- Magyarország 2010 óta majdnem 50 hellyel került hátrébb a sajtószabadság helyzete alapján.
- Üzenet Seehofernek: az Orbánok, Trumpok nem megbízható szövetségesek.
- A magyar miniszterelnök mint emancipunci: a nők alkalmatlanok a politikai pályára.
Magyarország egy év alatt két helyet esett vissza a sajtószabadság állapotát tekintve a Riporterek Határok Nélkül listáján, így jelenleg a 73. helyet foglalja el a 180 állam között. A jelentés szerint általában elmondható, hogy világszerte erősödött a gyűlölet légköre a médiával szemben, pedig az újságírók elleni uszítás, fenyegetés, az egyik legsúlyosabb fenyegetést jelenti a demokrácia szemszögéből. Európán belül a legkirívóbb esetek Bulgáriában, Montenegróban, Olaszországban és Lengyelországban fordultak elő. A földrész középső részén magyar, szlovák, cseh és albán politikusoktól hangzottak el sajtóellenes kirohanások.
Ami a magyar állapotokat illeti, a felmérés rámutat, hogy a Fidesz nem egyszerűen új orgánumokat vett meg tavaly, hanem egy sor külföldi tulajdonos helyébe lépett. Megszerezte az utolsó három független megyei lapot. De azért a sajtó még nem teljesen egysíkú. Mind nyomtatott, mind elektronikus kiadványok azonnal közlik, ha tudomásukra jut valamilyen korrupciós ügy a kormánypárt háza tájáról. A hatalomhoz közelálló szerkesztőségek megszállottan cikkeznek a migrációról és gyűlöletkampányt folytatnak Soros György ellen. A másik tábor az anyagi visszaélésekre összpontosít. A kormányellenes média túlélése javarészt Simicska Lajosnak köszönhető. A kabinet és szövetségesei viszont most az RTL Klubra és az Indexre igyekeznek kivetni a hálójukat.
A lap rámutat, hogy Orbán Viktor hatalomra kerülése óta a magyar sajtószabadság állapota példátlan módon romlott, a Riporterek Határok Nélkül kimutatásában 8 év alatt csaknem 50 helyet zuhant vissza. A Fidesz győzelme napján zárt be a Magyar Nemzet, a legfrissebb összeállítás azonban azt is szóvá teszi, hogy a hatalom a közmédiában időnként szó szerint lehozatja az általa készített szövegeket. A regionális újságok pedig egytől egyik Orbán-közeli vállalkozók tulajdonában vannak. Ezért a nemzetközi szakmai szervezet azt sürgeti, hogy az EU lépjen fel határozottabban azokkal a tagállamokkal szemben, ahol veszélyben van a média szabadsága, szükség esetén pedig a nyomásgyakorlástól se riadjon vissza.
A német konzervatív lap megjegyzi, hogy sehol sem lett olyan mértékben rossz a helyzet, mint Európában. Máltán és Szlovákiában újságírót öltek meg. Mind gyakoribbak a támadások a populisták részéről, akik a probléma részének tekintik a sajtót, ezért uszítanak annak munkatársai ellen. Ily módon olyan légkör alakul ki, ami veszedelmes lehet a kritikus nyilvánosság szempontjából. Ennek részeként bizonyos kormányok igyekeznek politikai tőkét kovácsolni az újságírók elleni hangulatkeltésből, és egyes országokban baljós összefonódásokat tapasztalni a politika, a gazdaság és a média között, ami fenyegeti a média szabadságát.
Az újság azt emeli ki a RHN helyzetértékeléséből, hogy az elmúlt évben Európában fordult leginkább rosszra a sajtószabadság állapota: a kormányok és politikusok mind inkább szítják a hangulatot az újságírók ellen, ezáltal létrejönnek az ellenséges, mérgezett klíma alapjai, ami azután előkészíti a talajt az erőszakhoz, illetve állami elnyomáshoz. A szervezet szóvivője szerint azonban ez játék a tűzzel, amikor nyomulnak a populisták. Példaként Magyarországot és Lengyelországot említette, ahol az állami vezetők leplezetlenül ellenségnek tekintik a kormánykritikus médiát. De az Egyesült Államokra is vonatkozik, hogy mind inkább szalonképessé válik a sajtóellenes retorika, valamint politika.
A kommentár „Illiberálisok harca” címmel arra figyelmeztet, hogy magyar, lengyel és cseh politikusok veszedelmes módon alakítják át a jogállami rendet. A sajtószabadság korlátozásán pl. nem csak azt kell érteni, hogy működik a cenzúra, vagy újságírókat üldöznek. Vannak másféle fenyegetések is, mégpedig olyan államokban, amelyeket általában demokratikusnak gondolnak. És nagyon jó éppen ezért, hogy a Riporterek Határok Nélkül rávilágított a magyar, a lengyel, illetve a cseh helyzetre. Mert ami ebben a három államban beszivárog a jogállamba, az gyakran nem annyira látványos, mint ha egy újságírót megölnek, de nem kevésbé veszélyes.
Riasztó, hogy az illiberálisok, Orbántól Trumpig kijátsszák a sajtót, mint 4. hatalmi ágat a „nép” ellen, úgy jelennek meg, mintha annak felkent képviselői volnának, miközben megvetik a demokráciát. Pedig szabad sajtó nélkül nemigen lehetséges a demokratikus vita. Aki azonban igazi szövetségesének véli ezeket a politikusokat, az nagyon fog csodálkozni, amikor személyesen is megtapasztalja, hogy mennyire semmibe veszik a jogállamot. Ezt a figyelmeztetést tartalmazza a Riporterek Határok Nélkül jelentése és ez nagyon jó.
A kormányzattal összetűzésbe került civil szervezetek arra készülnek, hogy a hatalom keményebben fellép ellenük a jövőben. Épp ezért új finanszírozási forrásokat, illetve jogi utat keresnek, hogy kikerüljék a „Stop, Soros”-t, amelynek értelmében a belügyminiszter betilthatja az NGO-kat, ha azokat nemzetbiztonsági kockázatnak minősíti. Azt mondják, hogy Orbán Viktor el akarja hallgattatni az általuk képviselt kritikus hangokat. Kapronczay Stefánia a TASZ-tól úgy látja, hogy a törvényjavaslat nincs összhangban az alkotmánnyal, az uniós joggal, valamint a nemzetközi normákkal. Pardavi Márta a Helsinki Bizottság társelnöke hozzáteszi, hogy a csomag jócskán befolyásolja munkájukat, mind az engedélyezést, mind azt tekintve, hogy beléphessenek a határövezetbe. Mind rámutatott, a hatalom célja egyértelműen az, hogy lehetetlenné tegye olyan csoportok tevékenységét, amely igyekeznek számon kérni bizonyos dolgokat a kormányon.
Kovács András, a Menedék igazgatója arról számolt be, hogy szükségtervet készítenek, mert a hatóságok két hónapja felfüggesztették pályázatukat az EU illetékes alapjánál. A Transparency International nem gondolja, hogy vonatkozik rá a „Stop, Soros”, mert nem foglalkozik menekültekkel. De nagy csapás volna számukra, ha minden külföldi támogatást megadóztatnának a jövőben, mert kiadásaik 13 %-ára Soros alapítványától kapnak pénzt. Martin József Péter szerint ha mégis ez következik be, akkor kénytelenek lesznek alkalmazottakat elbocsátani. Ritók Nora, a szegény roma gyerekeket felkaroló Igazgyöngy Alapítványtól szintén úgy gondolja, hogy rájuk nem érvényes a készülő jogszabály, mindenesetre próbálnak több adományt gyűjteni, mert esetükben a költségvetés 10 %-át állja a Nyílt Társadalom Alapítvány.
1.. A lap úgy mutatja be Soros Györgyöt, mint aki a nyílt társadalom megteremtésére tette fel a vagyonát. Liberális szervezetek támogatója és fontos politikai változásokra is befolyással van, erre épülnek az ellene irányuló összeesküvés elméletek. A milliárdos beszállt a menekültkérdés megoldásába is, ez ügyben javaslatokat tett közzé, ám pontosan emiatt hamarosan összetűzött a jobboldali-nacionalista magyar kormánnyal. Orbán Viktor már két éve kinyilvánította, hogy Isten őrizze Sorostól az országot. A mostani választási kampányt is teljes egészében a befektető ördögnek beállított figurájára szabta. A magyar vezetők folyamatosan „Soros-tervről” szónokoltak. Úgy tüntették fel, hogy a komplett ellenzék a pénzember bábja
2. Több gyereket akar Magyarországon Orbán Viktor, hogy ne zsugorodjon a népességszám, már ha nem engednek be bevándorlókat az országba. Bennfentesek szerint éppen ezért Novák Katalin felemelkedő csillag a hazai politikában. Akár családpolitikai miniszter is lehet belőle. Szokásához híven a kormányfő nagy elánnal lát munkához, azt kívánja bizonyítani, hogy a migráció helyett a születések számának növelésével is orvosolni lehet a demográfiai gondokat. A mostani ráta 1,5 %, a Fidesz győzelmekor, 2010-ben, ettől alig volt alacsonyabb: 1,4 %. Viszont 2030-ig 2,1 %-ra kell felmennie. Persze ennek érdekében még egy csomó mindenben kell eredményt felmutatni, pl. hogy legyen elég óvodai hely, részidős munkalehetőség, stb. A siker érdekében az eddiginél sokkal több pénzt kíván költeni az állam ilyen célokra. Orbánnak, akiről az a hír járja, hogy a nőket alkalmatlannak tartja a politikára, Novák Katalinról állítólag igen elismerő a véleménye. Azonban sok szakértő kétli, hogy ilyen rövid idő alatt ennyire radikálisan meg lehetne növelni a születések számát.