Napok óta azzal támadja a Fidesz-kormány propagandája két magyar bírót, Vasvári Csabát és Matusik Tamást, az Országos Bíró Tanács tagjait, hogy úm. “berendelte” volna őket a Budapestre akkreditált amerikai nagykövet, bizonyos David Pressman.
A Fidesz – sajtónak nehezen nevezhető – leágazásai, nyúlványai és transzmissziós szíjai szerint Vasvárinak és Matusiknek le kellene mondania, mert “sérült a függetlenségük, mert egy idegen ország képviselőjével tartottak kapcsolatot”.
De már miért is kellene?
Egy nagykövetnek alapvetően két feladata van:
- közvetíteni kormánya álláspontját a fogadó országba (ezt értelemszerűen főként a végrehajtó hatalom felé érdemes, mert ők tudnak vele valamit kezdeni);
- informálni a küldő országot a fogadó állapotáról (ebben az esetben pedig több forrásból, minden felet meghallgatva érdemes tájékozódni).
Szóval Pressman voltaképpen nemhogy törvénybe ütközőt nem követett el, csak a dolgát végezte. Vasváriékat pedig értelemszerűen nem is rendelhette be, erre se joga, se hatalma nincs.
A bírók mondhattak volna nemet a meghívásra. De miért mondtak volna? Nekik is az a érdekük, hogy informálják Washingtont (meg mindenki mást), miként állnak a dolgok Magyarországon (különös tekintettel az elvileg az állampárttól független igazságszolgáltatásra).
Valahogy ezzel az informálással a kormányszócsöveknek nem volt problémájuk, amikor Trump nagykövete találkozott fideszista csinovnyikokkal. Nem nevezték “berendelésnek”, ahol parancsokat osztanak, és összeesküvést szőnek, amikor David Cornstein Handó Tündével találkozott:
De nem kérdőjelezték meg Polt Péter függetlenségét sem ugyanemiatt:
Esetükben azban nem nyilatkoztak oda az ifjabblomnicik, hogy
egy idegen hatalom beleavatkozott az igazságszolgáltatás működésébe.
Polt és Handó is olyannyira rendeben lévőnek találta a dolgot, hogy a nagyköveti találkozókról saját hivataluk tett fel képet, így nem volt szükség arra, hogy a magyar “közmédia” által “oknyomozó portálnak” titulált egyik Fidesz-közeli revolverblog nyomozza ki.
Az ún. tényfeltárás akként zajlott, úgy szereztek bizonyítékot a találkozóra, hogy levették a képet a magyarországi amerikai nagykövet Twitteréről, ahová feltöltötték, mint teljesen rendjén való dolgot, a normális munkamenet részét.
Mint látszik, a legfőbb vád, miszerint egy politikai kinevezettel találkoztak, ott dől meg, hogy ha ez Pressmanra elmondható, akkor Cornsteinre is.
Ráadásul az OBT azzal lőtt vissza a pártállamnak, hogy politikai kinevezettel való találkozásokban amúgy is van rutinjuk, hiszen még a saját főnökük is az.
Emlékezetes, hogy Varga Zs. Andrást a Fidesz-hatalom úgy választotta meg az OBH és a Kúria élére, hogy törvényt módosított az érdekében (nem felelt volna meg a feltételeknek, mert volt ítélkezési gyakorlata), noha a jogszabályok személyre szabása elvileg, papír szerint még Orbán rendszerében is tilos.