Ezt Szijjártó külügyminiszter árulta el az egyik propagandalapban.
Az interjúban hosszan ecseteli a migráció és “Brüsszel elhibázott politikájának” veszélyeit; a Fidesz és az Orbán-rezsim láthatólag a 15-18 közötti csodafegyveréhez kénytelen nyúlni, hogy megpróbálja elterelni a figyelmet az ország gazdasági összeomlásának folyamatáról.
A fiktív veszély mellett a másik módszer a blame game, a felelősség áthárítása. Magyarország ún. kormánya videóban próbálja az ún. háborúra hárítani a felelősséget az az elszabadult inflációért és a forint szabadeséséért. A képet némileg árnyalja, hogy
- a magyarországi infláció már februárban, a háború kitörése előtt is 8,3%-os, 20 éve nem látott mértékű volt;
- a benzin és a csirkefarhát árának befagyasztásáról még korábban, már decemberben döntöttek;
- sehol máshol Európában nem szabadultak el ennyire az árak;
- valamint egyetlen valuta sem gyengült a forinthoz hasonló mértékben.
Ugyancsak feltűnő, hogy a propagandavideó csak egyszerűen per háborúként emlegeti a dolgot, és nem nevezi meg a felelőst, Putyint és az orosz politikai vezetést. Pedig ha igaza lenne a kormánynak, a Fidesznek és Orbánnak, akkor a háború befejezését annak elindítójánál, a kezdeményezőnél és agresszornál volna érdemes indítványozni.
Ahelyett, hogy a felelősséget próbálja áthárítani, és videóban magyarázkodik, miért nem hívja fel Putyint, hogy állítsa le az offenzíváját és vonuljon ki Ukrajnából?
Nos, a válasz az, hogy felhívta. Illetve azt nem tudjuk, hogy ki volt a kezdeményező, de Szijjártó szerint beszéltek:
Az orosz elnök legutóbb a magyar választásokat követően beszélt telefonon a magyar miniszterelnökkel, Orbán Viktor akkor szorgalmazta a béketárgyalásokat és a tűzszünetet. Azóta köztük nem volt közvetlen kommunikáció.
Nem tudjuk, ez pontosan mikor történt, de két dolog árulkodó:
- nem a választás után közvetlenül, mert az obligát gratulációt a Kreml szerint Putyin táviratban ejtette meg;
- viszont a választás utáni telefonbeszélgetés tényét most először árulták el, egész eddig gondosan hallgattak róla.
Érdemes talán felidézni, hogy áprilisban Orbán nem tudott elmenni Varsóba, a lengyel vezetés oroszbarát magatartása miatt nem volt hajlandó fogadni. Ehelyett Rómába látogatott, a pápához. Francesco ezután egy interjúban árulta el, hogy Orbán azt mondta neki, május 9-ére, a “győzelem napjára” az oroszok befejezik a háborút. Ekkor még nem volt világos, hogy Orbán ezt honnan vette.
Most már okkal feltételezhetjük, hogy maga Putyin mondta neki.
De annyira nem lett igaz, békekötés, sőt, fegyver- vagy tűzszünet se történt azóta.
Most viszont már azt mondja Szijjártó, hogy a háború sokáig fog tartani. Ésszerű azt gondolni, hogy ezt közvetlen forrásból, az orosz kollégától, a helyi autokrata nemzetközi kifutójától tudja:
Szergej Lavrovval szoktunk beszélni, legutóbb múlt héten telefonáltam vele energiaellátási ügyekben, hiszen ez kulcsfontosságú kérdés, és egyeztettem az energiaügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel is, tehát van konzultáció.
Eképpen tehát az a helyzet, hogy mivel az oroszok nem hagyják abba a háborút, ami a Fidesz és a jelenlegi magyarországi kormány szerint ún. háborús inflációt okoz, ami pedig a lakosság megélhetését és létfenntartását nehezíti, sőt veszélyezteti – úgy tűnik,
mintha Putyin egyenesen Orbán bukásért dolgozna.
A magyarországi választók közül 2,8 millió szavazott Orbánra és pártjára április 3-án a Stockholm-szindróma miatt. Abban a reményben, hogy ezek ketten olyan jó cimborák, hogy Magyarország kimarad a háborúból, és nem kell elszenvednie annak hatásait.
Hát, ez nem jött be, még a Fidesz vagy Szijjártó szerint sem:
a háborúnak nem lesz gyorsan vége (…) Azonban mindaddig, amíg nem lesz béke, amíg ezt a háborút folytatják, addig az európai gazdasági környezetben nem lesz pozitív hangulat. Miért lenne?