Orbán valószínűleg az újabb provokációt is megússza, legalábbis egyelőre

Orbán valószínűleg az újabb provokációt is megússza, legalábbis egyelőre

• Aki számít a német politikában, az mind elhatárolódott Orbán Viktortól, még Weber és a CSU is, ami irányváltásra utal, merthogy ők is besokalltak 

• A Néppártban egyre sürgősebben vetődik fel a Fidesz kizárása, ám a pártcsalád az európai választások előtt nem mondhat le a várhatóan jó tucatnyi új magyar EP-képviselő szavazatairól 

• A világsajtó össztüzet zúdít a magyar miniszterelnökre a Juncker-ügy miatt – “ami nem tartozik össze, annak nem is szabad egyben maradnia”

orban_2.jpg

Foto: DPA/ Süddeutche Zeitung

                                                         Nemzetközi sajtószemle, 2019. február 22.

 

New York Times/Washington Post/Yahoo/AP

new_york_times.jpg

A német kancellár teljes szolidaritásáról biztosította a Bizottság elnökét a magyar kormánnyal szemben a plakátkampány miatt kirobbant vitában, amely csak fokozta a feszültséget Budapest és Brüsszel között. Merkel hozzátette, hogy álláspontját a magyar vezetőkkel is tudatják majd a soron következő tárgyalásokon. Arra azonban nem volt hajlandó válaszolni, hogy mikor fogy el a türelme Orbán Viktorral szemben. Ám a Néppárton belül felerősödtek a követelések, hogy szabaduljanak meg a Fidesztől. Maga Juncker azt mondta, hogy nagyon meglepték a magyarországi politikai hirdetések, de nem adja fel, mert ő nem olyan ember. Ám ami sok, az sok, és Európa nem jut előbbre, ha az országok egymás ellen harcolnak.

Megszólalt a konzervatívok bizottsági elnökjelöltje is, azt hangsúlyozva, hogy a jelenlegi hadjárat és Orbán más húzásai nagy értetlenséget, illetve felháborodást váltottak ki a pártcsaládban. Úgy értékelte: az nem megy, hogy a magyar kormányfő az EPP tagja, de közben fellép a szintén kereszténydemokrata Juncker ellen. Be kell látnia, hogy egyre jobban eltávolodik a Néppárttól.

https://news.yahoo.com/germanys-merkel-offers-juncker-solidarity-161850351.html;_ylt=AwrC1C7UQW9clnkAGSPQtDMD;_ylu=X3oDMTEyMjlraWswBGNvbG8DYmYxBHBvcwMzBHZ0aWQDQjY5NDVfMQRzZWMDc3I-

FAZ

frankfurter_allgemeine.jpg

A német kereszténydemokraták elnök asszonya a Juncker-ügy miatt kilátásba helyezte, hogy pártja megszakítja a rendszeres párbeszédet a Fidesszel. Kramp-Karrenbauer hangsúlyozta, hogy az európai konzervatívok a földrész egységéért dolgoztak, ideértve, hogy semmilyen vita ne vezessen megosztáshoz. Ám ez a cél most veszélybe került a Fidesz semmivel sem igazolható, tarthatatlan vádjai folytán. Azon felül a magyar eljárás gyengíti az EPP-t és árt annak.

A német uniópártok egységesen elhatárolódtak a jobboldali-nemzeti Orbán Viktortól. A CDU-CSU sokáig visszafogta magát, ám most egyre több politikusnál szakad el a cérna. A bajor keresztény szociálisokat idáig kifejezetten jó viszony fűzte a magyar kormányfőhöz, de most vezetőjük, Söder kijelentette, hogy nem elfogadhatóak Orbán kijelentései és a miniszterelnöknek bizonyítania kell, hogy még a Néppárthoz tartozik-e.

A kizárást azonban sem ő, sem Kramp-Karrenbauer nem vetette fel, bár a parlamenti frakció elítélte a magyar kampányt. Javasolta viszont Frank Engel, a luxemburgi kereszténydemokrata pártvezér. Rámutatott, senkitől sem lehet elvárni, hogy a Néppárt Orbánnal a soraiban vívja meg a választási hadjáratot. A Fidesznek semmi keresnivalója az EPP-ben, távoznia kell, méghozzá azonnal, mert Európa-ellenes párt lett. Vezetője fixálódott Sorosra, és így gyűlöletpolitikát folytat.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/kritik-von-kramp-karrenbauer-und-soeder-an-orban-16054276.html

Die Welt

die_welt.jpg

A CSU elnöke szerint a párbeszéd híve és nem is akarnak senkit sem kiűzni a Néppártból, de világosan meg kell jelölni, hogy mi az ami megy, és mi az, ami nem. Söder hozzáfűzte, hogy az Orbán által választott út, sajnos, rossz irányba mutat. A CDU-s vezetője ezt megtoldotta azzal, hogy a magyar vezetőnek megfelelő formában igazolnia kell: még úgy érzi, hogy az EPP-hez tartozik.

https://www.welt.de/politik/ausland/article189194033/Ungarn-Kramp-Karrenbauer-droht-Orbans-Fidesz-Partei.html?wtrid=onsite.onsitesearch

Süddeutsche Zeitung

suddeutsche_zeitung.jpg

A legnagyobb német lap úgy látja, már régen esedékes, hogy Orbánt eltávolítsák az Európai Néppártból, mivel a magyar politika sem nem keresztény, sem nem konzervatív, hanem szabadságellenes. És ennek végre el kell vezetnie a megfelelő következményekhez. A kommentár kiemeli, hogy az EPP felfoghatatlanul hosszú ideig türelmes volt a miniszterelnökhöz, noha az a menekültek ellen uszít, romákat rekeszt ki és tüzeli a nacionalizmust. Vagyis határozottan nem keresztény, hiszen Krisztus kinyújtotta a kezét a szegények és az üldözöttek felé. Azon kívül minden volt, csak nem nacionalista. 

A Fidesz nem kívánja tartani magát az unió szabadságra, jogállamra, pluralizmusra, türelemre és együttműködésre épülő rendjéhez, inkább szét akarja rombolni azt. Amikor Orbán kiáll az illiberális demokrácia mellett, akkor ott az egykori szovjet birodalom tekintélyelvű, szabadságellenes gonosz szelleme nyilvánul meg. A magyar irányvonal veszélyezteti az igazságszolgáltatás függetlenségét, korlátozza a média, az oktatás és a kutatás szabadságát és sokszínűségét. Közpénzekből kampányol Juncker ellen, miközben sokmilliárdos támogatást zsebel be Brüsszelből. Ez ocsmány, így most ki kell hajítani a magyar pártot a konzervatívok soraiból

Az uniópártok sokáig visszariadtak ettől a lépéstől, ám most Weber is keményen nekiment a magyar populistáknak. Kimondta azt, ami nyilvánvaló: a magyar párt mind távolabbra kerül az EPP-től. Akkor most a szakításnak kell következnie. Ami nem tartozik össze, annak nem szabad egyben maradnia.  Hiába mondják azt, hogy akkor Orbán csatlakozik a Salvini vezette szélsőjobbos, euroszkeptikus fronthoz. Nem volna jobb a nyílt szembenállás, mint hagyni, hogy a saját berkeken belül lázítson? A Néppártnak és Webernek szüksége van a magyar voksokra, de az meg milyen, hogy az EU legfőbb vezetői olyasvalakitől függnek, aki megveti a szervezetet?   

Az igazság az, hogy jelenlegi állapotában sem Magyarország, sem Lengyelország nem léphetne be az unióba. Végtelenül lesújtó, hogy a két kormány ideológiai falat húz Kelet és Nyugat közé. Ez azonban az emberek életét veszélyezteti az egész kontinensen, és hosszú távra lehetetlenné teszi a szorosabb együttműködést az EU-ban. E politika veszélyeit és kihatásait világossá kell tenni mindenki számára. Már csak ezért is fontos, hogy kitegyék a Fidesz szűrét. 

https://www.sueddeutsche.de/politik/evp-orbn-weber-1.4339619

Frankfurter Rundschau

frankfurter.jpg

1. Erősödik az ellenállás Orbán Viktorral szemben, miután az aláássa a jogállamot, noha ugyanabban a pártcsaládban van, mint a CDU és a CSU. A Bizottság szóvivője ugyan a minap azt bizonygatta, hogy nem tört ki nyílt diplomáciai háborúskodás Magyarországgal, ám a viszony mélypontra került. Az EU alternatív tényeket, összeesküvés elméleteket és hazugságokat emleget. Juncker már egyáltalán nem olyan kedélyes, mint amikor 4 éve taslit adott Orbánnak és „Helló, Diktátor!”-felkiáltással üdvözölte. Már nincs kedve mosolyogni.

Mellé állt a viszályban a német kereszténydemokraták helyettes frakcióvezetője, aki kijelentette: a magyar támadás politikailag teljesen elfogadhatatlan, nem méltó és miniszterelnökhöz. A magyar eljárásmód ellentmond a Néppárt minden értékének, Orbánban azonban nincs meg a bátorság, hogy maga lépjen ki, ezért ki akarja provokálni, hogy kizárják. De odáig Merkel sem ment el. Pedig a magyar politikus évek óta tűz alatt tartja a Bizottságot és Junckert is. Közben odahaza lebontja a demokráciát és a jogállamot. Elemzők immár hibrid rendszerről beszélnek, vagyis ami van, az a demokrácia és a tekintélyelvűség között helyezkedik el. Kerítésekkel, idegengyűlölő hecckampányokkal, korlátozó menedékpolitikával – az ország egyre inkább bezárkózik. 

Weber hónapok óta próbál egyensúlyozni, mert még igencsak rászorulhat a magyar támogatásra. De most ő is jelezte, hogy elég volt az eddigi irányvonalból. Ugyanakkor a Bundestag CSU-s alelnöke azt mondta, hogy Juncker az EU szétesésének lehetőségére figyelmeztet, de a megválasztott magyar miniszterelnök elleni kampánnyal maga is a szakadást segíti elő. 

https://www.fr.de/politik/widerstand-gegen-viktor-orban-waechst-11789190.html

2. A kommentár egyelőre megjósolhatatlannak nevezi, hogy szakít-e a Néppárt Orbán Viktorral, de az biztos, hogy keresztezi a vita Weber törekvéseit, mármint hogy a Bizottság következő feje legyen. A bajor politikus most nagy dilemmában van, hiszen az EPP-tagságon keresztül próbálta semlegesíteni a magyar politikus embereit, ám Orbán semmi kétséget nem hagy afelől, hogy jobbra akarja tolni a kereszténydemokratákat. A pártcsalád azért került nagy gondba, mert ha most kirakja a Fideszt, akkor nem biztos, hogy a magyar EP-képviselők Weberre voksolnak majd. Azon kívül aztán tényleg azt csinálnák, amit jónak tartanak. A frakción belül azonban erősödik nyomás a bizottsági elnökjelöltre.

https://www.fr.de/politik/manfred-weber-unter-druck-11789588.html

Die Zeit

die_zeit.jpg

A lap azt ajánlja az Európai Néppártnak, ha nem dobja ki Orbán Viktort, hogy akkor legalább közösítse ki. Mint megállapítja, a magyar politikus jó okkal dolgozik azon, hogy az EPP túladjon rajta, mert szeretne mártírnak látszani, ám ezt az esélyt nem szabad megadni számára. Bármennyire is szeretné azt kiprovokálni az új plakátokkal. Amúgy egy egész sor ok magyarázza, hogy a Fideszt ki kellene zárni, hiszen autoriter államot alakított ki. Junckernek nagyon igaza van, amikor arról beszél, hogy Orbán már semmiképpen nem az európai értékeket képviseli. De ennél tovább kell menni, mert a politikus veszélyezteti a demokratikus, liberális és toleráns EU-t. Aki számára valamit is jelent a szervezet, az ezt nem tűrheti.

Ezzel együtt nem segítene, ha kiraknák a Fideszt, mert akkor Orbán úgy állíthatná be, hogy sötét erők áldozata, akit azért takarítottak el az útból, mert szembeszáll az európai nemzetek szétrombolásán ügyködő globalistákkal. A földrész vezérének tekinti magát és az összeesküvés elméletek tömegeket mozgósíthatnak, Magyarországon kívül is. Viszont az EU, a Néppárt és a tagállamok különböző területeken visszaszoríthatják a magyar miniszterelnököt. Csökkentik a mozgásterét, anyagilag rövidebb pórázra fogják, megfoszthatják a jelentős szereplési lehetőségtől.

Az már nem megy, hogy a CSU vagy más európai párt valósággal udvaroljon neki, immár a bajor párt és a CDU is távolságot tart tőle. De aki most a nehéztüzérséget sorakoztatja fel vele szemben, az biztosan elnyeri a nézőtér tetszését, ám egy ilyesfajta lépés nem csupán politikailag rövidlátó, hanem még az a klasszikusan populista igény is megjelenik benne, hogy egyszerű válaszokat kell adni. Ez esetben is bölcsességre, türelemre, kitartásra és határozottságra van szükség. Európa előtt még hosszú út áll és egy kis szerencse, illetve nagy ügyesség révén Orbán egy nap csak egy szomorú fejezet lesz. Egy kő az útszélén, amely halványan emlékeztet a nehéz időkre. 

https://www.zeit.de/politik/ausland/2019-02/viktor-orban-aechtet-ihn-kommentar

Spiegel

der_spiegel.jpg

1. Az uniópártok helyettes EP-frakcióvezetője úgy minősítette, hogy elviselhetetlen az, amit Orbán jelenleg művel. A CSU parlamenti alsóházi belpolitikai szóvivő ezt megtoldotta azzal, hogy elfogadhatatlan a hadjárat Juncker és Soros ellen. Ullrich szerint világossá kell tenni a néppárti képviselőcsoporton belül is, hogy mindenkire nézve kötelezőek az olyan értékek, mint a jogállamiság és az alapjogok tiszteletben tartása. A strasbourgi frakció március 6-án tárgyal a hogyan továbbról és alighanem foglalkozik a kérdéssel az elnökség is. Elméletileg el lehetne indítani a Fidesz kizárását még a májusi európai választás előtt. Pl. március 20-án, mert akkor ül össze a politikai gyűlés, vagyis az a testület, amely dönthet egy ilyen előterjesztésről.

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/annegret-kramp-karrenbauer-droht-viktor-orban-mit-gespraechsabbruch-a-1254516.html

2. Orbán Viktor ki akarja provokálni, hogy kitegyék a Néppártból, de az illetékesek egyelőre haboznak, viszont a CSU minden eddiginél egyértelműbben elhatárolta magát tőle. Pedig még jó egy éve díszvendég volt a párt kihelyezett frakcióülésén. EP-képviselői közül pedig csupán Weber támogatta Strasbourgban, hogy jogállami eljárás induljon a magyar kormány ellen. Ő pedig egyre nagyobb befolyáshoz jutott a keresztény szociálisok körében, ami kihat arra, hogy miként ítélik meg a Fidesz politikáját. Nos, a világos üzenet az, hogy nem lehet eltűrni az új plakátkampányt. Kizárásról azonban még nincs szó, de azt a bajor párt egymaga nem is tudná elérni. Amit Söder és Weber mondott, az inkább utolsó figyelmeztetésként, egyfajta ultimátumként hangzik. Az irányvonalat aprólékosan egyeztetik a CDU-val. Vagyis fordulatot jelez.

A kereszténydemokraták soraiban már egyébként is jó ideje egyre kritikusabban szemlélik Orbánt. De Seehofer idáig kitartott mellette és a tartományi csoport elnöke sem szólalt fel ellene. Ezért most érdekes volna tudni, Söder mennyire támaszkodhat a másik két vezető támogatására. De a nagy kérdés az, megkockáztatják-e a végleges szakítást a magyar kormányfővel, akarják-e hogy a Fidesz elhagyja az EPP. Weber és a CSU aligha, ellenben a brüsszeli konzervatív frakcióban eljuthatnak a kérdés megvitatásáig. A múlt októberi hasonló tanácskozás, amelyet Daul kezdeményezett, színtiszta alibi rendezvénynek bizonyult. Nem sokat segített, mert Orbán nem hagyja magát bekeríteni, azon kívül a Néppárt vezetése nem térhet egyszerűen napirendre a Juncker elleni kirohanás fölött.

A magyar miniszterelnök jó ideje átokként kísérti európai pártbarátait, ennek a következő fejezetét látjuk most.

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/ungarischer-ministerpraesident-csu-will-orban-in-die-schranken-weisen-a-1254257.html

Die Presse

die_presse.jpg

1. A lap azt kérdezi, ugyan mi keresztényi van még a Fideszben, majd úgy folytatja, hogy az EPP nem tűrhet meg soraiban egy olyan pártot, amely ilyen uszítást folytat. Merthogy az értékek oszthatatlanok. Nem lehet, hogy valaki csak egy részüket alkalmazza és a többiről megfeledkezik. Ez már akkor is roppant idegesítő volt, amikor a magyar kormánypárt a keresztény gyökerekre hivatkozva tagadta meg a segítséget a muzulmán menedékkérőktől. Most pedig Soros és Juncker ellen gerjeszti a hangulatot. Őket teszi felelőssé a tömeges bevándorlásért, noha tudván tudja, hogy a jelenség mögött sokkal összetettebb okok húzódnak meg. Ám a Fidesz rájátszik a zsidók és az EU elleni előítéletekre, arról nem beszélve, hogy durva összeesküvés elméleteket terjeszt. Ez a magatartás szöges ellentétben áll a Néppárt értékeivel. A pártcsalád érdekeinek szavahihetőségét azonban igen rövid időn belül megkérdőjelezi, ha nem válik meg a Fidesztől.

https://diepresse.com/home/ausland/eu/5583627/Was-ist-an-Ungarns-Fidesz-noch-christlich?from=suche.intern.portal 

2. Manfred Weber szűkebb környezetében immár csak malomkőnek nevezik Orbán Viktort, ám itt egy igen értékes malomkőről van szó. Az még csak tudomásul vették a Néppárt vezetésében, hogy évértékelő beszédében a magyar vezető azt taglalta: Európa történelmi útelágazás előtt áll, és ha nem vigyáz, kevert népek jönnek létre, továbbá vége az európai nép hagyományainak. De azt már nem nézik el neki, hogy most Junckert akarja lejáratni. A kereszténydemokraták irányítóinál megszólaltak a vészcsengők. Úgy tudni, hogy március 6-án többen is követelik majd a Fidesz kizárását. Az északi pártok, a Benelux-államok, a lengyelek és német képviselők is támogatják.

Ezzel együtt, józanul szemlélve a helyzetet, nemigen valószínű, hogy töréspontig jutnak a dolgok. A magyar párt májusban 13 mandátumot szerezhet, azaz az 5. legerősebb csoportot alkotná a pártcsaládon belül. És a térségből további 10 törvényhozó Orbánt támogatja. A szemben álló csoport ugyanakkor várhatóan csak 15 helyhez jut. Ilyen körülmények között háttérbe szorulnak a kereszténydemokrata értékek. Azaz valószínűleg marad a kettős stratégia: dorgálni, de nem kitenni.

https://diepresse.com/home/ausland/eu/5583628/Europawahl_Viktor-Orban-der-wertvolle-Muehlstein?from=suche.intern.portal

Le Figaro

le_figaro_1.jpg

Három hónappal az EP-választás előtt zavarba hozza a Néppártot a Brüsszel, illetve Juncker elleni magyar hadjárat, ám Merkel és Weber keményen visszaszólt a populista Orbánnak. A konzervatívok frakcióvezetője kétnapos hallgatás után törte meg a csendet. Magyarország egyre jobban elszigetelődik. Úgy viselkedik, mintha nem az EPP tagja volna, kötéltáncot mutat be. Ugyanakkor a német kancellár látnivalóan nem akarja szkanderozást. A viszonya egyébként is igen elmérgesedett magyar kollégájával a migrációs válság óta. Ám most Orbán elveszti utolsó német támogatóit, lásd Söder és Kramp-Karrenbauer nyilatkozatát. A kilátások egyértelműek, hacsak a magyar vezető nem változtat stratégiáján. Figyelembe véve azonban a Fidesz súlyát az európai jobboldalon, nemigen valószínű, hogy ajtót mutatnának a pártnak. Weber környezetében távolságtartást emlegetnek. Meg egyébként is a kizárás folyamata időigényes és jönnek az európai választások.

http://www.lefigaro.fr/international/2019/02/21/01003-20190221ARTFIG00301-droite-europeenne-merkel-et-weber-mettent-en-garde-orban.php

Politico

politico_1.jpg

Több néppárti hivatalos személyiség is azt közölte, hogy az EPP még nem döntött a Fidesz ügyében, de a kérdés napirendre kerül a frakció következő ülésén. Egy vezető úgy fogalmazott, hogy a rakéta immár a kilövő álláson van. A magyar párt sorsa leginkább az elnök, Daul kezében van, aki jó viszonyt ápol Orbánnal és korábban igyekezett megfékezni védencét. A pártcsaládban sokan osztják a magyar politikus véleményét a migráció kapcsán, de sokkolta őket, hogy mennyire nem lojális hozzájuk, hiszen nekiment Junckernek.

A Bizottság elnöke tegnap egy tanácskozáson jó barátjának nevezte Orbánt, majd amikor kitört a nevezés a teremben, elnyomta a mosolyát és megismételte, hogy a magyar vezető igenis jó barátja. Erre a beszélgetés házigazdája gúnyorosan megjegyezte, hogy Juncker igen udvarias, amire az volt a válasz, hogy ez igaz, de nem tud senkit sem gyűlölni és döbbenten látja ezeket a gyűlölettel teli plakátokat Magyarországon. Azonban nem nyugszik bele, mert nem olyan fából faragták. Orbán azonban nem adja jelét, hogy visszafogná magát. Egy néppárti politikus szerint nyilvánvaló, hogy azt szeretné, ha az EPP megszabadulna tőle, mert akkor azt állíthatná, hogy a konzervatívok Európa megsemmisítésére törekszenek, hiszen nincs szükségük a keresztény földrész megmentőire.

https://www.politico.eu/article/orban-faces-backlash-after-attack-on-juncker/

Le Monde

le_monde.jpg

A Sorsok Háza megosztja a magyar zsidóságot, történészek és más illetékesek attól tartanak, hogy a leendő Holokauszt múzeum úgy állítja be: csupán minimális volt a magyarok felelőssége a deportálásokban. Ez már a magyar politika tengeri kígyója. Az ötlet a nacionalista Orbán Viktortól származik, akit erősen bírálnak a Soros elleni antiszemita beütésű kampány miatt. Ezúttal óvatos, nem szeretné, ha a nagy történelmi munka bonyolítaná a viszonyt Amerikával és Izraellel. Azon kívül az emlékhely ügyében amúgy is átjátszotta a labdát a zsidó szervezeteknek. Közülük a legkisebb, az EMIH kapott megbízást, hogy az ellentmondásos Schmitt Máriával közösen kidolgozza a koncepciót, mi is legyen az egykori Józsefvárosi pályaudvar helyén.

De lehet-e egy ilyen helyet Sorsok Házának nevezni, amikor annak idején legalább 200 ezren működtek közre a magyar zsidók 80 %-nak kiirtásában?  Karsai László úgy látja, hogy a hatalom próbálja rehabilitálni a Horthy-rezsimet, miközben a kormányzó tisztában volt azzal, hogy a zsidókat meggyilkolják a táborokban. Ezért teljességgel elfogadhatatlan egy olyan múzeum, amely ezt nem mutatja be. Heiszler András megismétli, hogy az emlékhely kialakítása nem lehet csakis a zsidók dolga. Egyúttal utal arra, hogy Schmidt Mária igencsak kétes személyiségnek számít külföldi szakmai körökben.

https://www.lemonde.fr/international/article/2019/02/19/hongrie-le-projet-de-musee-de-l-holocauste-divise-la-communaute-juive_5425429_3210.html?xtmc=hongrie&xtcr=2

Facebook Comments