Aki nem lép egyszerre, elpusztul még estére.
A bosszú olyan étel, amelyik hidegen jó. Alighanem ismerik ezt a régi szólást a NER-ben is, amit a következő történet is igazol. Az eset megmutatja, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerében a lojalitást jutalmazzák, a kritikát büntetik:
az együttműködés nem jog, hanem kötelesség.
Az történt, hogy
2018 novemberének végén a Szakkollégiumi Mozgalom tíz tagja közösen jegyzett egy nyilatkozatot, amely elsősorban a CEU melletti kiállást fogalmaz meg, továbbá a felsőoktatást érintő egyéb kérdésekben, így pl. az MTA függetlenségével, az egyeztetés nélküli szakbezárásokkal (ld. genderszak) vagy az ösztöndíjrendszerrel kapcsolatban foglal állást.
A dolgot Ballai Attila, az ELTE Illyés Sándor Szakkollégium egyik öregdiákja elevenítette fel, hozzátéve, hogy
- a nyilatkozat visszafogott hangvételű volt, pártpolitikailag semleges, valamint kizárólag a felsőoktatással kapcsolatban kritizálta a kormányzást;
- bár néhány országos hírportál beszámolt róla, de nagyobb vihart nem kavart, továbbá nem is kapcsolódott hozzá az aláíró műhelyek részéről semmilyen további látványos tiltakozás.
Az Orbán-kormány akkor nem válaszolt a kritikára, azonban nem kerülte el a figyelmüket, és el sem felejtették. Amit az bizonyít, hogy a 10 aláíró szakkollégium egy évvel később jelentősen kevesebb támogatást kapott, mint az alá nem írók.
Több mint négyszer annyi forráshoz jutott átlagosan az a szakkollégium, aki nem írta alá az ominózus nyilatkozatot, szóval szervezetenként kb.
másfél millió forint volt a kiállás ára.
Erre mondta Orbán Viktor tavaly szeptemberben Strasbourgban, hogy ők soha nem vetemednének arra, hogy elhallgattassák a velük egyet nem értőket.
Azt a részletet azonban annyira nem bontotta ki, hogy azért nem, mert elhallgatnak azok majd maguktól is, amint éhen haltak:
A szankcióban érintett ELTE Illyés Sándor Szakkollégiumból azt az információt kaptam, hogy a tavalyi évben megítélt nagyjából 2,2 millió forintos NTP támogatás a szakkollégium éves költségvetésének nagyjából a 40%-át tette ki, tehát ebben az esetben
az ijesztő politikai üzeneten túl komoly anyagi érvágásról is beszélhetünk.