“Ilyen lehet sétálni egy első világháborús katona álmában” – ez a gondolat fogott el, miközben a Nemzeti Múzeum Elsodort világ kiállításának termeiben néztem az 1910-1920-as évek plakátjait.
A kiállítás termei olyanok, mintha egy tíz évig tartó álmon sétálnátok keresztül. Mintha egy első világháborús katona életközege “peregne le” előttetek plakátok formájában: a boldog békeidők álomvilágán, majd a háború sokkoló rémálmain keresztül ismerhetitek meg a korabeli hirdetéseket, reklámokat.
Az első terembe lépve a millenniumi ünnepségek utáni világvárossá nőtt Budapest békeidőket idéző ligetes környezete és idilli zene fogad benneteket. Felettetek színes papírmadarak, körülöttetek fehér tüll felhők. Még két hintába is beleülhettek, hogy nyugodtan tanulmányozhassátok a büszkén fejlődő főváros plakátjait:
A második teremben vörös szőnyeg vezet át a bombákat és lövészárkot imitáló első világháborús rémálomba. A békés álom helyett itt fekete madarak és fekete viharfelhő fogad rávetített katonai indulóval. Körben az elsodort világ hirdetéseit nézhetitek meg, a csalódásokat, visszásságokat megmutató reklámokat, a nagyvárosi szórakoztatóipar erkölcsi tabukat döntögető plakátjait.
A következő teremben ravatallal álltok szemben, mindenhol gyászleplek. Majd az utolsó folyosón a tömeggyűléseket szimbolizáló fekete esernyők erdeje vár. Itt szembesülhettek a fekete évekkel, a bukással, a forradalmakkal, Trianonnal, és persze a radikális, már a diktatúrát felsejtető plakátokkal.
A kiállítás nem csak azért nagyszerű, mert egyszerűen bemutatja a korszak plakátjait.
Installációival a kiállítás alatt ti is érzékelhetitek azt a hangulatot, miliőt, ami körülvette a plakátokat néző akkor élt embereket.
A kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeumban nézhetitek meg 2015 október 18-ig. Részletek a múzeum honlapján.