A 2016-os olimpiának alig fél éve van vége, a Rióban felépített olimpiai falu, stadionok és sportpályák már most rohadnak és konganak az ürességtől. A budapestieknek 4 napja maradt, hogy aláírják a népszavazásos ívet.
Minden olimpiával egyre több emberben merül fel a gondolat, hogy megéri-e olimpiát rendezni. A legtöbb városnak, mint például Budapestnek is, egyszerűen nincs meg a megfelelő infrastruktúrája ahhoz, hogy megrendezzen egy ilyen létékű sporteseményt. Két hétig a sportolók és a stábjuk, a média és a sportrajongók teljesen leterhelik az egész várost, mozdulni se lehet, aztán minden kiürül és elkezd lerohadni. Milliárdok mennek el az eseményre, amire pár év múltán már csak a sportújságírók és a győztesek emlékeznek majd.
Az olimpia költségeit viszont Budapestnek és az országnak kell állnia. A Magyar Narancs szedte össze, mi mennyibe fog kerülni.
Nem kell ahhoz közgazdász-professzornak lenni, hogy elmondhassuk: az olimpiát megrendezni nem éri meg. Nem éri meg olyan gazdag országoknak, mint Svájc, ahol éppen most szavazták le a téli olimpia megrendezését. (Pedig van hó, hegy, infrastruktúra.)
Nem éri meg egy olyan szegény országnak sem, amelynek politikai-gazdasági elitje végtelenül korrupt és az ország erőforrásainak nagy részét a saját gazdagodására fordítja; emiatt pedig az ország lakossága szenved.
Igen, ez Magyarország.
Az olimpia után a legtöbb helyszínt nem lehet lebontani, vagy eladni – ott maradnak nagyjából örökre, mementónak. Hogy az utókor tanuljon belőlük.
Mutatunk néhány fotót arról, hogyan néznek most a régebbi olimpia-helyszínek. És ismét hangsúlyozzuk: 4 nap maradt arra, hogy összegyűljön elég aláírás egy népszavazáshoz az olimpiával kapcsolatban.
Szarajevó, 1984, téli olimpia, a műlesikló pálya maradéka:
Szarajevóban a legtöbb olimpiai épületet a hadsereg használja; a bobpályát például a tüzérség vette birtokba a tíz évvel később kezdődött háborúban.
A Koszovó Stadionban tartották a nyitórendezvényt, most kóbor kutyák találkahelye.
Atlanta, 1996 nyári olimpia
1997-ben, tehát egy évvel az olimpia megrendezése után a Fulton Stadiont felrobbantották. (Orbán Viktor most ne nézzen ide.) A helyén 4000 autó parkol.
Peking, 2008-as nyári olimpia
A képen egy baseball-stadion látható, amit a pekingi olimpiára építettek:
A biciklis stadion parkolóját most autóvezetői tanfolyamoknak használják:
A kajakosok épületét körbevevő kerítés és rajta a rozsdásodó kajakos-jelkép:
Athén, 2004-es nyári olimpia:
15 milliárd dollárt költöttek az olimpia megrendezésére, azóta az olimpiai falu elhagyatott, üresen áll.
Megpróbálták az olimpiára felhúzott épületeket közösségi térként, vagy bármire használni. Ennyire sikerült:
Több ezer családot szerettek volna idetelepíteni, de az ötlet végül megbukott. Ez maradt a műugrók pályájából, most békák élnek a kiszáradt medencében.
Rio, 2016, nyári olimpia:
400 millió angol fontért újították meg a 2014-es foci vb-re. Hat hónappal az olimpia megrendezése után így néz ki az egyik stadion belseje:
A Maracana volt az egyik ikonikus stadion, amit az olimpia egyik ékkövének tereztek. Bezárt, mert az üzemeltetők nem tudtak megegyezni azzal kapcsolatban, ki fizesse ki az egymillió dolláros áramszámlát.
Vandálok feltépték a székeket.
Ez a vizes sportok központja, amelynek külső borítását egy híres művész, Adriana Verejao tervezte:
A víz színét a sár, a halott bogarak és az esővíz keveréke adja.
A képek láttán mindenki nyugodtan eldöntheti, szeretne-e Budapesten olimpiát.