet kezdjen Orbánnal, a korábbi elszigeteléstől eltérően.  Csak éppen nem sikerült fokoznia a magyar fél hajlandóságát Washingtonnal szemben. A CEU kizsuppolása csupán egy az amerikai vereségek sorában, miközben a kormányfő közelebb viszi országát Moszkvához és távolodik a Nyugattól. Így nemrégiben simán túllépett az USA által benyújtott két kiadatási kérelmen, befogadta volt macedón kollégáját. Krekó Péter szerint Orbán gyengének tartja az Egyesült Államokat és hihetetlen, hogy ezt meg minden következmény nélkül kinyilváníthatja.

Egy magas rangú amerikai illetékes elismerte a kudarcokat, de azzal érvelt, hogy az energetikában és a védelmi együttműködésben viszont vannak kedvező jelek. A CEU kipaterolása azonban talán a legeklatánsabb példája annak, hogy Orbán nem hajlandó engedni Amerikának. A nagykövet sok mindennel próbálkozott, de belefutott abba, hogy a végén a kormányfő kettejük személyes találkozóján hosszan sorolta az idézeteket, mármint hogy Soros miket mondott róla. Cornstein azonban még a héten is védte a politikust, és inkább az üzletembert hibáztatta, amiért az nem tart fenn jobb kapcsolatot Orbánnal. Igyekezett kisebbíteni az egyetem jelentőségét is. Majd azzal zárta az interjút, hogy itt végső soron két férfiember marakodásáról van szó, nem pedig a tanszabadságról. Ez azonban ellentmond annak, amit korábban az USA és európai partnerei állítottak. Ignatieff úgy értékelte, hogy immár törvénytelen környezetben vannak, mert nincs oktatási szabadság jogállam nélkül. Az egyetem előre kitervelt politikai vandalizmusnak esik áldozatul.

https://www.washingtonpost.com/world/europe/the-trump-administration-tried-to-save-a-us-university-by-playing-nice-with-an-autocrat-it-failed/2018/11/30/f028718a-e831-11e8-8449-1ff263609a31_story.html?utm_term=.6f846bbe7944

Bloomberg

Távozni készül a Soros-féle Közép-Európai Egyetem, miután a hatalom ellene fordult. Az EU történetében még nem fordult elő, hogy kiűztek volna egy ilyen intézményt. Egyúttal mérföldkövet jelent a liberális demokrácia visszaszorulásában, ami már a szervezet alapjait fenyegeti. Azon kívül csapás Soros György számára is, akit sok helyen átkoznak a nacionalisták a világban, de sehol sem volt keményebb a kampány ellene, mint Magyarországon.  Orbán Viktor az ígéri, hogy kiseprűzi az összes szervezetet, amely az emberbarát befektetőhöz köthető. Ha elmegy a CEU, az szimbolikus távozás lesz az egykori Vasfüggönyön túloldalára. A miniszterelnök illiberális államot akar, orosz és török mintára.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-01/soros-s-school-is-set-for-exodus-from-budapest-after-crackdown

BBC

Úgy néz ki, hogy Magyarországról Ausztriába lesz kénytelen áttelepülni az az egyetem, amelyet a közép-európai demokrácia támogatására hoztak létre. Ez az első alkalom a 2. világháború óta, hogy egy felsőoktatási intézményt becsukatnak egy demokratikus európai államban. A CEU a tanszabadságért folyó jelképes küzdelem középpontjában áll és a csata már csaknem két éve folyik a magyar hatóságokkal, de a mélyben sokkal élesebb kulturális és politikai küzdelem húzódik meg – Soros személye körül. A befektető célpont a nacionalista Orbán-kormány számára, és az iskola ennek az ideológiai szkanderozásnak az emblémája lett. Mutatja, miként tolódnak el a politikai alapok. A liberális egyetem úszik a populista hullámmal szemben, de most úgy nézik, hogy az maga alá gyűri.

Ez alighanem azt is jelzi, nincs hatása a nyugati tiltakozásnak, Magyarország szerint a másik oldal blöfföl. Az amerikai Külügyminisztérium nem volt egyértelmű az ügyben, Merkel egyezséget akar. A Bizottság viszont keményen kiállt a CEU mellett, de minden hiába. Ily módon viszont felvetődik, mennyire kell komolyan venni a tanszabadságot. Ám lesznek-e következményei, ha az egyetem tényleg lehúzza a rolót? Mert itt sokkal többről van szó.

https://www.bbc.com/news/education-46046304

Die Welt

A magyar kormány először a Soroshoz kapcsolható civil szervezeteket vette célba, most pedig a CEU-t találja telibe. Az egyetemből összeurópai politikai kérdés lesz. A hatalom ily módon folytatja a milliárdos ellen a kampányt, amely megfigyelők szerint antiszemita és idegenellenes hangulatkeltésre épít. Az Európai Néppárt következményeket jelentett be arra az esetre, ha az iskola valóban kénytelen szedni a sátorfáját, az EPP egyben vörös vonalat emlegetett. Egy kormánypolitikus a szájra tette mutatóujjal elismeri, hogy Orbán az ügyet politikai célokra használja fel. Schöpflin György szerint az egyetem ugyanezt teszi, ám ezzel nagy hibát követett el és a sarokba navigálta magát. Ebből a helyzetből immár egyik fél sem tud kihátrálni.

Mások úgy gondolják, hogy a miniszterelnök kezdettől fogva arra utazott, hogy kiszorítsa a CEU-t, mivel azt liberális elitek nemkívánatos képzőhelyének tartja. Ugyanakkor az egyetem szóvivője azt közölte, hogy a hatalom sosem válaszolt arra a kérdésükre, mit kellene még tenniük, hogy maradhassanak. Ignatieff rektor alighanem elszámította magát, amikor az európai konzervatívokra számított. A Néppártnak szüksége van Orbánra az EP-választáson.     

https://www.welt.de/politik/ausland/article184750912/Orbans-Feldzug-gegen-Privatuni-Sucht-George-Soros-jetzt-Zuflucht-in-Wien.html?wtrid=onsite.onsitesearch

Der Standard

A kényszerű távozással néz szembe a CEU, amelynek jogbiztonságra volna szüksége ahhoz, hogy ne kelljen elmennie. Így visszafordíthatatlan ténnyé válik, hogy az egyetem Bécsbe teszi át székhelyét. Soros György elkötelezett támogatója a nyílt társadalomnak, ezért gyűlöletes figura a nacionalista Orbán szemében. A felsőoktatási törvény módosítása arra szolgál, hogy kitegyék az intézmény szűrét az országból. Vagy ahogy a HVG megfogalmazta: a hatalom bojkottálja a saját jogszabályát, ezért nem köti meg a megállapodást New York Állammal. De a kipaterolás egyúttal beleillik a miniszterelnök szándékába, mármint hogy megzabolázza a tudományt és a szellemi életet. Viszont hogy az egyetem lassan – jobb híján – leoltja a villanyt, az határozottan Amerika-ellenes lépés. Örülni fog viszont Putyin.

https://derstandard.at/2000092732445/Soros-Uni-vor-unfreiwilligem-Abschied-aus-Ungarn

New York Times

Aligha állítja meg Orbán Viktort és nem menti meg a CEU-t, hogy diákok a csikorgó hidegben a Kossuth téren Marxról vitáznak. Ezt írja a helyszínről küldött beszámolójában az egyetem egyik amerikai zsidó diákja, aki augusztusban érkezett Budapestre, hogy gender tanulmányokat folytasson. Mint megjegyzi, ily módon rögtön szembesült azzal, hogy a szélsőjobbos kormány erővel beszüntette a szak oktatását, de még ennél is rosszabb, hogy elűzi az intézményt. Arról is hírt ad, hogy az iskola napi élete nem tükrözi, milyen támadás alatt áll, ám a Fidesz, amely a civil társadalmat támadja, a hatalmára nézve veszélynek tekinti a liberális Közép-Európai Egyetemet. De az alkalmi tudósító nem akarja harc nélkül feladni, ezért vett részt a tüntetésen. Miközben tisztában van azzal, hogy Magyarországon átfogó hadművelet indult a felsőoktatás ellen. A tanárok azonban féltették őket a szélsőségesek erőszakjától. A válasz az volt, hogy legalább tettek valamit. És a tömeg és az egység erőt jelent a despotizmus ellen.

https://www.nytimes.com/2018/11/29/opinion/hungary-central-european-university-george-soros.html

Süddeutsche Zeitung

A legnépszerűbb német újság szerint Orbán Viktor aláássa a demokráciát. Az elemzés annak kapcsán jutott erre a véleményre, hogy kormány közeli médiaalapítvány jön létre, és az csak még jobban korlátozhatja a sajtószabadságot. Magyarország 8 év alatt 50 helyet zuhant a Riporterek Határok Nélkül listáján, a média függetlensége alapján, de alighanem még tovább süllyed. A jobboldali-populista kormány ugyanis most minden erőt bevet annak érdekében, hogy az egykor virágzó sajtópiacból propagandasivatagot csináljon. Ennek megfelelően egy kézbe vonja össze a kormánybarát magánszerkesztőségeket, noha azok idáig is csak szépet és jót közöltek a Fideszről. De legalább formálisan fennállt a sokszínűség látszata. Viszont hogy most az összes tulajdonos egy emberként nagyvonalúan felajánlja a maga részét az új alapítványnak, nos, ez ékesen mutatja, hogy a szálakat a sajtóban mér régóta a hatalmi központból mozgatták. Orbán az európai partnerek szemeláttára, lépésről lépésre bontja le a demokráciát. A manipuláció mind szélesebb körű és már nemigen van hely a még megmaradt független és kormánykritikus orgánumok számára.

https://www.sueddeutsche.de/medien/pressefreiheit-ungarn-orbn-1.4232434

 

Facebook Comments