Orbán vigyázz, a hübriszre gyorsan ráfaraghatsz!

Orbán vigyázz, a hübriszre gyorsan ráfaraghatsz!

• A miniszterelnök beleittasult a hatalomba és a jelek szerint nem akarja/képes felfogni, hogy túllőtt a célon

• Új szintre lépett a rendszerellenes tiltakozás 

• Schöpflin György teljesen új magyarázattal állt elő a rabszolga törvény ügyében 

                           Rendkívüli nemzetközi sajtószemle, 2018. december 17.

 

Bloomberg

bloomberg_1.jpg

A magyar miniszterelnök most annak a levét issza, hogy túlzottan is magabiztos, ám ha nem tesz egy lépést hátrafelé, arra könnyen rámehet az uralma. Erre figyelmezteti a politikust a kommentár, hozzátéve, hogy a kormányfő mostanság keresztülhajszolt egy sor népszerűtlen törvényt, amelyek tömeges tiltakozást váltottak ki, mi több, még némi erőszakot is. Ily módon az autokrata vezető a tűzzel játszik, és ez visszaüthet. Az áprilisi győzelem óta Orbán igyekszik még inkább kézbe kaparintani az egész ország ellenőrzését, gyors támadást indított a még megmaradt demokratikus intézmények ellen.

Egy ernyőszervezetbe tömörítette a szövetségesei tulajdonában lévő orgánumokat, elérte, hogy távozzon a CEU és végül külön bíróságokat hoz létre az olyan kényes kérdések megtárgyalására, mint a választások, a korrupció és a rendőri túlkapások. Az új intézményeket az igazságügyi miniszter felügyeli. Orbán megvetéssel tekint az ellenzéki képviselőkre, az újságírókra és aktivistákra, ha azok kifogásolják mindezeket az intézkedéseket. De lehet, hogy ezúttal taktikai hibát követett el, amikor átverte a Parlamenten a rabszolga törvényt – nyilvánvalóan azzal a célla, hogy enyhítsen a munkáskezek hiányán.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarok nem egykönnyen gurulnak dühbe, ám ha mégis odáig jutnak, akkor a hatóságok csak nehezen tudják lecsillapítani őket. A miniszterelnök tanulhatna abból, mi történt 2006-ban a TV székházánál. Akkor az őszödi beszéd miatt kirobbant tiltakozások erőszakba fordultak. És onnan már csak idő kérdése volt, hogy a Fidesz mikor veszi át az ország irányítását. Orbán idáig sikeresen hárította el az unió kísérleteit, hogy visszafogják tekintélyelvű nekirugaszkodásait. A Fidesz minden bírálat ellenére a Néppárt tagja maradt. Ám a hazai tiltakozás elnyomása, amikor a kifogásolt törvények már az átlagember napi életét érintik, nos, az már nehezebb vállalkozás, még a viszonylag békés Magyarországon is. A miniszterelnök alighanem túlbecsüli saját magát, amikor azt gondolja, hogy több fronton képes egyszerre harcolni.

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2018-12-17/hungary-protests-viktor-orban-suffers-for-his-overconfidence

FT

financial_times.jpg

A tiltakozások gyorsan az eddigi legjobban összehangolt ellenállásba fordulnak át az ellen a mód ellen, ahogyan a nacionalista Orbán Viktor központosította a hatalmat az eltelt 8 évben. Csáky Zselyke, a Freedom House kutatási igazgatója azt mondja, hogy ilyen heves megmozdulásokat 2006 óta nem lehetett tapasztalni. Mert korábban mindenki nagyon visszafogottan viselkedett, még akkor is, amikor a Közép-Európai Egyetem jövőjéről volt szó. Pedig akkor 50 ezer ember gyűlt össze, de a hangulatot inkább szinte ünnepinek lehetett minősíteni. Ám most más a helyzet.

https://www.ft.com/content/92399baa-01d9-11e9-99df-6183d3002ee1

BBC

bbc.jpg

A mostanihoz hasonló megmozdulások meglehetősen ritkák Magyarországon, ahogy Orbán Viktor népszerű, noha európai szövetségesek többször is elítélték a politikáját. Vagy tucatnyi ellenzéki képviselő az MTVA székházában töltötte az éjszakát, hogy beolvastassák ötpontos követelésüket. Amikor Szél Bernadett és Hadházy Ákos megpróbálta kicselezni az őröket, azok kihajították őket a székházból. A képviselőnő a Facebookon végig közvetítette a fejleményeket. Azóta más ellenzéki törvényhozók vették át a helyüket az épületben, a patthelyzet folytatódik. A kerítésnél kormányellenes tüntetők gyülekeznek.

Az országban egyre csökken a születések száma és nagy veszteséget okoz a munkaerőpiacon az agyelszívás is. A Fidesz EP-képviselője, Schöpflin György úgy nyilatkozott a brit közszolgálati médiának, hogy az ellenzék igencsak kiforgatta a szóban forgó reformokat. Szerinte szó sincs arról, hogy bárkit túlórára kényszerítenének, a többletmunkáért járó bért pedig havonta fizetik ki, nem három év elteltével. Mindenesetre a kormánypárt az állítja, hogy a tiltakozások Soros külföldi zsoldosainak ármánykodásának hatására indultak be.

https://www.bbc.com/news/world-europe-46590474

Spiegel

der_spiegel.jpg

A folyóirat honlapja a címoldalon vezető hírként számol be a magyarországi tüntetésekről, úgy értékeli, hogy felkelés zajlik Orbán rabszolga törvénye ellen. Ezzel szemben a hatalom provokátorokat, külföldi bűnözőket lát a megmozdulások mögött, no, meg Sorost emlegeti. Nem túl sűrűn fordul elő, hogy a miniszterelnök defenzívába kényszerül. Legutóbb ilyesmi az internetadó miatt esett meg vele. Most újabb tiltakozó hullám kezdődött, olyan, amilyenre jó ideje nem volt példa. Demonstrációk zajlanak Budapesten és más városokban is. A rendőrség helyenként rendkívül brutálisan lépett fel, sűrűn vetett be könnygázt, válogatás nélkül vett őrizetbe embereket, ami csak még jobban feltüzelte az ellenállást.

A rabszolga törvény beleillik az eddigi munkavállaló-ellenes jogszabályok hosszú sorába. Újdonság, hogy a civil, illetve szakszervezetek mellett most először egységesen cselekszik a parlamenti ellenzék. Krekó Péter meglepőnek nevezi az egyetértést, mert a választási vereség után apátia uralkodott el a kormányellenes erőkön. Most viszont létrejött a sokat emlegetett összefogás. De hát a szóban forgó törvény szokatlanul nagy közfelháborodást váltott ki, hiszen olyan gondokat igyekszik orvosolni, amiket az orbáni rendszer hozott létre, ráadásul sok magyar megalázónak tartja az eljárásmódot.

De ennél többről van szó. Krekó úgy fogalmaz, hogy a hatalom egyre arrogánsabb a mind inkább tekintélyelvű, hibrid rendszerben. Még a Fidesz-hívek közül is sokan nem értenek egyet a „Stop, Sorossal”, a tüntetések korlátozásával, a hajléktalanok elleni kampánnyal. A széles körű korrupció szintén fokozza az elégedetlenséget. A hatalom eddigi reakciói azonban nem arra utalnak, hogy a kormány bármennyit is engedne. Fidesz-politikusok és közeli orgánumok úgy mennek neki a tüntetőknek, hogy az inkább Oroszországra vagy Törökországra jellemző.

http://www.spiegel.de/politik/ausland/ungarn-proteste-gegen-viktor-orbans-sklavereigesetz-a-1244150.html

Facebook Comments