A Roanoke-szigetről eltűnt kolónia rejtélye 400 éve megoldatlan. Nem csoda, hogy megihlette a forgatókönyvírókat.
1587-ben a mai Észak-Karolinához tartozó Roanoke-szigeten 116 angol telepes megalapította az Újvilág első kolóniáját. Úgy tűnt, kényelmesen berendezkedtek. Ám az utánpótlást szállító hajó három évvel később csak a hűlt helyüket találta. Egyetlen nyomot hagytak csak maguk után: a telep kapuoszlopába vésett
Croatoan szót.
Amerikai Horror Sztori – Én roanoke-i rémálmom
A horrorfilmsorozat hatodik évada egy cuki párról szól, akik a rasszizmus elől költöznek le egy észak-karolinai vidéki kúriába (amihez már-már túl olcsón jutnak hozzá). A idill azonban hamar rémálomba fordul. Eleinte arra gyanakodnak, hogy a közelben élő redneck-család akarja elűzni őket. Később azonban egyre több vérfagyasztó megmagyarázhatatlan dolog történik, és egyre többször bukkan fel a titokzatos Croatoan szó is.
A szigetre érkező telepesek csoportja főleg férfiakból állt, de voltak köztük nők és gyerekek is. Leveleikből kiderült, hogy hamar berendezkedtek a szigeten, sőt az egyik indián törzzsel, a kroatánokkal is barátságos viszonyt alakítottak ki. Az emberek jól éltek, és hamarosan világra jött az első Amerikában született angol gyerek, Virginia Dare is.
Néhány hónap múlva azonban több nehézség is adódott.
- Mivel a telepesek augusztusban érkeztek, terményeik közül szinte semmi nem ért be, hiába próbálkoztak a kroatánok módszereivel. Ezért kénytelenek voltak felélni magukkal hozott élelmiszertartalékaikat.
- A másik nagyobb gondot az jelentett, hogy konfliktusba kerültek az indiánokkal, akik meg is ölték az egyik telepest.
Mivel veszélyben érezték magukat, 1587 végén arra az elhatározásra jutottak, hogy a telep vezetője, John White visszamegy Angliába élelmiszerért és emberekért, hogy felvehessék a harcot a bennszülöttekkel, ha még jobban elmérgesedne a helyzet.
Indulás előtt abban egyeztek meg, hogy ha a telepeseknek idő közben kényszerből kell elhagyniuk a helyet, máltai kereszteket vésnek a környező fák kérgébe.
White végül csak 1590 júniusában tudott visszatérni a szigetre. Ám ekkor már csak a telepesek hűlt helyét találta. Nem voltak csatára utaló nyomok, sem holttesteket, és nem talált a fákon máltai keresztek sem.
A telepesek mindössze egy jelet hagytak maguk után:
telep kapuoszlopába a Croatoan szót vésték,
illetve az egyik fa kérgében a Croa szó volt olvasható.
Máltai keresztek hiányában a telepesek feltételezhetően önszántukból költöztek el. A Croatoan szó utalhatott a békés indián törzsre és egy közeli szigetre is. Ám hiába keresték azokon a területeken a kolónia tagjait, nem sikerült a nyomukra bukkanni, így ez a nyom csak
még rejtélyesebbé tette az eltűnésüket.
- Egyes feltételezések szerint a korábban békés indiánok fordultak ellenük, és lemészárolták őket.
- Mások szerint viszont a hátrahagyott Croatoan szó éppen arra utal, hogy az éhhalál szélén álló telepesek a kroatán indiánoknál találtak menedéket és beolvadtak a törzsbe.
- Megint más elmélet szerint az ekkoriban érkező spanyol hódítók végeztek velük.
Az első amerikai telepesek sorsáról azonban a mai napig sem tudunk biztosat, eltűnésüket több mint négyszáz éve misztikus homály fedi. Nem csoda, hogy történetük felkeltette a forgatókönyvírók figyelmét is.
Forrás: Wikipédia, Life.hu