Weber még egyet döng Orbán körül

Weber még egyet döng Orbán körül

• A magyar miniszterelnök megint hülyét csinálhat a puha gerincű Néppártból 

• A tüntetések arra jók, hogy megmutassák: a kormány cseppet sem annyira sebezhetetlen, mint amilyennek feltüntetni igyekszik magát 

• A korlátlan többletmunkával ki lehet zsigerelni az embereket, csak éppen emiatt előreláthatólag még többen hagyják el az országot, ami súlyosbítja a munkaerő gondokat, vagyis visszaüt az orbáni gazdaságpolitika 

                                                         Nemzetközi sajtószemle, 2019. március 12.

 

New York Times/Reuters

new_york_times.jpg

Döntő megbeszélés lesz ma Budapesten Orbán Viktor és az Európai Néppárt frakcióvezetője között, mert ahogy a német kancellár közölte: a találkozótól függ, hogy miként alakul a Fidesz sorsa a pártcsaládon belül. Mint emlékezetes, Weber hárompontos ultimátumot intézett a magyar kormánypárthoz, ám az idáig nem kért bocsánatot az unióellenes retorikáért, nem állította le a Juncker-ellenes plakátkampányt és nem is tette lehetővé, hogy a CEU amerikai képzése Budapesten maradhasson. Emiatt tovább szélesedett az árok a konzervatív táboron belül. Merkel mindenesetre úgy nyilatkozott, hogy különféle szárnyak működnek a tömörülésen belül, de az értékekről zajló vitáknak vannak határai. A CDU titkára pedig kijelentette, hogy pártja készen áll minden opcióra, és most arra várnak, hogy a magyar miniszterelnök jelezze: osztja-e a közös értékeket.

https://www.nytimes.com/reuters/2019/03/11/world/europe/11reuters-hungary-eu-weber-orban.html

Bloomberg

bloomberg_1.jpg

Weber és Orbán mai egyeztetésén az a tét, hogy maradhat-e a Fidesz a legnagyobb európai pártcsaládon belül. E pillanatban úgy tudni, hogy utána nem lesz sajtótájékoztató. A miniszterelnök, aki a földrész nacionalistáinak zászlóvivőjeként illiberális államot épít, a minap elismerte: lehet, hogy pártjának távoznia kell az EPP-ből, de úgy állította be, hogy ez csakis a magyar félen múlik. Azt is megpendítette, hogy akár már a március 20-n esedékes néppárti Politikai Gyűlés előtt elhagyhatják a kereszténydemokratákat.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-11/hungary-s-orban-weber-to-discuss-party-s-epp-membership-tuesday

FAZ

frankfurter_allgemeine.jpg

1. Manfred Webernek megvan a maga gondja, mert a Néppárt az eltelt években nem győzött udvarolni Orbán Viktornak, ám a frakciófőnöknek most fel kell mutatnia a piros kártyát és 10 napon belül ki kell paterolnia a Fideszt a pártcsaládból. Az ok a plakátkampány, amely antiszemita hangulatkeltéssel lejáratja az EU-t. Lehet, hogy a bajor vezető ma formális kompromisszumra jut Budapesten, így minden marad a régiben. Mivel a változó erőviszonyok folytán veszélyben van a következő uniós költségvetés elfogadása, Webernek egyben kell tartania a frakciót. Máskülönben ő maga érdemi hatalom nélküli figura lenne Juncker székében. Ennélfogva megállapodásra kell törekednie Orbánnal, és ezt a magyar vezető pontosan tudja. Ráadásul akkor zajlik a vita, amikor a francia elnök felhívással fordult minden európaihoz az unió megújítása érdekében, mert meg kell védeni a közös értékeket.

Weber a minap egy tévévitában kifejtette, hogy legkésőbb március 20-án kiderül, mi lesz a megoldás a Fidesz ügyében. A jogállami eljárást nem tartja valószínűnek, mert ahhoz szükség volna a lengyelek jóváhagyására is. Ezért azt jósolta, hogy várhatóan folytatódik a vita a következő törvényhozási időszakban is a magyar, lengyel és román jogállami elvekről.

https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/medien/tv-kritik-zu-anne-will-die-europawahl-und-praesident-macron-16082328.html

2. A lap úgy látja, ügyes húzás volt Weber részéről a hármas feltétel megfogalmazása, tekintve, hogy neki az az érdeke: benntartsa a Fidesz a Néppártban, de a végén a CEU-n múlik minden. A lavírozás oka az, hogy 12 magyar EP-képviselő van, továbbá Orbán jelentős befolyást gyakorol a térségben. A kikötések egyáltalán nem teljesíthetetlenek, ugyanakkor nem érintenek semmi lényegeset a magyar miniszterelnök szemszögéből. A frakcióvezető az utóbbi napokban többször is megfogalmazta a kívánságait, ezek mindannyiszor eltértek egymástól, úgy hogy széles tér marad az értelmezés számára, mármint hogy akkor most teljesülnek vagy sem. Ezzel párhuzamosan Orbán kijelentette, hogy a migráció és a keresztény értékek védelme ügyében nincs semmilyen lehetőség a kompromisszumra, ám ez alighanem elfogadható a bajor politikus számára.

A gusztustalan plakátok a héten eltűnnek az utcákról, ami igazából nem engedmény, viszont még mindig benne van a pakliban, hogy jön helyette a Timmermans elleni kampány. Annál is inkább, mert ő szociáldemokrata, tehát lehetne azt mondani, hogy ezúttal pártalapon folyik a hadjárat, miközben a hatás nagyjából ugyanaz volna. Ami a bocsánatkérést illeti, Orbán megtalálhatja a formát, hogy azt megtegye, minden különösebb hajlongás nélkül. Viszont itt van még a CEU ügye, miután az egyetem a kormány nyomására kénytelen az amerikai képzést Bécsbe átvinni. A hatalom azt állítja minden rendben, ám a rektor szerint ez egyáltalán nem így van, és elűzetésük csapás a felsőoktatásra, támadás a tanszabadság ellen. Webernek magának kell eldönteni, hogy elfogadja-e a hivatalos változatot, vagy pedig ragaszkodik az intézmény teljes jogú működéséhez.

Kurier

kurier.jpg

Weber azt próbálja kipuhatolni a magyar fővárosban, hogy ki lehet-e még védeni a nacionalista és EU-ellenes Fidesz eltávolítását az Európai Néppártból. A konzervatívok elnöksége a jövő szerdán határoz arról, mi legyen a magyar párttal, beleértve a végén a kizárást is. Az Osztrák Néppárt bírálta Orbánt, de idáig nem csatlakozott ahhoz, hogy a politikust tegyék ki a pártcsaládból.

https://k.at/archiv/spitzenkandidat-weber-wegen-evp-streit-am-dienstag-bei-orban/400431481

Der Standard

der_standard.jpg

Paul Lendvai szerint Orbán Viktor szerencsejátékos, és egymaga dönt arról, kiprovokálja-e a Néppártnál pártja eltávolítását, illetve, hogy áldozatként tünteti-e fel magát. A kormányfő az utóbbi 10 évben Európa legismertebb és legvitatottabb politikusa lett. A legfontosabb nyugati sajtóorgánumok taglalják, hogy kirakják-e a nemzeti-populista Fideszt az EPP-ből. Hogy a hangulat Németországban is megváltozott, azt tanúsítja, hogy az FAZ, amely éveken át inkább Orbán-barátnak számított, ám most azt írja, hogy nagyon is itt az ideje megválni a magyar párttól, mert a kereszténydemokrata értékek oszthatatlanok. A kaput a Juncker elleni poszterek tették be.

Hogy Weber a kulcsfontosságú konzervatív tanácskozás előtt mégiscsak Budapestre utazik, Orbán pedig a lengyel kártyára játszik, sokatmondóan jelzi, hogy a kocka még nincs elvetve. Mindkét fél a pártérdekeket tartja szem előtt az európai választások közeledtével. És minden látszat ellenére a rafináltan cinikus magyar vezetőnek vannak jobb aduk a kezében. Nem kell tekintettel lennie sem szabad sajtóra, sem erős ellenzékre, azokat gyakorlatilag már kikapcsolta. Tőle függ, hogy netán mégiscsak elfogadja-e a Weber által annyira áhított rossz kompromisszumot.

https://derstandard.at/2000099351745/Orban-der-Pokerspieler

FT

financial_times.jpg

A magyar ellenzék küszködik, hogy folytassa a közös harcot Orbán Viktor ellen, miután alábbhagytak a tiltakozások, eltérnek a meghirdetett célok, ráadásul erősödik a pártokra nehezedő pénzügyi és sajtónyomás. Berg Dániel a Momentumból úgy látja, hogy nem lehet kint tartani az embereket az utcákon, a kisebb megmozdulásoknak meg nincsen értelmük. A következő kulcsfontosságú próbatétel a csütörtökre meghirdetett nagy sztrájk lesz, amikor is a diákokkal, szakszervezetekkel és civilekkel fognak össze, csak éppen fogy a lendület. Tóth Csaba a Republikon Intézettől úgy értékeli, hogy túlságosan is sokrétűek a törekvések, és ha elvész az energia, akkor kifulladnak a tüntetések és nincs is megfelelő szervezeti keret, hogy újabbakat hozzanak tető alá. Ami a munkabeszüntetéseket illeti, az érdekképviseletek mást akarnak, mint a pártok, mert előbbiek a béremelést és a jobb munkafeltételeket szorgalmazzák, utóbbiak viszont politikai változást szeretnének.

Csáky Zselyke a Freedom House-tól úgy értékeli, hogy az ellenzék nem tudott élni a kínálkozó lehetőséggel, pedig egy időben a lakosság csaknem kétharmada elégedetlen volt a hatalommal. Ez az arány december óta mostanra visszaesett 51 %-ra. A kormány különösen a Jobbikot igyekszik lejáratni, hogy megakadályozza az összefogást. A pártok vezetői azonban hetente találkoznak és közös listát terveznek az őszi önkormányzati választásokra. Csakhogy a Momentumra, a Jobbikra és a Párbeszédre súlyos bírságot vetett ki a hatóság és ez a létüket veszélyezteti. A Számvevőszék cáfol minden politikai szándékot. A Fidesz hívek szerint a gyengülő ellenállás azt tükrözi, hogy az ellenerők nem tudnak hatást gyakorolni a szavazópolgárokra. Tóth Csaba szerint ezzel együtt igen fontosak a demonstrációk, mert mutatják, hogy sebezhető a kormány.

https://www.ft.com/content/0d8ede18-3f61-11e9-9bee-efab61506f44

Die Zeit

die_zeit.jpg

Orbán Viktor mindenféle kedvezménnyel és szinte határtalanul rugalmas munkaidővel csalogatja Magyarországra a német autógyárakat, ám gazdaságpolitikájának megvannak a maga következményei. 2010 óta a magyar valóságnak szerves részét képezik az olyan nacionalista és antiszemita összeesküvés elméletek, mint amit a Juncker elleni hadjárat is tükröz. Azonban a Néppárt immár megelégelte, úgy hogy a Fideszt napokon belül kitehetik a pártcsaládból. Az olyan liberális vezetők, mint Macron, már évek óta elkerülik Budapestet. Ezúttal Weber is elhatárolta magát Orbán gyűlölettel teli jelszavaitól. Vagyis a politika reagál, sok nyugati nagyvállalat számára azonban továbbra is kedvelt célpontot jelent a magyar piac.

A Bosch most jelentette be, hogy jelentősen kibővíti hatvani üzemét. Még becsvágyóbbak a BMW tervei. Az állami támogatásokon és az alacsony adókon kívül vonzó tényező a földrajzi közelség is. Ám egyre kevesebb a szakképzett munkaerő. 10 év alatt legalább 600 ezren hagyták el az országot, mert elégedetlenek voltak a munkakörülményekkel, bár azok nagyon is tetszenek a befektetőknek. Az Eurostat szerint Magyarországon egy munkaóra két éve valamivel több mint 9 euróba került, járulékokkal együtt, Németországban ez az érték: 34 euró. A megélhetés ugyanakkor egyre drágább. Így érthető, hogy az Audi kénytelen volt belemenni a 18 %-os béremelésbe. De a győri munkások így is csak harmadát keresik meg annak, mint amit a német kollégák. És akkor még nem beszéltünk a túlórákról. Kérdés, hogy a túlmunka képes megoldani a munkaadók gondjait. Várható ugyanis, hogy a rabszolga törvény miatt csak még többen vándorolnak ki Nyugatra.

https://www.zeit.de/wirtschaft/2019-03/ungarn-autoindustrie-deutsche-unternehmen-arbeitsgesetze

Facebook Comments