• A magyar miniszterelnök egyfolytában provokál, de annyira nem bátor, hogy olyan ellenfeleket válasszon, akik vissza tudnak vágni az urnáknál
• Orbán a maga politikájának megfelelően igyekszik átalakítani az uniót – siralmas kép a BBC-ben a mai Magyarországról
• Trócsányi László kitűnő fideszes politikus: arcizma nem rezdül, miközben két lábbal gázol át az igazságon
Nemzetközi sajtószemle, 2019. március 11.
FAZ
„Megosztóan” címmel a kommentár arról ír, hogy Orbán Viktor elérte, amit akart: az egész világ róla beszél, miközben a magyar politikus szétveri az uniós választási kampányt. Nem kétséges, hogy éppen ez volt a Juncker elleni plakátakció rendeltetése. Azaz egyáltalán nem lőtt túl a célon, kifejezetten provokálni akart, de nem azért, hogy kirakják a Fideszt a Néppártból, persze ezt az eshetőséget is számításba vették. Ez esetben azonban Orbán tud másként is beszélni, amint azt egyértelművé is tette a pénteki rádióbeszélgetésben.
Amikor a kereszténydemokrata értékekről van szó, a kormányfő a gyakorlatban igencsak rugalmas, bár szívesen állítja be magát Kohl igazi örököseként. Hogy közben átlépte-e a határt a szélsőjobb felé? Erre lehet következtetni, ha azt nézzük, milyen módon igyekszik lejáratni az összeesküvés elmélettel Soros Györgyöt. Ugyanakkor többet tett a magyar zsidóságért, mint a korábbi kormányok. Hogy azután mindig kampány üzemmódban van, folyton megoszt, az Orbán politikusi természetéből fakad. De az a számítás húzódik meg mögötte, hogy ily módon messzire jut, ezt igazolják a tapasztalatai. A harchoz jelentős, ördögi ellenfelek kellenek, ám lehetőleg olyanok, akik nem tudnak vele versenyre kelni. Legalábbis a választásokon nem. Így jelent meg a posztereken a „világ összeesküvő” Soros és segédjeként Juncker.
Libération
Az újság nem gondolja, hogy a Néppárt meg mer válni Orbán Viktortól, noha a Junkcer-Soros-féle plakát az utolsó csepp volt a pohárban. Mint rámutat, a hirdetés nem egyszerűen hamis, hanem nagy adag antiszemitizmust is áraszt, igaz ez utóbbi megszokottá vált Magyarországon. Csakhogy az igencsak tekintélyelvű miniszterelnök ennél ezerszer rosszabb dolgokat is művelt 2010 óta: így az igazságszolgáltatás és a sajtó függetlenségével, a migránsokkal, az egyetemekkel, az európai partnerekkel. Az EPP ugyan sokszor összeráncolta a szemöldökét, de Orbán úgy tudott engedményeket tenni, hogy semmi lényegesen nem változtatott. Ám ez is megnyugtatta a konzervatívokat, akiknek semmi kedvük sincs, hogy kirakják a Fideszt, mivel meg akarják tartani vezető helyüket az európai intézményekben. Szövegben nincs hiány, de a vörös vonal ott húzódik, hogy Néppárt nem támad rá a saját tagjára.
Az igaz, hogy az EU-n belül fokozódik a nyomás az autoriter rezsimek ellen, amelyek beindultak. Ám hiába kezdeményezte szeptemberben az EP a Magyarország elleni vizsgálatot, a Bizottságban és az Európai Tanácsban a kereszténydemokraták az urak. És ha a CDU-CSU továbbra is védelmezi Orbánt, akkor ennyi volt a dolog. Nem érdeke kitenni a Fideszt, mert minden voks jól jön, hogy Weber legyen a Bizottság új elnöke. Azon kívül ha megszabadul a magyar párttól, akkor félő, hogy egy nagy, populista, euroszkeptikus csoportosulás jön létre az EPP-től jobbra, ami a PiS és az olasz Liga álma.
https://www.liberation.fr/planete/2019/03/10/les-conservateurs-oseront-ils-se-priver-d-orban_1714246
Der Standard
Az Európai Parlament elnöke ellenzi, hogy az EPP megváljon a Fidesztől. Tajani, akinek pártja, a Berlusconi-féle Forza Italia már jelezte, hogy a kizárás ellen van, nos, a politikus azzal magyarázta Orbán Viktor hozzáállását, hogy a kormányfő választási hadjáratot folytat. Hozzáfűzte, hogy a tagpártok közül egyébként is csupán 12 javasolta, hogy váljanak meg a magyar párttól, illetve függesszék fel annak tagságát. Ő maga azonban az EP első embereként nem kíván beleszólni a tagállamok közt, illetve a pártcsaládon belüli vitába, semleges akar maradni.
https://derstandard.at/2000099273028/EP-Praesident-Tajani-gegen-Ausschluss-Orbans-aus-der-EVP
FT
A CDU elnök asszonya hajlandó engedményre Magyarországgal és Lengyelországgal szemben a menekültek elosztása ügyében. Kramp-Karrenbauer hosszú cikkben fejtette ki véleményét a francia elnöknek az EU-nak megújulását célzó kezdeményezéséről. Ennek kapcsán a kvótákról azt írta, hogy azokat rugalmasan kell kezelni, és lehetővé kell tenni, hogy amely tagállamok nem kívánnak menedékkérőket befogadni, azok más formában nyilvánítsák ki szolidaritásukat. Akár úgy, hogy a külső határ védelméhez, akár úgy, hogy a tömeges népvándorlás okainak megszüntetéséhez járulnak hozzá. Azt is kifejtette, hogy a migránsok beilleszkedése nagy feladat, főként mivel az iszlám bizonyos formái összeegyeztethetetlenek a nyílt társadalom elveivel.
A politikus nem tartja helyénvalónak, hogy további nemzeti hatásköröket adjanak át Brüsszelnek. Rámutatott, hogy az európai szuperállam helyett inkább alacsonyabb szintekre kell átvinni a jogköröket, az egyéni felelősségre építve, az illetékesség alapján. A lap szerint a tanulmány konzervatív felütése éles ellentétben áll a Marcon által szorgalmazott átfogó reformokkal, azzal, hogy meg kell állítani a populisták nyomulását. Michael Roth, a német szociáldemokrata Európa-miniszter úgy reagált, hogy a CDU sokáig hallgatott az unió jövője ügyében, de amivel most kirukkolt, az édeskevés. Nincs benne semmiféle nagy ívű törekvés. A zöldek képviselője pedig azt mondta, hogy amit AKK leírt, annak semmi közbe a földrész reneszánszához.
https://www.ft.com/content/22eede08-42fd-11e9-b168-96a37d002cd3
FAZ
Trócsányi László úgy látja, hogy az unió napjainkban úgy viselkedik, ahogy egykor Kelet-Európában a politikai bizottságok szoktak. Az interjúban az igazságügyi miniszter az Orbán-kormányhoz hasonlóan igen kritikus hangot ütött meg Brüsszellel szemben, bár reméli, hogy nem lesz szakítás a Néppárt és a Fidesz között. Ugyanakkor szerinte Magyarországon semmiféle veszély nem fenyegeti a bíróságok függetlenségét. Vonatkozik ez a közigazgatási bíráskodásra is. A lelkiismerete teljesen nyugodt, mivel ezen a területen tárcavezetőként csak igen kicsi a beleszólási joga, arról nem beszélve, hogy sok vonatkozásban a német és osztrák modellt vették át.
Azon kívül igyekeznek annyit hasznosítani a Velencei Bizottság ajánlásaiból, amennyit csak lehet, de itt külön kell választani a szakmai és politikai ellenérveket. A bírálatok ugyanis az utóbbi kategóriába esnek, mondta. Neki magának azonban a jogállam erősítése a célja, és itt nincs is semmiféle gond. Sok esetben elfogadták a külföldi kifogásokat, az Alkotmánybíróság pedig nemzetközi tekintélynek örvend, nem egy esetben dönt a hatalom ellen. Az pedig csak rendkívüli helyzetekben fordul elő, hogy a Parlament korlátozza a testület jogkörét.
A Néppárton belül kirobbant vitáról úgy vélekedik, hogy egy nagy pártcsaládban időnként előfordulnak ütközések, de fontos a párbeszéd, hogy a partnerek kifejthessék álláspontjukat és ily módon kompromisszumra jussanak. Hozzátette, hogy az EPP-nek szüksége van az erős Fideszre, ezért bízik abban, hogy március 20-án a párt számára kedvező döntés születik. Nincs is B terv, ha másként sülne el a vita, de a válás fájdalmas volna és veszteségekkel járna mindkét oldal számára. Szerinte a plakátkampánnyal nem Junckert, hanem a Bizottság véleményvezéreinek döntéseit kifogásolták. Ekkor hangzott el, hogy Brüsszel sokszor úgy jár el, mint egy néhai politikai bizottság, miközben a lényegi döntéseket az állam- és kormányfőknek kell meghozniuk.
BBC
Orbán Viktor egykor egészen másmilyennek indult, mára azonban büszkén nacionalista, populista és mind inkább tekintélyelvű vezető. A brit közszolgálati média egyik nagyágyúja, Stephen Sackur Felcsúton igyekezett kideríteni, mitől annyira népszerű a magyar kormány – a választók egy részének körében. Sokra azonban nem jutott, mert a helyi kávézóból kidobták, amikor érdeklődni próbált. Nem álltak vele szóba azok sem, akik a közeli üzletházból jöttek ki. Végül egy asszony annyit mondott neki haragosan, hogy Orbán megmentette a falut és az országot is. A tudósító azonban azzal a benyomással távozott a településről, hogy a miniszterelnök szégyentelenül egybemossa a saját és a közösség érdekeit. Ennek ékes példája a sehová nem vezető, uniós pénzekből épült kisvasút, amely októbertől márciusig nem is jár, mert úgysem utazna rajta senki. De ugyanide tartozik a stadion is, a mesés módon meggazdagodott egykori gázszerelő, az oligharcha Mészáros Lőrinc biznisze.
A beszámoló értékelte, hogy a 3 évvel ezelőtti menekültválság ajándék volt a kormányfő számára. A Soros elleni kampány pedig cinikus és alattomos, nem beszélve a demokrácia lényegi korlátozásairól. Úgy értékeli, hogy Orbán jelenleg lengyel, olasz és más szövetségeseivel megbuktatni igyekszik a brüsszeli status quo-t. Kiválni azonban nem szeretne, mert azon van, hogy a maga képére formálja át az uniót.
https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3cswhqs
Gazeta Wyborcza
Orbán Viktor az Észak-Atlanti Szövetség Szervezetének fontosságát hangsúlyozta, miután megítélése szerint Európa biztonsága ingatag lábakon áll. A politikus Varsó közelében a másik három visegrádi állam kormányfőjével közösen tartott ünnepségen beszélt, a NATO-csatlakozás 20. évfordulója alkalmából. Kiemelte: hosszú évtizedek óta nem kellett a mostanihoz hasonló veszélyekkel szembenézni az anarchikus nemzetközi helyzet és a terrorizmus miatt. A lap megjegyzi, hogy a Fidesz ezúttal is a menekültekkel szembeni félelmekre építve kampányol. A kormányfő sűrűn hangoztatja, hogy csak Magyarország és a V4-es csoport mentette meg Európát a kulturálisan idegen bevándorlóktól.