A szó, Hawala néhány napja robbant be a magyar köztudatba, miután sajtóforrásokból kiderült, hogy bizonyos „közeli” körök óriási fekete összegeket síboltak ki az országból és küldtek a Közel-Keletre, illetve Ázsiába, hogy azután a balkézről lett vagyonok strómanokon keresztül hazai ingatlanokban reinkarnálódjanak, immár patyolattisztára mosva.
A cím igazából szóismétlést tartalmaz, mert a Hawala azt jelenti: bizalom. (Lásd még: szerviz – szolgáltatás.) A lényegét tekintve pedig alternatív vagy párhuzamos pénzátutalási rendszer, amely elkerüli a bankok hálózatát. Ősrégi intézmény, eredetileg Dél-Ázsiában jött létre, de ma már az egész világon használják, bár van egy másik elnevezése és az nem annyira rokonszenves:
földalatti bankolás.
Ez arra utal, hogy hiába roppant népszerű bizonyos körökben, egyáltalán nem legális. Sok-sok közvetítő bevonásával működik, őket úgy nevezik: hawaldárok, vagy hawalakereskedők. Törvényen kívüli volta ellenére azért közkedvelt, mert a bizalomra épül és nagyban támaszkodik a családi, illetve regionális kapcsolatokra.
A pénz rajta keresztül úgy jut célba, hogy igazából nem mozog. A készpénz egyáltalán nem indul vándorútra benne.
- Aki küldeni akar valahová egy bizonyos összeget, az megkeresi valamelyik hawaldárt és átadja neki a megjelölt összeget.
- A közvetítő ezek után felhívja a kollégáját a célállomáson és közli vele, hogy annak kinek és mennyit kell kifizetnie.
- Természetesen az eredeti összegből levonják a jutalékot.
- A címzettnek ezek után nincs más dolga, mint hogy felvegye a neki járó summát.
Általában azok veszik igénybe a lehetőséget, akik nem szeretnék, hogy a kilétük ismertté váljon a hatóságok előtt. Hogy a jogosult hozzájusson a pénzhez, szüksége van a hitelesítő kódra, amit ő is telefonon kap meg. A tranzakció rendkívül gyors és mindkét irányba működik. Hogy a magyar kormány szemszögéből egy kedves példánál maradjunk: az illegális migránsok családja így küldhet anyagi támogatást az óhazából a választott új hazába, minden feltűnés nélkül.
Mivel a tranzakciók a törvényes csatornák megkerülésével zajlanak, nem csoda, hogy
sok országban nem is engedélyezik, mert a pénzmosás egy formájának tekintik,
hiszen irdatlan összegek vándorolhatnak névtelenül egyik helyről a másikra. Akár még 1300 milliárd forint is.
Ennek megfelelően tekintenek rá nagy-nagy gyanakvással a hatóságok, már ha nincsenek benne nyakig. Normál esetben viszont nem csoda a nagyfokú bizalmatlanság, mivel fekete pénzek keringenek rajta keresztül, és általában ezen a hálózaton át finanszírozzák pl. a terrorizmust, a kábítószerkereskedelmet és más illegális tevékenységeket.
A rendszer előnye a felhasználók számára, hogy a komisszió meglehetősen alacsony, nem kérnek hozzá semmiféle igazolványt vagy kereseti kimutatást. Megbízhatónak és hatékonynak bizonyult a gyakorlatban. Mivel a pénz nem indul útnak egyik helyről a másikra, az átváltási árfolyam általában kedvezőbb, mint a bankokban. Ráadásul nem igényel olyan bürokratikus formaságokat, mint amilyenekkel gyakran szembesül az ügyfél a hivatalos pénzintézetekben.
A titkos jövedelmeket csakis ezen az úton-módon lehet átutaltatni.
A közvetítők különben általában igen sokrétű kapcsolatban állnak egymással, a különféle ügyletek szaldóját szokták elszámolni egymás közt elszámolni. Amint megtörtént a kiegyenlítés, azonnal megsemmisítik a papírokat, tehát emiatt is nagyon nehéz felgöngyölíteni a hawala szálait.
Annak, akit illet: erről a helyről üzenjük, hogy Sepp Blatter, a FIFA levitézlett elnöke azt hitte, egy nemzetközi magánszervezet élén azt tesz, amit akar, úgy lopja el a társaság pénzét, ahogy kénye-kedve tartja. Csak azzal nem számolt, hogy az amerikai törvények roppant széles felhatalmazást adnak saját bűnüldöző szerveiknek. Szóval, tessék nagyon körültekintő lenni, ha a másik oldalon olyan szervezet áll, amelyet úgy hívnak: FBI. Esetleg CIA.
Mert ezek a szövetségi hivatalok nagyon meg tudják ám szorongatni akár az olyan kakasok micsodáját is, akik azt hiszik, hogy náluk nagyobb zseni még nem volt a hazai szemétdomb hátán, de még az egész halpiacon sem!