Az MSZP-s országgyűlési képviselő mindenképpen elindul a következő választáson, ha a pártja nem támogatja, akkor függetlenként. Horváth Imre ezt az Origónak nyilatkozta azok után, hogy a hétvégén kiszivárgott, az MSZP és a DK különalkut kötött a főváros képviselő helyek elosztásáról.
Horváth két éve, 2014 novemberében fölényesen verte a fideszes ellenfelét Újpesten az elhuny Kiss Péter volt miniszter megüresedett egyéni képviselői helyéért, ám a kiszivárgó hírek szerint az MSZP átadja az újpesti körzetet a DK-nak, aki ott elvileg Varju Lászlót indítja.
Az osztozkodásról kikerült hírt az MSZP és a DK is tagadta, de arról
hetek óta keringenek hírek.
Többek között a B1 bloghoz is eljutott erről információ, de a teljes lista hiányában nem tudtunk írni a részletekről. Annyi biztosan tudható, hogy a szocialisták és a gyurcsányisták nemcsak az egyéni jelöltekben egyezkednek, hanem külön listát is állítanának a következő országgyűlési választásra. Elsősorban Gyurcsány nyomására:
- külön lista az MSZP-nek és a DK-nek, az ún. jelentős erőknek
- a (Gyurcsány kifejezésével) a reszli meg csinál amit akar.
Az egyéni jelölteknél még kérdésesnek tartják, hogy a kisebb baloldali pártok húzóembereinek adnak-e egy-egy nyerhető körzetet, vagy a koordinált jelöltállítással se számolnak.
A baloldali pártok között a választási együttműködésről indult tárgyalások a szocialisták és a DK közötti alku fügefalevelét jelentik. Gyurcsány stratégiája világos, azt – ha véletlenül eddig nem lettünk volna vele tisztában – nyilvánosságra hozta Kerék-Bárczy Szabolcs, a DK korábbi elnökségi tagja. (Akit ezután nemcsak az elnökségből, hanem a pártból is kirúgtak.) Eszerint
- a volt miniszterelnök úgy számol, hogy a 2018-as választásokat nem lehet megnyerni
- ezért az a terve, hogy a baloldalon foglal pozíciót, azaz elfoglalja a baloldalt.
Azzal a szocialisták is tisztában vannak, hogy Gyurcsánnyal nem lehet megnyerni a választásokat,
de csapdába kerültek, mert a volt miniszter- és pártelnök mögött van 400-600 ezer szavazó, akit nem tudnak át- (illetve inkább vissza-) csábítani az MSZP-hez.
Gyurcsány viszont továbbra is Magyarország messze legnépszerűtlenebb politikusa, még Rogán is csak egyetlen kutatás szerint tudta megelőzni ebben a versenyben, pedig tett (azaz lopott és villantott) érte nem keveset.
Az egykori kormányfő baloldalon továbbra is erős, a problémát az jelenti, hogy elutasítják nem csak az orbánisták, hanem
- a korábban mögötte álló, ma jobbikos, de a kormány ellen átszavazni hajlandó szavazók,
- a Fidesz-tábor mérsékelt szélén lévők,
- valamint a bizonytalanok is.
És akkor még nem említettük azokat a kisebb baloldali pártokat, mint az Együtt, a Párbeszéd vagy akár az LMP, akik Gyurcsánnyal nem közösködve szintén elvesznek legalább 6-8 százalékot a részleges baloldali összefogástól.
Az mindenki számára (beleértve az MSZP-t, a DK-t és a többi, a Fidesztől balra lévő formációt egészen az LMP-ig) nyilvánvaló, hogy Gyurcsány nem hoz szavazót. Ellenben, mint maga ismerte el, segít összetartani a Fidesz bázisát.
Arra a dilemmára pillanatnyilag nincs válasz, hogy mihez kezdenek azzal a helyzettel, amelyben
- Gyurcsány megkerülhetetlen a baloldalon,
- viszont egyfajta kalapot jelent a választói táboron, és mivel annak jelenlegi mennyisége biztosan nem elég a Fidesz legyőzéséhez, önmagában gátja a kormányváltásnak.
Gyakorlatilag tartja Gyurcsány tartja hatalomban Orbánt.
És a legszebb, hogy ezt mindenki tudja. Tudják a baloldalon; tudják a jobboldalon; tudja maga Gyurcsány is.
Keresik a megoldás, az nyilvánvaló. Még akár azt is elképzelhetőnek tartják, hogy Dobrev Klárát, Gyurcsány feleségét jelöljék miniszterelnöknek, mint az kiderült abból kutatásból, amelynek tényét szintén a Magyar Idők szivárogtatta ki.
(Mivel kormánylapról, a kormánypropaganda eszközéről van szó, nyilván megfelelő szkepszissel illik fogadni a hírt. De az éppen nem cáfolja az igazságtartalmát, hogy Magyar Kornélia, a Progresszív Intézet vezetője azt közölte, ők nem végeznek ilyen felmérést. Mert, egyrészt, a nevüket álcaként felhasználva másvalaki viszont végezhet, valamint Magyar Kornéliának akkor is tagadnia kellene a kutatást, ha végez, és akkor is, ha nem végez ilyet. Ha nem így tenne, soha többet nem kapna megbízást senkitől.)
Ha Gyurcsányt sikerülne visszalépésre, háttérbe vonulásra, “kibaszott jó könyvek írására” kényszeríteni, önmagában az sem lenne elég a kormányváltáshoz:
Gyurcsány hiánya nem elégséges, de szükséges feltétele egy esetleges választási győzelemnek.
Ha erre nem hajlandó, és szinte kizárt, hogy hajlandó legyen, akkor az MSZP-DK-nak nemcsak a baloldali szavazatokat megosztó rivális listákra kell felkészülne a Gyurcsány elutasító baloldali ellenzéki pártok részérők, hanem rivális baloldali egyéni jelöltekre is – mint Horváth Imre példája is mutatja.
A dilemma feloldhatatlan. Gyurcsány 10 éve az önrehabilitációjáért küzd, nem hajlandó megfogadni Horn Gábor 2008-as tanácsát, és ezzel meghosszabbítja Orbán országlását.