Ezért nem lesz előrehozott választás

Ezért nem lesz előrehozott választás

Erről egyedül a Fidesz és szatelittje, a KDNP dönthetne. Együttesen ők fel tudnák oszlatni a parlamentet, kikényszerítve ezzel az új választást. Számukra három érv szólna mellette:

  1. meg tudnák lepni az ellenzéket;
  2. az ellenzék megosztott és felkészületlen;
  3. a Fidesz fölényesen vezet a közvélemény-kutatásokban.

Eszerint tehát úgy tűnik, a kormánypártok stratégiai hibát követnek el azzal, ha nem íratnak ki új voksolást. Azonban

ellene meggyőzőbb érvek szólnak:

  1. a Fidesz hasonlóképpen felkészületlen egy választási kampányra;
  2. a közvélemény-kutatások tendenciózusan fölülmérik az előnyüket;
  3. három valódi időközi választást (Újpest, Veszprém, Tapolca) is elveszítettek;
  4. a szavazóik nem mozgósíthatók, ha nem látnak közvetlen tétet a maguk számára.

Az az ügy viszont nehezen tudná motiválni a választókat, hogy

legyen-e Orbán Viktornak diktatórikus felhatalmazása, vezesse-e be Magyarország a rendeleti kormányzást.

A rezsicsökkentéssel lehet mozgósítani a bizonytalanokat, az élelmiszer- és benzinjeggyel nem valószínű. Aki érti egy terrorveszélyre hivatkozva kiírt választás valódi tétjét, az Orbánék ellen szavazna; aki nem érti, azt nem is érdekelné. 

További hatalmas ziccert jelentene az ellenzéknek, ha a kampányban azt tudná kommunikálni, a Fidesz azért oszlatta fel a parlamentet, mert sértődött, hogy nincs elég hatalma. Valamint miféle terrorveszély állhat fenn, ha a kormámypártok ráérnek választási kampánnyal törődni?

A saját érdekeit szem előtt tartva a Fidesz tehát racionálisan dönt, ha még csak nem is gondol az előrehozott választásra. Mivel népszavazást alkotmányos ügyben nem lehet tartani (és annak kimenetele hasonlóan kétséges lenne), marad a nemzeti konzultációnak nevezett propagandakampány. Körülbelül ilyen kérdésekkel:

  1. A kormány információi szerint Magyarországon nőtt a terrorveszély. Ön egyetért-e ezzel? Igen/Nem
  2. Ön szerint tegyen-e meg mindent a kormány, hogy csökkentse vagy megszüntesse a terrorveszélyt? Igen/Nem
  3. Ön szerint támogatnia kell-e a magyar emberek biztonságának kérdésében a kormányt az ellenzéknek? Igen/Nem

rogorb.jpg
A sugalmazó kérdésekre adott válaszok borítékolhatók. Kiküldenek nyolcmillió kérdőívet, visszaérkezik egymillió. Abból 800 ezer a kormánypártok számára pozítív. Ez ugyan csak 10 százalékos támogatást jelentene, de a propagandaminisztérium azt fogja sulykolni, hogy

a visszaküldött álkérdőívek alapján a magyarok négyötöde a kormány mellett áll.

És persze ezt senki nem ellenőrizhetné, noha a politikában a szavazásnál köztudottan csak a szavazatszámlálás fontosabb.

Ha nem érkezik vissza egymillió kérdőív, akkor meg majd indítanak egy óriásplakát-kampányt, elvégre Rogán szomszédainak, barátainak és strómajainak is élni kell valamiből.

Azt viszont szinte biztosan nem kérdezik majd, hogy

  1. Akarja-e Ön, hogy Orbán Viktornak korlátlan felhatalmazása legyen,

  2. hogy bármikor lekapcsolhassa az internetet,

  3. hogy rendkívüli állapotot vezessen be?

Az ún. nemzeti konzultáció jogilag nem létezik, annak – tetszés szerint kommunikálható – eredménye semmi nem kötelezi a kormányt, a parlamentet, de még a Fideszt se. Nem több ez, mint propagandakampány: a demokratikus politikában fontos a közemberek érdekei képviseletének látszata, a folyamatos cselekvés (illetve annak látszata), és ennél jobbat most nem tudtak kitalálni.

Ha meg vége lesz, akkor lehet lőni a Jobbikra, hogy az a keményen dolgozó kisemberek akaratával szemben saját szűklátókörű pártérdekeit követi, amikor a nép kívánságával szemben nem bólint rá Orbán egyszemélyes diktatúrájára.

És a kérdés továbbra is az lesz, akad-e 2 jobbikos képviselő, aki meginog, és végül azt mondja, legyen rendkívüli állapot, ha már annyira akarják.

Facebook Comments