Lelepleztük a legkevésbé logikus népszokást, és azt is kiderítettük, hogy más országokban milyen állatok hozzák a hímes tojást.
Az ünnepek és a hozzájuk kapcsolódó népszokások évről-évre mókás képzavarokat okoznak. Pláne abban az esetben, amikor a különböző országok hagyományai összemosódnak. Tipikus példa erre a Halloween-Mindenszentek-Halottak napja keveredés, vagy az a kérdéskör, hogy ki hozza karácsonykor az ajándékot.
A legbizarrabb és legkevésbé logikus szokások azonban egyértelműen a Húsvéthoz kötődnek: Mi köze van Jézusnak ehhez a cuki bolyhos állatkánhoz, és a tojásokhoz? Illetve miért a nyuszi tojja a hímes tojásokat, amikor valójában elevenszülő állat? Erről a kérdésről a néprajzkutatók véleménye is megoszlik:
Egy betű eltérés
Az egyik teória szerint a húsvéti nyuszi egy véletlen félreértés következtében vált tojáshozó állattá. Németország egyes részein húsvétkor gyöngytyúkkal és annak tojásával ajándékozták meg egymást az emberek. Illetve ezeket a földesúrnak is be kellett szolgáltatni. Egyes földesurak azonban gyöngytyúkok helyett nyúlra tartottak igényt.
Ráadásul a két állat neve nagyon hasonló németül: A gyöngytyúkot (Haselhuhn) röviden csak Haselnek hívják, a nyúl pedig Hase. A németek szerint ennek az egybetűs különbségnek köszönhetően tojja a húsvéti tojást a nyuszi.
A nyúlfejű istennő
Egy másik változat szerint a tojás tojó nyuszi Ostara istennő legendájához köthető. A pogányok Ostarát, a túlvilág és a termékenység istennőjét a tavaszi napéjegyenlőség napján, a tavasz újjáéledésekor ünnepelték. Mivel a szaporaságáról ismert nyúl is a termékenység jelképe volt, ezért Ostarát gyakran nyúl fejjel ábrázolták, nyulakkal körülvéve, kezében az újjászületést jelképező tojással. A monda szerint a tavaszünnepen az istennő a gyerekek kedvébe szeretett volna járni, ezért a kedvenc nyulát madárrá változtatta, ami színes tojásokat tojt a gyerekeknek.
Telepesek meséje
A húsvéti nyúlról az amerikaiaknak is van saját elmélete. Szerintük a tojást tojó nyúl ötlete náluk született meg az 1700-as években, amikor a pennsylvaniai holland telepesek az Osterhase vagy Oschter Haws (azaz a húsvéti nyúl) eljöveteléről meséltek a gyerekeiknek.