Rohanok a busz után, közben kotorászom a táskámban, hogy végre megtaláljam a bérletemet. Éppen húzom ki a tárcámat, mikor BUMM!, kirántom vele az iPhone-omat is. Na, akkor pont olyan fejet vágtam, mint Edvard Munch alakja a Sikoly című festményen.
Ez juthatott eszébe Kim Dong-Kyu koreai illusztrátornak is, aki híres festményekre photoshoppolt Apple termékeket. Hiszen valljuk be, ha Picasso, Manet és Klimt idejében létezett volna iPhone vagy iPad, valahogy pontosan így egészítették volna ki a nagy művészek által megfestett aktokat, életképeket.
A sikolyhoz hasonlóan Vincent van Gogh nem csak a levágott füle, hanem az összetört okostelefon miatt is bánkódhatna:
Diego Velázquez festményén a Rokeby Venus nem egy tükörben, hanem egy iPad kijelzőjén csodálta volna magát:
Edouard Manet festményének címe simán lehetett volna Reggeli a szabadban helyett “Szelfi a szabadban”:
Ha Leonardo da Vinci idejében is lettek volna okoskütyük, akkor Az utolsó vacsorán nem Jézus szavaira figyeltek volna a tanítványok, hanem a kajákról készült fotókat töltötték volna fel Instagramra.
Mary Cassatt festményén A kertben varró fiatal lány sem a kézimunkájára összpontosított volna, hanem sokkal inkább a Youtube-slágerekre.
Ahogyan Pablo Picasso Álom című képéhez is egy iPhone adja az andalító dallamot.
Picasso másik nőalakja pedig már készítené is magáról a szelfit.
Ahogyan Johannes Vermeer által megfestett Lány gyöngy fülbevalóval is simán beillene egy tükör előtt készült szelfinek. Már csak a vaku visszatükröződése hiányzik.
Nem a vitorlásokat csodálták volna Georges Seurat művén. A tömeg inkább azzal lett volna elfoglalva, hogy becsekkoljon Vasárnap délután Grande Jatte szigetén:
A Vándor a ködtenger felett nem csak bámulta volna a tájat Caspar David Friedrich képén. Ha van okostelója, ki is posztolta volna a látványt Facebookra.
– Van Viber-ed?
– Igen, add meg a mail címed, majd rádírok! – így hangzott volna a beszélgetés A télikertben, ha Manet korában is nélkülözhetetlen kommunikációs eszköz lett volna a mobiltelefon.
Gustav Klimt Csók című festményének iPad-es változatát inkább nem is kommentálnám. Tény, hogy sokan már nem tudnánk élni kedvenc okoskütyüink nélkül.
A legjobb photoshopolt kép viszont kétség kívül az a Francisco Goya festmény, amelyen eredetileg Szaturnusz felfalja gyermekeit. Az új kontextusban azonban az istenség mindenre elszánt feje tökéletesen kifejezi, azt a lelkiállapotot, amikor az éppen játék közben lemerült iPhone-nak keressük a konektort.
Képek forrása: ART X SMART
Nektek melyik tetszik a legjobban?