Erősödik a nyomás Orbánra, de ő nem hagyja magát zavartatni – egyelőre

Erősödik a nyomás Orbánra, de ő nem hagyja magát zavartatni – egyelőre

Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje, 2017. április 12.

orban_soros.jpg

 

A hangos sajtószemlét meghallgathatja itt. 

 

New York Times/Yahoo/Washington Post/AP

new_york_times.jpg

A német külügyi államtitkár értetlenségét fejezte ki a magyar nagykövetnek a felsőoktatási törvény és amiatt, hogy az a CEU ellen irányul. Michael Roth kiemelte: Magyarországon jelenleg sok olyasmi történik, ami nyugtalanítja Németországot. Azt érzékelik, hogy a magyar fél mind keményebb vonalat visz az EU-val és annak intézményeivel szemben. Közben a  washingtoni Külügyminisztérium azt sürgeti, hogy a magyar kormány függessze fel felsőoktatási reform alkalmazását. A szóvivő szerint ajánlatos volna felülvizsgálni a parlamenti döntést és vitát kezdeni az egyetemmel, illetve más, érintett intézményekkel minden aggály tisztázására. A nyilatkozat úgy ítéli meg, hogy a jogszabályt szélesebb keretekben kell értelmezni, mert az befolyásolhatja más amerikai egyetemek működését is Magyarországon.

 

New York Times

new_york_times.jpg

Fokozódik a nyomás Magyarországra, miután az olyan törvényt fogadott el, amely végeredményben bezáratná a Közép-Európai Egyetemet. Megfigyelők szerint a lépés része a szabad véleménynyilvánítás joga ellen indított hadjáratnak, egyébiránt pedig az a célja, hogy újabb ellenséget kreáljon, ezúttal Soros György személyében, mivel ő Orbán Viktor szemében a globáltőke befolyását testesíti meg. Lőke András a Transparency Internationaltől úgy látja, hogy a hatalom egyetlen sikertörténetet tud felmutatni, a kerítés megépítését, mert az emberek azt szeretik, hogy nem jönnek a migránsok. Ami pedig az illiberális rendszert illeti, az természetes ellenségének tekinti a liberálist, főleg ha azokat olyan alapítványok támogatják, amelyet a Fidesz nem ellenőriz. Szelényi Zsuzsa (Együtt) azt mondja, hogy a kabinet az utóbbi két évben összeesküvési elméletet gyártott, az állítva, hogy Soros az egész világon érvényesíti befolyását.

Az ENSZ szólásszabadság ügyében illetékes jelentéstevője úgy nyilatkozott, hogy a magyar jogszabály nagy valószínűséggel sérti a tanszabadság elveit. Hasonlóképpen vélekedik budapesti látogatása után az amerikai helyettes államtitkár. A Bizottság ma tárgyal az ügyről, de várhatóan megvitatja azt is, hogy a magyar kormány korlátozni igyekszik az EU illetékességét pl. a bevándorlásban és a gazdaságban. Az EMMI azt közölte Palkovics László brüsszeli látogatását követően, hogy az unió remélhetőleg nem segíti Soros megtévesztő kampányát és képes lesz objektív véleményt alkotni. Orbánt közben a jelek szerint nem rendítik meg a bírálatok. Hívei változatlanul megvetően nyilatkoznak az üzletemberről.

 

Washington Post

washington_post_1.jpg

A Közép-Európai Egyetem továbbra sem hajlandó semmiféle párbeszédre a tanszabadságról, úgy ítéli meg, hogy arról nincs mit tárgyalni. Ám a jelek szerint süket fülekre talált az ezen felül javasolt egyeztetés, hiszen Áder János aláírta a törvényt. Ignatieff rektor elmondta, hogy a világ minden tájáról özönlenek hozzájuk a szolidaritási nyilatkozatok, miután létveszélybe került a CEU. Dehát a jelek szerint az új jogszabály célja éppen a tanintézmény és Soros megbüntetése. Egyben újfent bizonyítja, hogy Orbán elfordul a demokratikus értékektől. A rektor kifejtette, hogy a kormány a szabad intézményeket akarja felszámolni, ám azok létezése kulcs a demokráciához. A miniszterelnök ugyanakkor nagyjából azzal magyarázta meg a törvényt, hogy Magyarország mindenek előtt. Békés Gáspár, az egyetem diákja viszont úgy értékeli, hogy az Orbán-rezsim fél a kritikus gondolkodástól és a CEU a szabad gondolat egyik utolsó bástyája.

 

Reuters

reuters.jpg

Washington és Brüsszel újból bírálta Magyarországot a Lex CEU miatt. A térségért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes kijelentette, hogy aggasztó, milyen hatással van a jogszabály az egyetemre, annál is inkább, mert látnivaló, hogy az egész az egyetemet veszi célba, noha itt egy fontos amerikai-magyar intézményről van szó. A jelentés megjegyzi, a magyar kormánynak nem csak a felsőoktatás, hanem a migráció, az energiapolitika, de amiatt is ellentétei támadtak Brüsszellel, illetve több európai szövetségesével, mivel Orbán egyre inkább állami ellenőrzés alá kívánja vonni a független sajtót, a civil szervezeteket és az igazságszolgáltatást. A Bizottság szóvivője hangsúlyozta, hogy ezek a kérdések összekapcsolódnak.

 

Bloomberg

bloomberg.jpg

A korrupció egyre szembeötlőbben jellemzi Orbán uralmát, de a hatalom most egy egész egyetemet próbál ellopni. Az államfő jóváhagyta a törvénymódosítást, amelynek célja, hogy lehetetlenné tegye a CEU működését. Merthogy az szembenáll az illiberális demokráciával, ami egyre inkább a választások útján szentesített populista tekintélyuralom formáját ölti – putyinizmus, magyar jellegzetességekkel. Kim Lane Scheppele, a Princeton-i Egyetem jogászprofesszora azt mondja, hogy a kormányfő már két éve ördögnek kiáltotta ki Sorost, így várható volt, hogy a hatalom előbb-utóbb nekiront az általa támogatott intézményeknek, köztük a CEU-nak és több civil csoportnak. Lehet, hogy Trump győzelmével a miniszterelnök elérkezettnek látta az időt, hogy felszámolja az egyetemet, miközben Magyarország változatlanul élvezi az uniós tagság előnyeit, beleértve az anyagi forrásokat.

Idáig az amerikai elnök nem adta Washington áldását Orbán keresztes hadjáratára. Meg sem szólalt. Viszont a Külügy – vagy a Fehér Ház tudomásával, vagy anélkül – hivatalosan felszólította Magyarországot, hogy az ne veszélyeztesse az egyetemet jogi szőrszálhasogatással. Fodor Éva rektorhelyettes azt mondja, manapság kockázatos nyíltan kiállni ilyen ügyekben, civilek és egyetemek mégis a CEU védelmére keltek. Amíg Trump nem foglal állást akár egy twitter formájában, az unióra marad, hogy szembeszálljon a demokratikus szabadságjogok elleni legújabb támadással. Ha az EU nem elég gyors, lehet, hogy az egyetemet eltűntetik Budapest szívéből.

 

Süddeutsche Zeitung

suddeutsche.jpg

Nem sokan hittek Magyarországon abban, hogy Áder János megvétózza az új felsőoktatási jogszabályt, mert a Fidesz legfelső vezetéséből jó páran egyértelművé tették, hogy ragaszkodnak a reformhoz. Szerintük a masszív külföldi tiltakozás csak azt bizonyítja, hogy Soros bosszút akar állni, főleg, amiért a civil szervezeteknek átláthatóbbá tenniük gazdálkodásukat. Hogy mi lesz a CEU-val ezek után, az egyelőre teljesen bizonytalan.

 

Die Zeit

die_zeit.jpg

A lap úgy látja, hogy a Fidesz a Jobbik szavazóira hajt, és ehhez Soros szívesen látott ellenség. A záporozó tiltakozások közben leperegtek Áder Jánosról, pedig az egyetem erényeit még kormánykörökben sem vitatják. A nemzeti-populista Orbán azért folytat hajtóvadászatot a tanintézmény ellen, mert igazából annak alapítójával van baja. A nyílt társadalom szöges ellentétben áll az illiberális demokráciával. Krekó Péter a Political Capitaltől azt mondja, a kormányfőnek erős ellenfélre van szüksége, hogy mozgósítsa saját táborát, és maga pedig a magyar szabadságharcos őstípusaként jelenjen meg. Tudatosan keresi a viszályt a nemzetközi színtéren, hogy tavasszal jól szerepeljen a választáson. Soros közben idális bűnbak: zsidó, pénzügyi spekuláns, és gazdag. Optimálisan megfelel az antiszemita színezetű összeesküvési elméleteknek. Úgy tűnik, hogy a miniszterelnök Putyin nyomdokaiban halad. Ám ha erős ellenállásba ütközik, kellőképpen rugalmas, lásd az internetadót vagy az olimpiát. A CEU kipaterolásához viszont ragaszkodik. Attól nem kell tartania, hogy kizárják az Európai Néppártból. És úgy néz ki, hogy immár semmiképpen sem lehet kizárni: elköltözik az ország messze legtekintélyesebb egyeteme.

 

Die Presse

die_presse.jpg

Az újság úgy tudja, hogy a Bizottság két lehetőség vitat ma meg Magyarország ügyében: az egyik, hogy azonnal eljárást indítson, a másik pedig, hogy ellenőrzi, az új felsőoktatási törvény mennyire áll összhangban az európai normákkal. Egy szóvivő azt közölte, hogy még nem dőlt el, melyik lehetőséget választják, ám megvitatják a civil szervezetek tevékenységének készülő újraszabályozását, valamint a Brüsszel elleni kampányt is. Orbánra eközben fokozódik a nyomás a Néppárton belül is. Joseph Daul, az EPP elnöke rámutatott, a lényeg az, hogy ne sérüljön az oktatás szabadsága, és hogy fennmaradjon a nézetek nyíltsága és sokszínűsége.

 

Der Standard

der_standard.jpg

Orbán Viktort meg kell állítani, mert ha nem szállnak szembe vele sürgősen, akkor populista elvbarátaival együtt teljesen leépíti a demokráciát és szétveri Európát – állapítja meg az elemzés. 2010 óta dolgozik az autoriter rendszer felépítésén. Egész kormányzását e célnak rendeli alá. Átalakította az államapparátust, megszüntette az iskolák és egyetemek autonómiáját. Megfelelő vonalra állította a sajtót, részben elnyomó törvényekkel, részben úgy, hogy baráti oligarchák bevásárolták magukat az orgánumokba. Még van egy-két civil szervezet, amely igencsak hozzáértően bírálja a hatalmat, ám ők az orbáni terv útjában állnak. A CEU ehhez csak ráadás. A demokrácia felszámolása, valamint a civilek és a Közép-Európai Egyetem elleni hadjárat ellentmond az EU értékeinek. Brüsszel idáig lagymatagon reagált, de saját maga alatt vágja a fát. Orbán azok vezére akar lenni, akik elbizonytalanodtak egész Európában és fogékonyak lettek a populista szirénhangokra.

 

The Times

the_times_1.jpg

Merkel leállította a menedékérők visszatoloncolását Magyarországra, amíg az Orbán-kormány nem ad biztosítékokat, hogy ezeket az embereket nem veszik automatikusan őrizetbe a déli határon lévő táborokban. A német vezetés az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának felhívására reagált a döntéssel. Az EU dublini rendszere értelmében a tagállamok visszaküldhetik a migránsokat oda, ahogy azokat először regisztrálták az EU területén. A németek tavaly 294 embert adtak vissza ilyen alapon a magyar félnek. Az UNHCR főnöke azt közölte, hogy Magyarország jelenleg 110 embert, köztük 4, kísérő nélküli gyereket tart bezárva a tranzitövezetekben. Megjegyezte, hogy a múlt hónap vége, vagyis az új szabályozás életbe lépése óta tovább romlott a menedékkérők helyzete az országban. Egyben súlyos aggodalmát fejezte ki, amiért sorra jönnek a jelentések az illegális határátkelőkkel szembeni rossz bánásmódról, valamint erőszakról.

 

Süddeutsche Zeitung

suddeutsche.jpg

A kommentár Európa köszörűkövének nevezi Magyarországot, ahol Orbán Viktor úgy viselkedik, mint balta az erdőben. Már kivágta az emberi jogokat és felaprította a menekültek jogait. Senki sem akadályozta meg és ez arra bátorította, hogy egyre messzebb merészkedjen. Most már internáltatja, kínoztatja a migránsokat. Itt három fokozatot lehet megkülönböztetni: ócska, ócskább, orbáni. A menedékjog az ő esetében a menedék megszüntetését jelenti. Mindent megtesz annak érdekében, hogy az ország lehetetlenné váljon az unió tagjaként. Az EU túl későn reagál, most is csak azért teszi, mert az ENSZ menekültügyi főbiztosa felsikoltott. Németország senkit sem küld vissza a magyarokhoz, mert nálunk délibáb a menedék, de a berlini döntésre, ha az ennyiben marad, Orbán csak röhögne a markába. Brüsszelnek elő kell vennie a szankciós eszköztárat. Egyébként Afganisztánba visszatoloncolják az embereket, Magyarországra nem. Ezt a szörnyű paradoxont már nemcsak a menekültek képtelenek felfogni.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments