Jól megmondta nekünk Orbán Ráhel tavaly decemberben: ő és férje, Tiborcz István a saját lábukon állnak, és saját erőből boldogulnak.
Hát persze. Mi sem “bizonyítja” ezt jobban, mint hogy Orbán kormánya a napokban elfogadtatta a “Lex Tiborcz”-nak csúfolt jogszabályt. Ennek értelmében ezentúl a miniszterelnök hozzátartózójának (tehát Tiborcz Istvánnak) cége is részt vehet közbeszerzéseken. Illetve a bármelyik döntéshozóé. Nem probléma, ha közeli a hozzátartozó, ha
nem élnek közös lakásban.
Mindenki jól tudja, hogy a házaspár “önállósodásához” eddig is közpénzből finanszírozott megbízások kellettek.
Korábban az Átlátszó remekül összefoglalta, milyen hozománnyal érkezett az Orbán családba Tiborcz István. Illetve Ráhel álszent Facebook-posztja után összeszedték azt is, milyen “keményen megdolgozott” Tiborcz vállalkozásának sikereiért.
Most vegyük sorba azt is, hogy Ráhel hangzatos odamondása óta eltelt egy év alatt mit is csinált Tiborcz István “önerőből”.
Balatoni kikötő
Januárban Tiborcz és üzlettársai érdekeltségébe került a keszthelyi kikötő és több kikötői ingatlan is. Természetesen a vasárnapi zárvatartás alól a keszthelyi kikötő is mentesült. Tiborcz májusban szállt ki a kikötőbizniszből. Legalábbis ekkor már cége nem volt a tulajdonosok között.
(Nem ez volt az egyetlen üzlet, amit Keszthelyen kötött Tiborcz. Korábban egy másik cége, az Elios Zrt. Keszthelyen is megnyerte a közvilágítás korszerűsítésére vonatkozó tendert 404 millió forint értékben.)
Rendőrségi nyomozás
Márciusban rendőrségi nyomozás indult Tiborcz sikeres közbeszerzései miatt. Az Elios Zrt. ugyanis 2014-ben 2,9 milliárd forint értékben négy közbeszerzést is elnyert Hévízen, Szekszárdon, Mezőhegyesen és Kalocsán. A nyomozás azonban nem tartotta vissza Tiborcz cégét a pályázástól.
12 nyertes pályázat áprilisig
Áprilisig 15-ből 12 közbeszerzésen indult és nyert Tiborcz közvilágítással és mindenféle LED-lámpákkal foglalkozó cége. A pályázatok összértéke cirka négymilliárd forint volt (és még fél évnél se jártunk).
Érdekesség, hogy például a zalaegerszegi és pécsi közvilágítás korszerűsítését is hitelből fizették ki Tiborczéknak az önkormányzatok. Gyálon pedig annak ellenére nyert az Elios, hogy volt olyan cég, ami kedvezőbb árral pályázott.
Márciusban kipattant egy olyan hír is, miszerint már nem csak hazai közvilágítási tendereken vesz részt Tiborcz. Szlovákiában bejegyzett cégek mögé bújva fél milliárdos közbeszerzést nyert. Illetve nem ő, hanem az üzlettársa, de ez ugye nem igen változtat a lényegen.
Még több elnyert pályázat
Orbán veje világította ki a Tatabányai, Újpesti stadiont, és további közbeszerzést nyert Siklóson és Cegléden is.
Áprilisi törés
Tiborczék több olyan pályázaton is indultak, ahol eleve csak az ő cégének volt esélye a nyerésre, hiszen egyértelműen rá szabva írták ki a pályázatot. Áprilisban azonban Lázárék közbeszóltak, és több olyan dolgot is kifogásoltak, ami eddig segítette Tiborczékat.
Sao Paolo-i babérok
Mindenközben a külügyminisztérium mindent megtett azért, hogy magyar cég ledesíthesse Sao Paolo közvilágítását. (Vajon melyik cég???) Sőt, Magyar Levente államtitkár személyesen is elment Brazíliába, hogy pussolja a magyar közreműködést.
Pálinkabiznisz
Áprilisban Tiborcz igazgatósági tag lett egy 7,59 millió forintos alaptőkéjű desztillált szeszes ital gyártásával foglalkozó cégben is.
Megszabadult a cégeitől
Májusban Tiborcz eladta az összes olyan cégét, ami állami megrendelésben részesült. Tette mindezt “az őt és a családját ért folyamatos támadások miatt”. (Az új tulajdonos a Várkert Bazárt felújító lett.) Nem is vacakolt sokat egyébként Tiborcz. A cégért kapott pénzért rögtön vett egy másikat. Az információ-technológiai szaktanácsadásra szakosodott HCS Experts Kft.-t tavaly 553 millió forintos forgalom mellett 50 millió forint nyereséget hozott össze.
Hobbi
Az önerőből boldogulás mellett persze hobbijainak is hódol Tiborcz. Augusztusban a Sziget VIP-vendégeként bulikázott. Októberben pedig pár festményre is beruházott a házaspár. Hincz Gyula Kompozíció című festménye 6,5 millióért lett az övék. Mellé pedig hazavitték Háry Gyula Velence című alkotását is potom 400 ezer forintért.
Brüsszel is rászállt
A nyár elején (a rendőrség mellett) több EU-s szervezet is nyomozni kezdett az Elios cég után a Tiborcz alatti gyanús körülmények között lebonyolított közbeszerzései kapcsán. Tiborzc ügyei körül az EU csalásellenes szervezetének (OLAF) nyomozói és az EU egy másik szervezete is vizsgálódni kezdett.