Letelepedési kötvény: válasz nincs, csak hazugságok

Letelepedési kötvény: válasz nincs, csak hazugságok

tallai4-1024x576.jpgHáborút indított Orbán az EU ellen, mert Magyarországnak kellett volna elbírálnia 1294 bevándorlási kérvényt. Cserébe 20 ezer embert befogadott letelepedési kötvényért cserébe. A kamatokról azonban nem csupán hallgat, de hazudozik is a kormány.

A DK-s Varjú László országgyűlési képviselőként próbált ezt-azt megtudni a letelepedési kötvényekkel kapcsolatban. Mint a kormánynak írta: “öt évvel ezelőtt indították el a letelepedési kötvényprogramot, amivel több, mint húszezer ember érkezett Magyarországra Kínából, Oroszországból, Észak-Afrikából és számos arab országból. Ezek az emberek nem háború vagy üldöztetés elől menekültek, befogadásukra sem emberiességi megfontolások, sem nemzetközi egyezmények nem kötelezték Magyarországot. Ők azonban éltek a Fidesz letelepedési kötvénye által fölkínált lehetőséggel, hogy mintegy 90 millió forintnak megfelelő euró busás hozamra történő kölcsönzése ellenében családostul szabad beutazási és letelepedési engedélyt szerezhetnek Magyarországra és ezzel az EU-ba. Bár a kötvényeken nem a magyar állam keresett, hanem a Rogán Antal kijelölte offshore cégek, most a költségvetésnek kell 35 milliárd forintot kifizetnie kötvényhozamként az így betelepítetteknek. Csak összehasonlításként: ebből az összegből ki lehetne fizetni annak az adósságának a felét, amit mind közönségesen csak kórházi adósságnak szoktak nevezni, holott azt az adósságot a magyar kormány halmozta föl azzal, hogy nem finanszírozza az egészségügyi beavatkozások tényleges költségeit, és hárította át a kórházakra.

Kérdezem ezért Miniszterelnök urat:

1. Miből fogják kifizetni az elmúlt években betelepített bevándorlók kötvényhozamait?

2. Szerepel-e erre fedezet a költségvetésben, és ha igen, melyik soron?

3. Mennyi pénzt vontak el önök a bevándorlók hozamaira a családtámogatásoktól, az oktatástól és az egészségügytől?

4. Milyen összegű tőke után fizetjük ezt a hozamot?

5. Hogyan aránylik ez a hozam az elmúlt öt évben a világpiacon Magyarország számára elérhető hitelek kamatához?

6. Jól értem-e, hogy a magyar kormány a világpiacon elérhetőnél jóval drágábban vett föl hitelt a letelepedni kívánóktól, de ez a madzagra kent méz még nem volt elég, ezért bónuszként korlátlan európai letelepedést is fölkínált nekik és családjuknak?

7. Fogalmazhatjuk-e ezt úgy is, hogy az évek óta teli szájjal migránsozó kormánypárt jó drágán bérelt föl bevándorlókat, hogy betelepíthesse őket az országba?

8. Kifizetik-e a letelepedési kötvényük hozamait azoknak is, akikről azóta kiderült, hogy nemzetközi bűncselekményekben vagy terrorizmus támogatásában érintettek?”

Aki egy kicsit is tisztában van azzal, hogy a Fidesz mennyire becsüli az országgyűlést és a választott képviselőket, azt nem lepi meg a válasz, melyet teljes terjedelmében közlünk:

“Gyurcsány Ferenc IMF-hitelekkel adósította el 2008-ban az országot. 2013 közepén, amikor a letelepedési kötvényprogram bevezetésre került, az IMF-hitel kamata 4,09% volt. Sokkal több, mint a letelepedési kötvényeké. Így Önök vettek fel IMF-hitelt drágán, és többek között a letelepedési kötvények segítették Magyarországot, hogy az Önök által felvett drága IMF-hiteleket vissza tudjuk fizetni.” Ezt gondolta Tállai András válaszként.

Az még csak hagyján, hogy ismét bizonyította a kormány, mennyire tartja fontosnak a demokratikus államrend egyik sarokkövének számító törvényhozást, és annak képviselőjét. De sajnos az igazmondás sem az erőssége a kabinet tagjainak.

A valóságban ugyanis:

– a 2008-as válság során Magyarországot átmenetileg nem lehetett finanszírozni a pénzpiacról, így a csődtől mentette meg az országot az IMF-hitel,

– amelyből 2010-ben az Orbán kormány is bőszen költekezett, futotta belőle adósságfinanszírozásra, de a MOL 25 százalékát is ebből vették meg az oroszoktól.

– A letelepedési kötvények kamatszintjét 2013-ban állapították meg, nem törődve azzal, hogy néhány évvel később már lényegében nulla százalékhoz közelített a magyar államadósság kamata.

– Az IMF hitel legnagyobb részét 2013-ra már visszafizette Magyarország.

Nem csak magát a parlamentet nézik le a kormány és a Fidesz tagja, de azokat a választókat is, akiknek az akaratából ellenzéki képviselők is bekerültek.

Facebook Comments