Hihetetlenül szép történeteket mesélnek el egyedi, részletgazdag látványvilágba csomagolva Tom Moore ír rajzfilmjei. Nagyon régen láttam már ilyen gyönyörűen illusztrált, különlegesen kidolgozott, megható meséket.
Azért is nőttek a szívemhez, mert motívumai nagyon emlékeztetnek a Magyar népmesék világára.
A zenéjük olyan meditatív és magával ragadó, hogy még a órákkal később is ezek a dallamok szóltak a fejemben.
Bárcsak még több ilyen stílusú mesét tudnék nektek ajánlani!
Kells titka (Secret of Kells)
- A 9. században, valahol Írország egy távoli részén fekszik az erődítményjellegű kellsi apátság, ahol a 12 éves Brendan éli csendes mindennapjait. Keményen dolgozik szerzetestársaival együtt, hogy a viking fosztogatások ellen megvédjék magukat és az apátságot. Aidan testvér feltűnésével, aki híres kódexfestő, s akinek a birtokában egy különleges, de befejezetlen kódex van, nagy kaland veszi kezdetét, melyben Brendannak főszerep jut.
Nem is csoda, hogy a Magyar népmesékre emlékeztet, hiszen javarészt a Kecskeméti Rajzfilmstúdióban készült.
A népi motívumok hamisítatlanul a magyar népmesék tollvonásait idézik: hol keretezik a képet, hol pedig belesimulnak a film világába, és meghatározóak a geometrikus ábrázolások is.
A Kells titkát 2009-ben a legjobb európai animációs filmnek jelölték, 2010-ben pedig Oscar-díj jelölést is kapott.
A tenger dala (Song of the Sea)
- A tenger dala csodálatos mese Benről és kishúgáról, Saoirse-ről, aki az utolsó fókatündér. A két testvér kalandos útra indul egy ősi, varázslatos legenda nyomában, hogy hazatérhessenek tengerparti otthonukba. A film az ír folklorból merített inspirációt: a mitológiai selkiek a tengerben fókaként élnek, de a szárazföldön emberré válnak.
A szereplők mozgása és a történet ritmusa itt is ismerős, hiszen a Kecskeméten készült Kells Titka óta inspirálja a rendezőt a szintén itt rajzolt Magyar Népmesék. Olyan különleges és egyedi az egész rajzfilm, mintha
Hayao Miyazaki japán animéit európai szimbólumrendszerbe csomagolták volna.
Tom Moore rajzfilmjét idén szintén Oscar-díjra jelölték a legjobb animáció kategóriában, a zenét szerző Bruno Coulais pedig Césár-jelölést kapott.
Moore ír meséit tehát nem csak gyerekeknek ajánlom, hanem minden felnőttnek is, és alig várom már a rendező új rajzfilmjét.