Ebben is világbajnokok vagyunk.Miután az MTI hírt adott róla, a teljes magyar média – még a kormányfüggetlenek kevesek közül is – átvették, hogy micsoda hatalmas sikert értek el már megint a magyarok. Ti. hogy a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) hagyományos év végi szavazásán
- Hosszú Katinka a negyedik,
- Milák Kristóf a nyolcadik,
- a Győr női kézilabdacsapata az ötödik helyen végzett.
Ez kétségtelenül nagy eredménynek tűnik; a sport hivatásos szakértői úgy látták, hogy minden kategóriában a világ élvonalába tartozik Magyarország.
A szavazás megerősíti hitében az átlagmagyart: országa igazi sportnagyhatalom.
Akár ezt is gondolhatnánk, és a magyarországi média nagy része ezt is gondolta. Csont nélkül benyalták sokan, anélkül, hogy kicsit is utánanéztek volna.
Az AIPS Media saját hírében a listát böngészve – amelyen egyébként Lionel Messi, Simone Biles és az FC Liverpool végzett az élen – először az tűnik fel, hogy sehol sincs a 2019-ben a 6. Super Bowlját megnyerő New England Patriots és irányítója, Tom Brady, de hát minden ilyen lista szubjektív, és különben is, február régen volt, ki emlékszik már rá.
Még meglepőbb, hogy a 200 pillangón világbajnok Milák 2 hellyel megelőzte a 100 méteres síkfutás világbajnokát, de hát van ilyen, ők így látták.
Az azonban már igazán meghökkentő, hogy a magyar úszó 8 helyezéssel verte azt a Caleb Dresselt, aki 6 aranyat (közte 4 egyénit + 2-2 váltóaranyat és -ezüstöt) nyert azon a versenyen, amin Milák egyet. A mi fiunk ugyan hatalmas világcsúccsal lett világbajnok nyáron Dél-Koreában, de az amerikai szintén, a magyar pillangózó mégis utcahosszal, háromszor annyi szavazatot kapva győzte le ezen a voksoláson.
És még többel a mellúszás királyait, a brit Peatyt és az orosz Csupkovot.
Ez már nem pusztán szubjektív vélemény. Itt már nem arról van szó, hogy nehéz összevetni a körtét a naranccsal, a cselgáncsozót a biciklistával, az úszót a futballistával és a golfozóval. Ez már egyértelmű fogalmatlanság, amit semmi sem indokol, amit racionálisan nem lehet alátámasztani.
Egyáltalán kik szavazták meg ezt a listát?
Az AIPS-ben volt annyi ténytisztelet, hogy ezt nem hallgatták el (szemben az MTI-vel, meg a Nemzeti Sporttal). A hírükben szerepel, hogy 102 ország 331 újságírója szavazott. A végén pedig azt is elárulták, hogy melyik országból mennyien, és ez az igazán érdekes.
Kiderül belőle, hogy
a voksok több mint 10 százalékát magyar sportújságírók adták le.
- Toronymagasan a legtöbbet.
- A 331-ből 37-et.
- Ami több mint háromszor annyi, mint a második legtöbb bolgároké (12).
- És több mint 2-4. helyezetté összesen.
Az eredmény relevanciáját jól jelzi, hogy például a ghánai újságírók 10 szavazatot adtak le, míg a sportban közismerten jelentéktelen Egyesült Államokból csak négyen szavaztak.
Ezekből tisztán látszik, hogy a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség egy jelentéktelen gittegylet – végrehajtó bizottsági tag: Csisztu Zsuzsa, az európai szekció alelnöke: Szöllősi György (lásd fönt, az MSÚSZ-tól kölcsönzött képen) -, “hagyományos évvégi” szavazása pedig teljesen komolytalan.
De ezt nem sokan tudják, ezért az AIPS szavazásáról halló, a hírt olvasó átlagmagyar most alighanem büszke arra, hogy milyen magasra értékelt, sportágtól függetlenül ismert és elismert sportolói is vannak az országnak. (Nem volt hát hiába a – professzionális – sportba öntött sok százmilliárd.)
Pedig inkább arra kellene büszkének lenni, milyen ügyesen tudtak manipulálni a miniszterelnök házi sportújságírójának emberei egy érdektelen szavazást, amit aztán a kormánypropaganda eladott, mint újabb világraszóló magyar sikert.
Igazi illiberális tempó: ha azt akarod, hogy szerepelj a listán, magad állítsd össze.
Innen nézve már az sem tűnik véletlennek, hogy az AIPS kongresszusát egy hónap múlva éppen Budapesten rendezik. Azaz közpénzből fizetünk nekik, mert megengedték, hogy felszavazzuk magunkat a listára.