Magyarországon éppen azok félnek a legkevésbé, akiknek a legtöbb okuk lenne rá.
A Titanic nagy sebességgel tart a jéghegy felé. Az utasok egy része tagadja, hogy lenne ott jéghegy. Mások gyorsítást követelnek, és hogy a zenekar játszon tovább. A kapitány teljesíti a kérésüket.
- A járvány magyarországi halottainak a száma szombatra elérte a 800-at.
- A fertőzöttek száma naponta 1000 fölött nő, de ez nem valós adat, mert az egészségügy elérte a tesztelési maximumát.
- 700-nál többen vannak kórházban koronavírussal, az egészségügyben már katonailag kell átcsoportosítani az orvosokat és ápolókat, mert néhány helyen az összeomlás fenyeget.
- Egy amerikai járványkutató intézet a rendet extrapolálva 12 ezernél több koronavírusos halottat jósol Magyarországra az idén.
De a Fidesz-kormány nem tesz semmit. Az eddigi intézkedések kimerültek a határellenérzés visszaállításában (de bárkit átengednek, akinek van útlevele, a kormány kocsmák bezárásában 11-kor, és hogy bevezették a lázmérést az ovisoknál.
Orbán ezt azzal indokolta, hogy az emberek döntöttek, az országnak működnie kell. Azaz a kormánypárti szavazók nemzeti konzultációnak nevezett nemreprezentatív hangulatfelméréséből Rogánék azt olvasták ki, hogy a népesség nagyrésze inkább vállalja a kockázatot, mintsem elszenvedjen bármiféle korlátozást. Innen nézve érdemes megismeri, hogy milyen is az
a közhangulat, amivel nem mer szembemenni a Fidesz.
Egy reprezentatív közvéleménykutatás szerint árnyaltabb kép. Mondható, hogy a népesség kicsi többsége egyetért a kormány irányával, azaz hogy ne tegyen semmit, legfeljebb 11 helyett már 10-kor zárja be a kocsmákat. De úgy is össze lehet foglalni, hogy a választókorú lakosság kétharmada szorgalmaz érdemi lépéseket.
A Pulzus a Napi.hu-n megjelent mérése szerint a felnőtt magyar lakosság
- 31%-a véli úgy, hogy a kormány által követett irány jó,
- 22%-a további intézkedéseket tart szükségesnek,
- 44% viszont az egész irányt rossznak tartja.
- 3% a vírus létezését sem hiszi el.
A valóságot totálisan ignoráló vírustagadók átszámolva negyedmillióan vannak. Jellemzően középfokú végzettségűek, és falun élnek. Nekik is van választójoguk.
Az adatokat korcsoport, lakóhely, az iskolázottság és nem szerinti bontásban átnézve feltűnő, hogy a kormány járványkezelési stratégiájának értékelése szinte perfekt módon leképzi a Fidesz-ellenzék törésvonalat.
- Minél nagyobb településen él valaki, minél képzettebb és minél fiatalabb, annál elégedetlenebb az Orbán-kormány semmitevésével.
- A falusiak és a kevésbé iskolázottak viszont támogatják a legfeljebb látszatcselekvést.
És ami különösen váratlan, az idősek is, hiába ők a legveszélyeztetettebb népcsoport. Körükben ugyan nem magas a vírustagadók aránya, de
- 41%-uk szerint elég, amit a kormány eddig csinált (a fiatalabbaknál ez 26-27%);
- és csak 36% szerint rossz az irány (a fiatalabbaknál ez 47-48%).
Ebből az látszik, hogy
pont azok félnek a legkevésbé, akiknek a legtöbb okuk lenne rá.
Pedig éppen ők azok, akiknek a legkevesebb okuk lenne a munkájuk elvesztésétől tartani, merthogy nyugdíjasok vagy akiknek a legkevesebb gondjuk lenne az iskolák bezárásából, mert a gyerekeik már bőven felnőttek.
A nyugdíjasok, továbbá a falusiak.kisvárosban élők és alacsony iskolázottságúak (aka. Fidesz-szavazók) elvárásainak engedve Orbán szombaton bejelentette, hogy semmiféle érdemi korlátozó lépést nem tervez:
Mindannyian látjuk, hogy a járvány felszálló ágban van, és amíg nincs vakcina, ott is marad.
Hangulatjavító intézkedésként ellenben megemelik az egészségügyi béreket, noha attól sem több orvos és ápoló, se kevesebb fertőzött nem lesz.
A Titanic tartja az irányt, az utasok jól érzik magukat, a zenekar játszik tovább, és már a pezsgőt is ingyen adják.