Kósát nem felemeli, hanem kirúgja Orbán és a politikai süllyesztőbe küldi

Kósát nem felemeli, hanem kirúgja Orbán és a politikai süllyesztőbe küldi

Második kormányrakerülése óta már a harmadik frakcióvezetőjét nyírja ki a miniszterelnök azzal, hogy a kormányába emeli őket. klov.jpg

Miniszteri posztot azonban egyiknek sem akart adni először. Ez azért erősen arra utal, hogy elsődleges cél nem a felemelés, hanem a leváltás és eltüntetés.

Amit Kósa Lajos leváltásáról tudunk:

  • a leváltásról maga Orbán Viktor döntött. Ezt Gulyás Gergely árulta el a 24.hu-nak, majd az ATV-nek annyiban finomított, hogy a miniszterelnök tesz javaslatot. Ne legyen kétségünk: Orbán dönt; javasol és nem szereti, ha a javaslatát visszautasítják.
  • Kósa nem akart távozni: a hvg.hu-nak meg is említette, hogy még akár 100 évig is maradt volna.
  • A leváltást célzó vita Orbán és Kósa között olyannyira elhúzódott, hogy Kósa nem jelent meg egy előre megbeszélt tévészereplésen sem az ATV-ben.
  • Továbbá a hvg.hu-nak először azt mondta, nem akar halászati miniszter lenni, és a negyedórával később a folyosóról hívatta vissza az újságírót, hogy elismerje, mégiscsak távozik a frakció éléről.

Ez így, együtt, de külön-külön is arra utal, hogy

Orbán akarta mindenképp leváltani Kósát.

Mindegy hová, csak el a frakciótól. És ami ezzel jár: messzire el a Fidesz elnökségétől.

A Fidesz 1990-2010 közötti 20 évet mindössze 6 parlamenti frakcióvezetővel bírta ki: Pokorni, Szájer, Áder és Navracsics is kitöltötte a parlamenti ciklust. Csak Orbán és Kövér között volt váltás 1993-ban, mert előbbit a párt elnökévé választották.

2010 és a kétharmad után viszont beindult a körhinta: Orbán nem engedi meg, hogy bármelyik frakcióvezető is megmelegedjen a posztján. Ha be akarnak kerülni a kormányba, akkor nem csinál belőlük minisztert, ha meg maradni akarnak, akkor kreál nekik egy új posztot a kormányban.

2010-ben Lázár János kapta a frakciót – leginkább azért cserébe, mert nem lehetett belügyminiszter (az Pintérnek volt fenntartva), a súlytalan honvédelmi tárcához meg nem volt sok kedve. 2012-ben Orbán miniszterelnökséget vezető államtitkárként emelte be a kormányba. A kormányzás aprómunkáját gyakorlatilag ő végezte és végzi az azzal magát nem szívesen fárasztó főnöke helyett, de miniszteri rangot csak két évvel később, a választások után tudott kiharcolni magának.

Lázár utódja, Rogán Antal 2012-től 2015-ig áll a frakció élén. Ezután Orbán kabinetfőnöke lett. A miniszteri rangot viszont gyakorlatilag politikai ellenfele, Lázár küzdötte ki neki, aki azzal tiltakozott Rogán kinevezése ellen, hogy államtitkárként a beosztottja lenne, és neki kellene válaszolnia a Rogán meggazdagodását, korrupciós ügyeit, lakása növekedését firtató interpellációkra.

Orbánnak ezek után nem volt választása: meg kellett adnia Rogánnak a miniszteri rangot, ha el akarta tüntetni a frakció éléről. Márpedig el akarta: a nyilvánosság előtt szereplő Rogán minden megjelenése az urizálásra (korrupcióra) emlékeztette a választókat, ami nem tett jót a Fidesz és Rogán személyes népszerűségének sem. Szervezőkészségét és gátlástalanságát viszont nem tudta nélkülözni Orbán. A szolgálataira szüksége volt, de a szerepléseire nem: idén januártól gyakorlatilag elrejtette a nyilvánosság elől:

minden közszereplést megtiltott neki.

Hogy Kósával mi a helyzet, miért kellett mennie, azt nem lehet tudni.

A felfelé buktatással a népszerű Lajos csak egy kamufunkciót kap. Hogy mennyire az, arra maga Kósa utalt azzal, hogy a tengeri halászati miniszteri poszthoz hasonlította. A Modern Városok eddig is nagyon jól elvoltak miniszter nélkül, és bár a program jelentősen akadozik, az nem tudja meggyorsítani, ha egy minisztert neveznek ki az élére mindenféle hatáskör nélkül – ez úgyis a pénzügyi tárca, illetve az önkormányzatok együttműködésén múlik. (Meg főleg azon, hogy van-e pénz.)

kosroglazovi.jpegMás kérdés, hogy nem is akartak minisztert kinevezni, még tárca nélkül sem: előbb csak egy kormánybiztosságot kínált fel Orbán Kósának, de az már azért annyira nagy bukás lett volna, hogy még annak is látszott volna. Azt Kósa nem vállalta el, még a miniszteri posztot sem akarta – az is

a politikai süllyesztő felé vezető első lépés.

Vagy már nem is az első.

Kósa 16 évig volt Magyarország második legnagyobb városának polgármestere. A valamiért őt különösen imádó Debrecenben akármeddig, életfogytig ellehetett volna polgármesterként, de amikor 2014-ben választania kellett, az országos politika mellett döntött. Talán azért, mert Debrecenben akkor már elérte a csúcsot, Budapesten meg még akármi is lehet.

Nem lett, hiába az ambíció. 2015-ben megkapta a frakcióvezetői posztot, cserébe viszont el kellett engednie a Fidesz ügyvezető alelnökségét (2010-15), mert frakcióvezetőként már úgyis tagja az elnökségnek. Most viszont mennie kell az elnökségből: jogcím híján nem tagja az egyetlen olyan testületnek, amelyikben időnként még ellent lehet mondani Orbánnak.

Az elnökségben még lehet szó érdemi, stratégiai, politikai vitáról, a kormányülésen már nem. Ott beszámolók vannak Orbánnak. Máskülönben élénk helyeslés és mély egyetértés. Minden jelentés szerint Orbán még azt sem tűri, ha egymással vitatkoznak a miniszterei (azt oldják meg egymás közt korábban), nemhogy azt, ha vele.

1. A legelső magyarázat Kósa leváltására, hogy ez Orbán bosszúja azért, mert szembeszállt vele az államfő-jelölésnél: Orbán Balog minisztert akarta, Kósa és Kövér Áder mellett állt ki. Orbán engedni kényszerült, de talán nem felejtett.

2. Egy másik lehetséges ok, hogy mint Rogán, el kell tüntetni a nyilvánosság elől. A Fidesz frakcióvezetőjének meg kell szólalnia sokféle (vagy éppen minden) ügyben, erre Kósa nem igazán látszott felkészültnek. Kezdve azzal, hogy csak pozitív kérdésekre volt hajlandó válaszolni, aztán már semmilyenre sem, egészen a nyakatekert okoskodásaiig, a kifacsart humoráig és az elszólásaiig.

Az ilyesmi nem jön túl jól a kampányban, a kormánypropagandának talán egy kezelhetőbb és engedelmesebb vezérszónokra van szüksége; Gulyás Gergely erre nagyon is alkalmas.

3. Az a legkevésbé valószínű, hogy a Fidesz képviselői lázadtak fel Kósa egyszerre autokratikus és nemtörődöm vezetési stílusa miatt. Amit egyébként a debreceni választók imádtak. (Talán azért mert ők nem voltak Kósa beosztottjai.) Egyfelől azért, mert ez a stílus már eddig is közismert volt mindenki számára. Másrészt a Fidesz-képviselők hozzá vannak szokva, hogy kutyába se veszik őket. De ők szavazógépként, meg a szavazatok szállítóiként vannak tartva, az a dolguk, azért kapják a fizetésüket. Továbbá a frakciónak amúgy sincs nagyon sok dolga, ráadásul alig 8 hónap van csak hátra a választásig.

Ami a legéletszerűbb: Orbán egyszerűen megragadta az alkalmat, hogy a süllyesztőbe küldje az egyik esetleges vetélytársát, amikor lehetősége volt rá; egy potenciális ellenfelet, aki időnként elég pimasz volt vitatkozni vagy szembeszállni vele.

Kósa ezt addig könnyen tehette, amíg polgármesterként ott volt neki a debreceni hátország, ügyvezető alelnökként a Fidesz, frakcióvezetőként a képviselőcsoport. De már egyik sincs ott. És minden backgroundját úgy veszítette el, hogy látszólag felfelé emelkedett.

Úgy emelkedett fel, hogy közben teljesen egyedül maradt.

Nem kell különösebb képzelőerő annak belátáshoz, hogy Kósa a választások után nem kerül a kormányba. Ha veszít a Fidesz, akkor azért megy a levesbe, ha meg nyer, akkor meg azért. Nehéz lesz majd a kampány végeztével amellett érvelni, hogy Kósa maradhasson kamufeladattal megbízott tárca nélküli alibiminiszter. Meg nem is maradt nagyon senki, akivel nyomást tudna gyakorolni majd Orbánra.

Ebből már nem jöhet ki jól. De azért remek szalagátvágási miniszter lesz belőle pár hónapig.

Facebook Comments