Az az érv, amivel az egész hadjáratot folytatják („a törvényeket minden egyetemnek be kell tartania Magyarországon”) ugyan továbbra sem igaz, de legalább a CEU a nemzetközi nyomásra újabb haladékot kapott.
Módosítják a felsőoktatási törvényt és egy évvel meghosszabbítják azokat a határidőket, ameddig a nálunk működő külföldi egyetemeknek teljesíteniük kell a lex CEU által megszabott új feltételeket. Ezt Trócsányi László igazságügyi miniszter jelentette be. Az Index értelmezésében ez azt jelenti, hogy a tavaszi nemzetközi konfliktust kiváltó ügyben az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárása és a Velencei Bizottság éles kritikája után a kormány mégis kedvezményt ad a CEU-nak.
Nem ez az első meghátráló lépés CEU-ügyben: míg korábban az Orbán-kormány ragaszkodott hozzá, hogy az Egyesült Államok szövetségi kormányával írjanak alá kétoldalú megállapodást, mostanra beérik Marylanddal is. Sokáig úgy nézett ki, hogy a magyar kormány nem képes értelmezni az USA oktatási rendszerét, amelyben az egyetemek nem tartoznak a szövetségi kormány hatáskörébe.
Trócsányi ugyanakkor kitartott a kormány nyilvánvaló hazugsága amellett, hogy „a felsőoktatási törvény tavaszi módosítása kiszámítható, világos és mindenki számára teljesíthető feltételeket szabott”, hiszen nyilvánvaló, hogy az új törvényt – amit úgy nyomtak sürgőséggel a parlamenten – a CEU ellen készítették és belpolitikai haszonszerzés céljából, a Soros-ellenes kampány részeként. Trócsányi szerint a törvénybe írt a feltételek a Magyarországon tevékenységet végző felsőoktatási intézmények mindegyikére, így a CEU-ra is vonatkoznak. Az igazságügyi miniszter szavai szerint
az egyre fokozódó külföldi, minden érdemi jogi érvet nélkülöző nyomásgyakorlás ellenére a kormány továbbra is kitart amellett, hogy a magyar jogszabályok mindenkire nézve kötelezőek, még a Central European Universityre is.
Ez a két új feltétel az EU-n kívüli egyetemek magyarországi tevékenységére vonatkozik:
- szülessen államközi megállapodás a magyarországi működésükről;
- legyen külföldön is székhelyük, ahol államilag elismert, tényleges képzést folytatnak.
Az Index cikkében megtalálja a CEU-ügy részleteit.
Mindaz, amit az Igazságügyi Miniszter állít, azonban csak félig-meddig igaz. Tórcsányi elfeledkezhetett arról, hogy a főnökének Orbán Viktornak külön egyeteme van, amire külön jogszabályok vonatkoznak és amibe úgy öntik a pénzt, mintha nem lenne másnap. Természetesen a tanárok nagy része Fidesz-közeli.
Igen, a Közszolgálati Egyetem (sokan az egyetemi oktatók egymás között spionegyetemként emlegetik) ugyanis olyan hely, ahol az EU-s pénzt és a kormányzati pénzt is számolatlanul költik, nincs kancellár (tehát nincs pénzügyi ellenőrzés, mint a többi felsőoktatási intézményben) és iszonyat pénzekért építkeznek. A törvény szerint ráadásul aki a közszolgálatban szeretne dolgozni, csak itt végezhet – vagyis a többi egyetem jogi karától elvették a közigazgatási irányokat.