A szemünk láttára zajlik az üzengetés, a fenyegetőzés és az alkudozás hatalomról, pénzről, pozíciókról.
Hvg.hu: Mészáros Lőrinc jó barátja Orbán Viktornak, sokan a kormánnyal kötik őt össze, és ennek a vásárlásnak könnyen olyan olvasata is lehet, hogy a kormány ezzel valamiféle fájdalomdíjat adott önnek az úszóelnöki poszt elvesztése miatt.
Gy: T.: Ha vannak kormánykapcsolatai, kérem jelezze, hogy még mindig vannak fájdalmaim…
Így viccelt a volt úszóelnök és médiatulajdonos egy interjúban. Az üzenet célba ért: a miniszterelnök
még aznap magához rendelte.
Persze csak azért, hogy utána leszögezhesse,
nagyra értékeli Gyárfás Tamásnak az elmúlt két évtizedben a magyar úszósport érdekében, a kormánnyal összhangban végzett munkáját. A sportdiplomata itthoni és nemzetközi tevékenységére a jövőben is kiemelten számít, különös tekintettel a hazai rendezésű idei FINA-világbajnokságra, valamint a 2020-as Európa-bajnokságra.
Szóval csökkennek azok a fájdalmak:
- Gyárfás nemhogy maradhat a vizes vébé szervezőbizottságában (az interjúban ő is beszélt arról, hogy Seszták Miklós miniszter, a bizottság elnöke ezt személyesen közölte a rendező cég embereivel),
- de még a (részben magyar rendezésű) foci EB-nél is szerepet kap.
Hát mit tud ez az ember?
- Egyfelől eladta az általa bérbe adott Angol utca irodaházat a szervező cég alól, amelyet éppen a használatért cserébe újított fel neki az állam.
- Másfelől képes lett volna keresztbe tenni az úszószövetségé élére a kormány által utódjaként kijelölt Bienerth Gusztávnak, fokozva a káoszt.
Az első ügyhöz nyilván a Fidesz, illetve Orbán környezete is hozzájárult, tekintve, hogy Mészáros Lőrinc kereste meg, és vette meg tőle az Angol utca épületet. (Mészáros alkalmasint nem tudta, hogy mibe avatkozik, illetve, hogy mennyire fontos a főnökének az világbajnokság zavartalan lebonyolítása.)
A másikat Gyárfás azzal indokolta, hogy nem ő kezdte: Bienerth fordult vele szembe. Egyúttal emlékeztetett is rá, hogy Bienerth volt az MLSZ nemzetközi igazgatója a sikertelen, 0 szavazatos horvát-magyar foci EB-pályázat idején, az ő feladata lett volna megnyerni a döntéshozókat.
Ez egyúttal burkolt utalás is volt Bienerth jelenlegi szerepére. Valamennyire is ismerve a nemzetközi sportdiplomácia világát, ahol rendre kenőpénzek elfogadása miatt mondanak le, kerülnek bíróság elé, majd börtönbe a tisztviselők; ahol rendezvényhelyszínek tucatjairól derült már ki vagy merül már fel, hogy lefizetéssel jutottak a rendezési jogokhoz, mindjárt világosabbá válik Bienerth jelenlegi szerepe, aki nemcsak turizmusért felelős kormánybiztos,de Orbán olimpiai pályázatának alelnöke is.
Most meg Gyárfás gyakorlatilag nyilvánosságra hozta, hogy
- Bienerth az olimpiai pályázat táskás embere,
- ő volt a foci EB-é is, rajta keressék a 2007-es cardiffi szavazáson eltűnt pénzeket.
Gyárfást le kellett állítani, túl sokat tud, túl sokat árthat, ha akar.
Viszont alkudni lehet vele, ezt ennél egyértelműbben nem lehetett volna az ország, a világ, a kormány és Orbán tudomására hozni, mint ahogy a fenti interjúrészletben a volt úszóelnök tette.
Pedig korábban nem csak Bienerth, de Szabó Tünde sportállamtitkár (nem mellesleg korábban Gyárfás beosztottja) is azt hitte, sikerül végleg megszabadulni a főnöktől. Még a lemondása előtt a kormányból Lázár és Balog miniszterek is nyilvánosan jelezték, a politikai támogatás kiáll mögüle, de ez mégsem volt selyemzsinór: Orbán nem engedhette el a kezét. (Nem véletlen, hogy nem is triumfált, sőt, egyáltalán nem nyilatkozott Gyárfás lemondása után.)
Ebben a helyzetben Orbánnak nem volt más választása, mint megalkudni Gyárfással, hogy ne kampányoljon Bienerth ellen és ne fokozza a káoszt. Nem is nagyon tehetett mást, mint hogy Gyárfást visszahelyezi a pozíciójába.
Úszóelnök ugyan nem maradhat, de olyan mintha mégis az lenne.
És ha bárkinek kétségei lennének, hogy ez tényleg így megy-e. Hogy az ember egy interjúban üzen a magyar miniszterelnöknek, aki utána azonnal magához is hívatja.
Maga Gyárfás adja meg a választ. A hvg.hu-nak elmondta, hogyan nyerte el Magyarország a két vizes vébé rendezési jogát. Előbb a 2021-esét, majd Guadalajara visszalépését követően a 2017-esét.
- 2013-ban, egy tájékozódó látogatáson vette fel Orbánnak, hogy érdemes volna Magyarországon vizes vébét rendezni. Orbán Viktor ott helyben arra kérte Lázár Jánost, hogy fogalmazza meg a jelentkezést. A határidő amúgy másnap járt le.
- Amikor Mexikó visszalépett a 2017. évi vb rendezésétől, a Nemzeti Sportban Gyárfás úgy nyilatkozott, hogy szerinte Guadalajara helyett Magyarország is meg tudná rendezni a FINA vb-t. A cikket olvashatta Orbán Viktor, mert életében először felhívta, hogy valóban lenne-e erre esélyünk. A FINA vezetői már másnap itt voltak, és meg is állapodtak.
Orbánnál vélhetően tényleg így működik: nincs mesterterv. Improvizáció van.