Először is azért, mert láthatóan meghátrálni kényszerültek: most már elég a kormánynak a New York állammal való megállapodás is, hogy maradhasson a Magyarországon a CEU. De a saját törvényük szerint nem elég.
A hvg.hu híre szerint zajlanak az egyeztetések
Altusz Kristóf, a Külügyminisztérium tárgyalások lebonyolításával megbízott helyettes államtitkára és New York-i kormányzat illetékese, egy-két héten belül pedig az aláírás is megtörténhet.
A lap szerint az Orbán-kormány sok tekintetben puhít az álláspontján, de a leglényegesebb mégiscsak az, hogy egyáltalán leültek tárgyalni, és elfogadták tárgyalópartnernek New York államot.
Ez azért figyelemreméltó, mert az eredeti szándék kifejezetten az volt, hogy a szövetségi (washingtoni) kormányzattal akarnak tárgyalni. Ezt egy pillanatig nem is tagadták. Már a törvény elfogadása előtt erről beszélt például Répássy Róbert, a parlamenti törvényalkotási bizottság fideszes alelnöke.
Azután ezt a hivatalos kommunikációban felváltotta a sorosozás, kamuegyetemezés, a magyar egyetemek esélyegyenlősége, de a lényeg mégiscsak az volt, amit Répássy is is mondott:
(a CEU) vezetőinek a saját kormányuknál kell lobbizniuk, hogy az állapodjon meg a magyar kormánnyal.
A törvény tervezetében még az szerepelt:
„(1) Magyarország területén külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó
képzési tevékenységet, ha
a) magyarországi működésének elvi támogatásáról szóló nemzetközi szerződés kötelező hatályát
a szerződő felek elismerték,
Az elfogadott változat már így fogalmaz:
„(1) Magyarország területén külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha
a) magyarországi működésének elvi támogatásáról szóló, Magyarország Kormánya és a külföldi felsőoktatási intézmény székhelye szerinti állam Kormánya által kötött – föderatív állam esetében, amennyiben a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult, annak központi kormányzatával létrejött előzetes megállapodáson alapuló – nemzetközi szerződés kötelező hatályát a szerződő felek elismerték,
A kettő között az történt, hogy az USA budapesti nagykövetsége felvilágosította a magyar kormányt, hogy
- az Egyesült Államok föderatív állam,
- a központi kormányzat oktatási kérdésekben nem illetékes.
Erre a Fidesz-KDNP beleírta a törvény szövegébe, hogy külön a washingtoni adminisztrációval akarnak tárgyalni, akkor is, ha az nem illetékes.
Sőt, a törvény szövege szerint akkor különösen.
Ezek után hiába nyilatkozza azt Szijjártó, hogy
nagyon gyorsan meg lehet ám állapodni a magyar kormánnyal, valaki nem politikai balhét akar kreálni,
ez a megállapodás semmiképpen nem az, amit Orbánék akartak kötni. Ők Trumppal szerettek volna egyezkedni, legrosszabb esetben Tillersonnal.
Májusban ki is kukáztak 3 olyan megállapodást, amit az amerikai és a magyar kormányzat kötött oktatási ügyekben, de a New York állammal aláírandó szerződés (amelynek az elődje amúgy hatályban volt), semmiképpen nem ilyen.
És ebből fakad a másik probléma (amiről korábban itt írtunk).
A budapesti és a washingtoni kormány között ugyanis semmilyen olyan tárgyalás nem történt, amit a CEU ügyében előzetes megállapodásnak lehetne tekinteni.
- A magyarországi amerikai követség egyszerűen elhajtotta Szijjártóékat.
- Trump pedig, aki akármennyire is ideológiai szövetségese Orbánnak, nem engedett a zsarolási kísérletnek, és levegőnek nézte Orbánt.
A probléma ezért az, hogy a felsőoktatási törvény jelenleg hatályos szövege szerint hiába állapodott meg az Orbán-kormány már 2 Magyarországon működő amerikai egyetemmel, és 1-2 héten belül szerződik a CEU-val, az nem jogosítja fel ezeket az intézményeket, hogy Magyarországon “oklevelet adó képzési tevékenységet” folytassanak.
Törvényesen nem.
Mert nincs meg a központi kormányzattal való előzetes megállapodás.
Duplán esett tehát pofára Orbán.
- Egyrészt hiába próbált generálni egy problémát, hogy fölkerüljön a térképre, ne nézzenek át rajta, az amerikai elnök találkozzon vele – lesöpörték az asztalról.
- Másrészt módosítani kell a törvény szövegét, ha azt akarják, hogy törvényesen működjön Magyarországon a 3, itt jelen lévő amerikai egyetem, köztük a CEU. (Ha nem akarnák, akkor nem kellett volna egyezkedniük már az amerikai tagállamokkal sem.)
Már a New Yorkkal kötött megállapodás is meghátrálás. A törvény majdani módosítása nagyon látványos kudarc lesz.
Adtak a szarnak egy pofont. Kettőt kaptak vissza.